Jesteś alergikiem? Może Ci dokuczać nie tylko katar, ale także lęk i poczucie izolacji. Jak uczulenia wpływają na psychikę? Wyniki zaskakują

Monika Góralska
Ponad połowa alergików unika spotkań towarzyskich z powodu swojej choroby lub bagatelizuje jej objawy. Powód? Uzasadniony lęk przed oceną otoczenia.
Ponad połowa alergików unika spotkań towarzyskich z powodu swojej choroby lub bagatelizuje jej objawy. Powód? Uzasadniony lęk przed oceną otoczenia. djoronimo/123rf.com
Ponad połowa alergików pomniejsza lub ukrywa objawy uczulenia z obawy przed negatywną oceną znajomych, rodziny czy współpracowników. Rodzice małych alergików mówią natomiast, że z powodu choroby ich dzieci są wyśmiewane i izolowane przez rówieśników – to wnioski z badań Allergy UK, brytyjskiej organizacji non-profit. Jak wynika z tej samej ankiety, obawy uczuleniowców nie są wcale bezpodstawne. Az 37 proc. ankietowanych osób zdrowych uważa, że alergicy wyolbrzymiają nasilenie swoich objawów!

Spis treści

Alergia to nie tylko katar, ale też wstrząs anafilaktyczny

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego, który traktuje nieszkodliwą substancję, taką jak np. pyłek, roztocze kurzu czy składnik pokarmowy, jak patogen. W odpowiedzi wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko tej substancji, nazwanej alergenem. Pod wpływem przeciwciał następuje wyrzut histaminy, która jest odpowiedzialna za reakcję alergiczną i wywołuje stan zapalny mający na celu zneutralizowanie alergenu.

Sprawdź również: Lek na alergię wycofany z obrotu. GIF ostrzega przed błędnym oznaczeniem produktu. Przyjęcie go może zagrażać życiu i zdrowiu

Większość alergików odczuwa łagodne lub umiarkowane reakcje alergiczne, takie jak katar, kichanie czy świąd oczu. Może się jednak zdarzyć, że u niektórych osób reakcja alergiczna spowoduje niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny, który może doprowadzić do obrzęku gardła i uduszenia. Dlatego uczuleniowcy muszą stale kontrolować swoje otoczenie i być wyczulone na pojawiające się w nim alergeny. Z najnowszych badań wynika, że taka sytuacja ma niekorzystny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne alergików, ale również na ich stan psychiczny oraz samopoczucie.

Alergia negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Jakie niesie ze sobą zagrożenia?

Objawy uczulenia w znacznym stopniu pogarszają odczuwaną jakość życia. Już wcześniejsze badania, które przeprowadzono w 2018 roku w Stanach Zjednoczonych, wykazały niekorzystne działanie alergii sezonowych na psychikę. Względem osób bez alergii u tych uczulonych stwierdzono:

  • o 28 proc. wyższe ryzyko wystąpienia zaburzeń nastroju,
  • o 43 proc. większe prawdopodobieństwo rozwoju zaburzeń lękowych,
  • o 38 proc. większe zagrożenie zaburzeniami odżywiania.

Natomiast badanie naukowców z Tajwanu pokazało, że choroby alergiczne, takie jak astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa czy atopowe zapalenie skóry, to o 66 proc. większe ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych takich jak depresja i lęki.

Czytaj też: Tani kosmetyk z apteki działa jak drogie kremy. Maść z witaminą F świetnie działa na zmarszczki i trądzik

Alergicy unikają spotkań towarzyskich i boją się odrzucenia. Konieczne jest podniesienie świadomości społecznej

By lepiej zbadać wpływu alergii na psychikę, brytyjska organizacja charytatywna na rzecz osób żyjących z chorobami alergicznymi Allergy UK przeprowadziła w czerwcu 2021 roku internetową ankietę. Wzięło w niej udział 2937 osób z alergiami i 1085 osób bez nich.

Problemy alergiczne zgłosiło 60 proc. osób biorących udział w badaniu, a 79 proc. uczestników znało kogoś z alergią. Do tych najczęściej zgłaszanych należał katar sienny, astma, egzema, uczulenie na leki oraz alergia pokarmowa.

Jak pokazały wyniki ankiety, społeczeństwo negatywnie postrzega osoby z alergią, a szczególnie częste jest przekonanie, że uczuleniowcy wyolbrzymiają swoje objawy – tak uważało 37 proc. respondentów. Jednocześnie ok. 35 proc. utrzymywało, że ludzie udają alergików, by unikać konkretnych produktów.

Z tego powodu osoby uczulone często ukrywają swoją chorobę. Wyniki badań pokazały, że:

  • 53 proc. alergików unika spotkań towarzyskich z powodu swojego problemu,
  • 52 proc. osób uważa, że ​​musiała bagatelizować objawy alergii z powodu strachu przed oceną,
  • 44 proc. pracowników deklaruje, że alergia jest źródłem ich obniżonej wydajności w pracy,
  • 40 proc. rodziców dzieci z alergią zgłasza, że ich dziecko doświadczyło znęcania się i wyśmiewania oraz poczucia izolacji z powodu swojej choroby,
  • 54 proc. rodziców czuło ogromny lęk, że ich dziecko doświadczy reakcji alergicznej podczas jedzenia poza domem.

– W opinii wielu osób alergia, taka jak np. katar sienny, jest błahym, sezonowym problemem. Jednak te badania […] podkreśliły wpływ, jaki wpływ na alergików ma negatywne postrzeganie i niezrozumienie ze strony społeczeństwa – komentuje wyniki badania Carla Jones, dyrektor generalny Allergy UK.

Według badaczy osoby z alergią oraz ich rodziny powinny mieć zapewnioną pomoc psychologiczną. Ważne jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat alergii poprzez edukację, co również pomogłoby zmienić postrzeganie alergików oraz poprawić jakość ich życia.

W środku nocy budzi cię atak kaszlu, a rano wstajesz niewyspany z zatkanym nosem i bólem głowy? Sprawdź w galerii, jakie sposoby pozwolą wyspać się każdemu alergikowi.

Nie możesz spać przez katar, kaszel i duszności? Alergia nie...

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia