Maseczka w pracy obowiązkowa. Nowe obostrzenia rządu. Zakrywanie ust i nosa wymagane nawet na stołówkach. Jak zjeść kanapkę na przerwie?

Arkadiusz Biernat
Od 28 listopada należy zasłaniać usta i nos w pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba
Od 28 listopada należy zasłaniać usta i nos w pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba
Nie zapomnijcie zabrać ze sobą maski do pracy. Dlaczego? Najnowsze rozporządzenie w związku z pandemią koronawirusa zobowiązuje do zakrywania ust i nosa w zakładach pracy. Dotyczy to pomieszczeń, w których znajduje się więcej niż jedna osoba. Okazuje się, że problemem może być np. spożycie posiłku w czasie przerwy. Maseczka w pracy obowiązkowa.

Koronawirus. Zasłanianie ust i nosa obowiązkowe w zakładzie pracy

Maseczka w pracy obowiązkowa
Od soboty (28.11) obowiązuje nowe rządowe rozporządzenie "w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii". Jego zapisy nie tylko umożliwiły otwarcie sklepów w galeriach handlowych. Nowe brzmienie zyskał przepis dotyczący zakrywania ust i nosa w zakładach pracy.

W myśl nowego rozporządzenia do zakrywania ust i nosa, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, zobowiązani jesteśmy:

W zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny - czytamy w rządowym dokumencie.

Są wyjątki od obowiązku zakrywania ust i nosa, ale praktycznie nie dotyczą one stricte zakładów pracy (takie były zapisane w poprzednim rozporządzeniu, wyłączeni z obowiązku zakrywania ust i nosa były osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe). Co to oznacza? Jeżeli w zakładzie nie przebywamy sami w pomieszczeniu, to musimy zakrywać usta i nos (chyba, że np. mamy zalecenie od lekarza, aby takiego obowiązku nie wypełniać). Jednak to nie koniec komplikacji.

Nie przeocz

Posiłek zjemy w odosobnieniu albo... wcale

Jak słusznie zauważyli prawnicy na łamach serwisu prawo.pl, nowe rozporządzenie w omawianym zakresie wydaje się bublem. Dlaczego?

Zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe nie tylko w miejscu pracy, ale także w budynkach socjalnych. Jeżeli więc nie będziemy na stołówce osamotnieni, to teoretycznie nie możemy w takim pomieszczeniu zdjąć maski do posiłku, bo takiego wyjątku nie przewidziano w rządowym dokumencie.

To o tyle dziwne, że taki zapis znalazł się w kontekście... podróży koleją.

- Odkrycie ust i nosa jest możliwe w przypadku: spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu - czytamy dalej w dokumencie.

Tym samym podróżujący w zakresie spożywania posiłków mają większe prawa od... pracownika w zakładzie pracy. W myśl przepisów nie możemy zdjąć maseczki i zjeść kanapki przy biurku, jeśli pomieszczenie dzielimy z inną lub innymi osobami.

Dystans nie ma znaczenia. Chyba, że poprosimy współpracowników, o wyjście z pomieszczenia na kilka minut. Innym rozwiązaniem jest spożywanie posiłku w masce, ale chyba nie o to powinno w tym wszystkim chodzić.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 28

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

W
Waldek 84

Panie Arku!!! czy chłopie przejzałeś ze zrozumieniem te ustawe?!?!? czy zauwazyłes ze nic nowego noie wniosła!!!

napisze wiecej : rozporzadzenie ktore reguluje nowo powstałą ustawe wygasło dzien wczesniej przed jej publikacja, wiec nie ma teraZ ZADNEJ MOCY PRAWNEJ

wiec zanim cos napiszesz wez sie zagłebnij w temat , za takie bzdury i wprowadzanie ludzi w błąd grożą sankcje ...

G
Gość

Skonczcie siać propagande. - niemiexka gazeta

G
Gość

Jestem ciekawy kiedy polskie gazety napisza ze bionmed to niemiecka firma i wynalezli szczepionke na covid.

S
Seksmisja

"Trzeba będzie podawać dożylnie..."

g
gość

No i teraz sprawdzenie, czy Ci sprzedajni bohaterowie utworu "Ballada o ścierwojadach", dziennikarze, będą prowadzić fakty, wiadomości i inne dezinformacje w kagańcu?! Aż zobaczę dziś w tvn! To dla nich jest miejsce pracy! Dalej, dawajcie kowidiańscy ...!

o
olek_01
30 listopada, 8:39, gość:

ciekawe, czy jak wprowadza nakaz wtykania ananasa w tyłek, aby wirus pierdem nie uciekał, to czy ludzie będą to stosować?

Śmiem twierdzić , że nie , bo to też będzie bubel Prawny :P

o
olek_01
30 listopada, 10:24, Gość:

Dziwne rozgraniczenie na pociągi z i bez rezerwacji miejsc, co to za różnica? Mogę zdjąć maskę do jedzenia będąc w 8 osób w ciasnym przedziale pociągu pospiesznego i żreć jedną paczkę czipsów przez np. 3 godziny, a nie mogę tego zrobić w osobowym bezprzedziałowym gdzie następna osoba siedzi ode mnie oddalona o 5 metrów? Gdzie sens, gdzie logika?

W tym "Rżondzie" jest tylko Chaos i czai się strach :-))

o
olek_01
30 listopada, 12:13, Zespół w zespół:

JAK DORWIEMY TYCH DEBILI CO TO WYMYŚLAJĄ TO ZJEDZĄ SWOJĄ "MASECZKĘ"

I to w programie na żywo w wiadomej stacji TV :-)))

o
olek_01
29 listopada, 15:51, Gość:

żądowy dokument nie nadaje się nawet do wycierania [wulgaryzm]

29 listopada, 19:54, Ja:

Tobie bym proponował dokument, który nosi tytuł, słownik ortograficzny.

do wycierania du-y to jest Foxi :-)))

a ten to kolejny kretyński bubel prawny , który

pinokio może sobie w [wulgaryzm] wsadzić , nie ma żadnej mocy Prawnej

"nasz żond dobże żondzi , nam się dobże rzyje . Fahofcy "

M
Marek
30 listopada, 08:07, Gość:

WYRAŹNIE JEST NAPISANE W ROZPORZĄDZENIU

MIEJSCA OGÓLNODOSTĘPNE w tym: i punkt c) w zakładach pracy a to oznacza że w zakładach pracy w miejscach ogólnodostępnych a nie np. w pokoju biurowym czy miejscu wykonywania pracy. Miejsca ogólnodostępne do klatki schodowe, korytarze, windy, stołówki itp. NAUCZCIE SIE CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM.

Źle rozumiesz ogólnodostępność. Miejsca ogólnodostępne to także wszystkie pomieszczenia biurowe w zakładach pracy. Bo do nich przecież może przyjść klient, petent, kontrahent lub pracownik z innego pomieszczenia na rozmowę, konferencję, itd.

G
Gość

Dziwne rozgraniczenie na pociągi z i bez rezerwacji miejsc, co to za różnica? Mogę zdjąć maskę do jedzenia będąc w 8 osób w ciasnym przedziale pociągu pospiesznego i żreć jedną paczkę czipsów przez np. 3 godziny, a nie mogę tego zrobić w osobowym bezprzedziałowym gdzie następna osoba siedzi ode mnie oddalona o 5 metrów? Gdzie sens, gdzie logika?

G
Gość

W zawodach brudnych np. budowa, kopalnia itp., gdzie cała zmana idzie do jednej łaźni z szeregiem umywalek i pryszniców ma myć twarz, czy w ogóle się kompać w masce fudując sobie waterboarding?

M
MieszkanieMinus

Przestrzeń otwarta (ang. open space) to też przestrzeń ogólnodostępna. Trzeba mieć maski w pogotowiu i uważać, kogo się wpuszcza na teren firmy. I strzec się konfidentów.

Ludzie by pracowali z domu, gdyby mieli do tego warunki. Niestety, PiS utrudnił młodym zakup nowego mieszkania od dewelopera. Ceny poszybowały w górę, a zanim deweloper wbije łopatę w ziemię, to 90% mieszkań jest już kupiona przez rentierów i spekulantów za gotówkę. Oto polityka mieszkaniowa rządu.

g
gość
30 listopada, 8:04, Xerkses:

Rozumiem że dotyczy to też sejmowej stołówki

Nie, oni mają w rzyci własne przepisy

G
Gość

WYRAŹNIE JEST NAPISANE W ROZPORZĄDZENIU

MIEJSCA OGÓLNODOSTĘPNE w tym: i punkt c) w zakładach pracy a to oznacza że w zakładach pracy w miejscach ogólnodostępnych a nie np. w pokoju biurowym czy miejscu wykonywania pracy. Miejsca ogólnodostępne do klatki schodowe, korytarze, windy, stołówki itp. NAUCZCIE SIE CZYTAC ZE ZROZUMIENIEM.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia