Spis treści
Co czwarta kobieta po 60. nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
– W gabinetach, w których przyjmuję, do rzadkości należą wizyty kobiet w wieku 59 plus, a jeśli do nich dochodzi, to rzadko mają charakter wizyty profilaktycznej. Najczęściej przychodzą dziewczyny młode, które planują podjęcie współżycia, rozpoczęcie antykoncepcji, prowadzą ciążę i po ciąży trochę tych badań wykonują. A gdzie są te kobiety 59 plus? One przychodzą wtedy, kiedy mają problemy – mówiła ginekolog i położnik dr Joanna Bonarek-Sztaba.
Zobacz: Diagnozę o raku szyjki macicy codziennie 10 Polek, a można mu zapobiegać
Zjawisko to potwierdzają wyniki badania opinii na temat profilaktyki ginekologicznej przeprowadzonych przez firmę SW Research na zlecenie Fundacji Watch Health Care i firmy Gedeon Richter. Objęto nim 332 kobiet po 59. roku życia, w tym 61 kobiet ze stwierdzoną niepełnosprawnością.
Wykazało ono, że prawie co trzecia kobieta nie odwiedziła ginekologa w okresie ostatnich dwóch i więcej lat, a ok. 14 proc. nie pamiętało, kiedy ta wizyta miała miejsce. Ponadto w ciągu ostatnich trzech lat 39 proc. respondentek nie miało lub nie pamięta, czy miało wykonane badanie cytologiczne, a 90 proc. nie miało (lub nie pamięta, czy miało) test na HPV (wirus brodawczaka przyczyniający się do rozwoju raka szyjki macicy).
Co czwarta respondentka stwierdziła, że z racji wieku nie widzi potrzeby wizyty u ginekologa. Najczęstszą przyczyną zaniechania badań ginekologicznych przez kobiety po 59. roku życia jest brak dolegliwości – taką odpowiedź wskazało aż 40 proc. uczestniczek badania.
Jak często się badać i jakie badania zrobić?
– Kobieta w każdym wieku powinna pójść do ginekologa przynajmniej raz w roku. Istnieją schorzenia ginekologiczne, jak na przykład stany zapalne w obrębie miednicy mniejszej, które przytrafiają się kobietom w wieku 35, ale również 75 lat. Coroczne kontrole spowodują, że unikniemy wielu problemów zdrowotnych – podkreśla dr Bonarek-Sztaba.
Chodzi o takie badania, jak cytologia, badanie ginekologiczne, badania USG, test na wirusa HPV. Wykonywana corocznie (a minimum raz na trzy lata) cytologia jest ważna, by wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe w szyjce macicy, a przezpochwowe USG – by wcześnie zdiagnozować na przykład raka śluzówki macicy (raka endometrium).
Według ginekolog obecnie istnieje wiele metod, które mogą zapobiegać tym problemom.
– Po 50. roku życia powinniśmy pamiętać, że kobieta się zmienia, że będzie inaczej funkcjonowała. Często boi się, że przy badaniu będzie ją bolało. A boli dlatego, że z czasem śluzówka pochwy robi się atroficzna – tłumaczy ginekolog.
Dzieje się tak z powodu niedoborów hormonów. Ekspertka dodała, że rozwiązaniem jest na przykład stosowanie preparatów nawilżających. Dodatkowo można korzystać z fizjoterapii czy ginekologii estetycznej, gdy zaczyna się problem obniżenia ścian pochwy, zmniejszenia napięcia dna miednicy i nietrzymanie moczu. Lekarze często proponują pacjentkom także hormonalną terapię zastępczą (HTZ).
Przebadaj się za darmo w Mobilnym Gabinecie Ginekologicznym
– Badanie zrealizowane przez naszą fundację (...) potwierdziło, że my, kobiety, niestety wciąż zbyt często nie widzimy potrzeby zadbania o siebie. Chodzimy do lekarza z mężem, z dziećmi, z wnukami; wiemy, że same ze sobą też powinnyśmy, ale ciągle jest coś ważniejszego – oceniła Milena Kruszewska, prezes Fundacji Watch Health Care.
Kampania „Dostrzegamy! Badamy. W kobiecym interesie”, której piątą edycję zainaugurowano w środę 24.05, ma zachęcać kobiety do dbania o swoje zdrowie i regularnego odwiedzania ginekologa. Aby ułatwić kobietom badanie się, już 27 maja wyrusza w trasę Mobilny Gabinet Ginekologiczny kampanii, który odwiedzi osiem miast w trzech województwach: łódzkim, lubuskim i zachodniopomorskim.
Można w nim będzie skorzystać z darmowych konsultacji ginekologicznych oraz badań takich, jak cytologia, USG i test na HPV, a także z konsultacji z fizjoterapeutką uroginekologiczną. Badanie będzie dostępne dla wszystkich kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet 59+. Gabinet dostosowany jest również do osób z niepełnosprawnościami.
Harmonogram trasy gabinetu:
- Łódź – 27 maja,
- Zduńska Wola – 28 maja,
- Zielona Góra – 2 czerwca,
- Międzyrzecz – 3 czerwca,
- Strzelce Krajeńskie – 4 czerwca,
- Szczecin – 9 czerwca,
- Świnoujście – 10 czerwca,
- Międzyzdroje – 11 czerwca.
Jak przypomniała Kruszewska, Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 r. 1 na 6 osób na świecie będzie miała co najmniej 60 lat. Obecnie w Polsce żyje 5,5 mln kobiet w wieku senioralnym, a z uwagi na starzejące się społeczeństwo panie w tym wieku będą stanowiły 22,2 proc. ogółu ludności kraju.
– Żyjemy dłużej, ale żebyśmy mogli cieszyć się dłużej jakością tego życia, musimy o siebie zadbać – podsumowała Kruszewska.
(PAP)
Joanna Morga
jjj/ zan/ mg
Źródło: W Kobiecym Interesie 2023 zdrowaona.pl
Wsparcie dla osób starszych
Źródło: