Premier Mateusz Morawiecki zapowiada częściowe luzowanie obostrzeń epidemicznych. Będą one jednak bardzo ograniczone.
Obostrzenia i zasady:
- Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Będą kontrole przestrzegania przepisów.
- Zamknięte pozostaną placówki kulturalne (m.in. kina, teatry) i branża fitness. Decyzja o ewentualnym otwarciu 27 grudnia.
- Szkoły pozostaną zamknięte. Kolejne decyzje 23, 24 grudnia.
- Ferie zimowe będą ograniczone do jednego terminu dla wszystkich województw. Premier chce ograniczyć wyjazdy feryjne, także za granicę. Rozpoczną się zaraz po przerwie świątecznej i potrwają do 15 stycznia.
- Obostrzenia będą modyfikowane, na bazie bieżącej sytuacji epidemicznej (m.in. liczby dobowych zakażeń). Rząd przygotował warianty luzowania obostrzeń lub ich zaostrzania.
- Pozostają ograniczenia dla transportu publicznego, gastronomii, branży hotelowej, zgromadzeń i spotkań.
Szkoły zamknięte do świąt. Ferie w nowym terminie!
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, 21.11.2020 r. Będzie mniej obostrzeń
Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego na żywo
- Sytuacja jest bardzo poważna. Jest względna stabilizacja, ale wirus zbiera swoje tragiczne żniwo - zaczął swoje wystąpienie premier Morawiecki. Dodał, że rząd codziennie zwiększa liczbę dostępnych dla pacjentów łóżek.
- Mamy 3 tys. respiratorów, 37 tys. łóżek - mówił Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin podkreślili, że święta Bożego Narodzenia Polacy powinni spędzić w najbliższym gronie. Możliwe będą ograniczenia w przemieszczaniu się. M.in. dlatego skumulowano w jednym terminie ferie zimowe. Nastąpią one zaraz po przerwie świątecznej i potrwają do połowy stycznia.
- Święta powinniśmy spędzać w małym gronie, najbliższej rodziny. Radzę nie zamawiać wyjazdów, także zagranicznych. Prosimy o nie przemieszczanie się - podkreślił Morawiecki.
- Święta Bożego Narodzenia powinny być kameralne - dodał Gowin.
Morawiecki mówiąc o otwarciu galerii handlowych podkreślił, że będą one funkcjonować w ścisłym reżimie sanitarnym. Jego przestrzeganie ma być kontrolowane.
- Chcemy ratować miejsca pracy, ale wciąż mamy zaciągnięty hamulec bezpieczeństwa - mówił Morawiecki.
Premier podkreślił, że w perspektywie najbliższych 100 dni powinny pojawić się pierwsze partie szczepionki. Morawiecki przyznał, że w tym czasie toczyć się będzie walka o zdrowie Polaków i miejsca pracy.
- Rozpoczynamy 100 dni solidarności. Wszyscy Polacy dysponują bronią. To dyscyplina, solidarność. Za 100 dni może być dostępna szczepionka. Ona pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń - tłumaczy szef rządu.
Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że rząd przygotował warianty warunkowego luzowania obostrzeń. Jednak ów etap stabilizacji może nastąpić od 28 grudnia.
Przy poziomie 19 tys. zakażeń na dobę obowiązywać w powiatach będą obostrzenia wyznaczone dla stref czerwonych, przy 9,4 tys. regulacje dla strefy żółtej, przy 3,8 tys. dla strefy zielonej.
Jest także scenariusz narodowej kwarantanny. Pełny lockdown może zostać wprowadzony w momencie, gdy dobowa liczba zakażeń wyniesie 27 tysięcy.
Miejsce, w którym się znajdziemy za 3 tygodnie zależy od nas - DDM jest podstawą, aplikacja, wietrzenie pomieszczeń - podkreślił Niedzielski.
Minister zdrowia przyznał, że rząd analizuje przesiewowe testowanie Polaków.
- Badania przesiewowe są możliwe - w pierwszym rzucie miałyby one zostać przeprowadzone na Śląsku, Podkarpaciu i Małopolsce - podkreślił Niedzielski.