Spis treści
Jak objawia się alergia na pyłki. To jej najczęstsze symptomy
Alergia, inaczej uczulenie jest nadmierną reakcją obronną układu odpornościowego na alergen, czyli substancję, która u zdrowych osób nie wywołuje żadnej reakcji. Alergia na pyłki jest alergią wziewną, w przypadku której uczulenie wywołują pyłki drzew i traw, ale też roztocza kurzu domowego czy pleśnie. Pylenie zwykle rozpoczyna się już w połowie lutego i trwa aż do końca października.
Czytaj też: Czy żądło pszczoły trzeba wyciągnąć? Jak to zrobić krok po kroku?
Wiosna to trudny czas dla alergików. Zobacz, jak złagodzić objawy alergii na pyłki domowymi sposobami.
Główne objawy alergii na pyłki to:
- kichanie,
- wodnisty katar,
- zatkany nos,
- suchy kaszel,
- duszności,
- łzawienie oczu,
- przekrwienie spojówek,
- spuchnięte powieki,
- zmęczenie i ospałość,
- rozdrażnienie,
- swędzenie nosa i/lub gardła,
- świąd skóry.
Masz alergię na pyłki? Te sposoby pomogą ci zmniejszyć dokuczliwe objawy
Objawy alergii na pyłki mogą pojawić się w każdym wieku, nawet jeśli nigdy wcześniej ich nie odczuwaliśmy. Dlatego jeśli pojawią się w okresie pylenia któreś z nich, to najlepszym sposobem na ich złagodzenie jest unikanie szkodliwego dla nas alergenu. Nie jest to jednak takie proste. Gdy na dworze robi się coraz cieplej, szkoda jest nie korzystać z pięknej pogody. Trudno jest się również całkowicie odizolować od krążących wszędzie mikroskopijnych drobinek, których nawet nie widać, a mogą dostać się do naszego organizmu na wiele różnych sposobów.
Wypróbuj domowe sposoby, które zmniejszą ilość otaczających nas pyłków i zniwelują nieprzyjemne objawy alergii na pyłki.
Ważne! Jeśli te rady nie pomagają ci zniwelować nieprzyjemnych objawów alergii i nawet zażywanie środków przeciwalergicznych dostępnych w aptece bez recepty nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje cię do alergologa. Bez skierowania z porady alergologa możesz skorzystać odpłatnie.
Sprawdź również: Lek na alergię wycofany z obrotu. GIF ostrzega przed błędnym oznaczeniem produktu. Przyjęcie go może zagrażać życiu i zdrowiu