Spis treści
Stosowanie leków z litem przez osoby chore na zaburzenia psychiczne zmniejsza ryzyko demencji
Lit to pierwiastek chemiczny, który w śladowych ilościach występuje w organizmie. Odpowiada on za ochronę komórek nerwowych przed uszkodzeniem, dzięki czemu wspomaga pracę mózgu. Środki farmakologiczne z litem stosowane są głównie w leczeniu depresji oraz choroby afektywnej dwubiegunowej, ponieważ zmniejszają napady maniakalne oraz redukują liczbę prób samobójczych.
Naukowcy od wielu lat analizują wpływ różnych składników diety na funkcjonowanie organizmu oraz ryzyko rozwoju chorób. W wielu badaniach wykazano, że lit zmniejsza produkcję białek w mózgu, które związane są z rozwojem choroby Alzheimera. Wcześniejsze analizy dowiodły również, że osoby z chorobą dwubiegunową mają zwiększone ryzyko rozwoju demencji.
Najnowsze odkrycia dotyczą natomiast wpływu stosowania preparatów z litem na rozwój schorzeń neurodegeneracyjnych. Jak czytamy w czasopiśmie „PLOS Medicine”, zażywanie leków z litem przez osoby powyżej 50. roku życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji nawet o 44 proc!
Badanie wykazało również, że osoby z zaburzeniami psychicznymi, którym przepisano lit, miały mniejsze ryzyko rozwoju demencji – czytamy w artykule.
Czy rozwój demencji można spowolnić?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, naukowcy z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii uzyskali dostęp do elektronicznej dokumentacji ponad 29 tys. osób w wieku przynajmniej 50 lat. Średni wiek wszystkich ankietowanych wynosił natomiast 73 lata. Warto wspomnieć, że żaden z uczestników na początku badania nie wykazywał oznak demencji.
W analizie wzięto również pod uwagę czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik badania:
- wiek,
- wskaźnik masy ciała,
- pochodzenie etniczne,
- występowanie chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy,
- palenie tytoniu.
Następnie eksperci porównali dane 548 osób przyjmujących preparaty litu, z 29 070 osobami, które tego pierwiastka nie stosowały. Spośród wszystkich uczestników zażywających leki z litem ponad 400 cierpiało na chorobę dwubiegunową. Podczas pięcioletniego eksperymentu obserwowano również, czy u uczestników rozwinęła się demencja.
Na podstawie zebranych informacji ustalono, że u 9,7 proc. osób przyjmujących preparaty z litem w ciągu 5 lat zdiagnozowano demencję, natomiast u uczestników, którzy nie brali tego pierwiastka choroba rozwinęła się u 11,2 proc. Po uwzględnieniu wszystkich czynników, naukowcy doszli do wniosku, że stosowanie litu przez osoby powyżej 50. roku życia zmniejsza o 44 proc. ryzyko demencji.
Istnieje enzym zwany kinazą syntazy glikogenu lub GSK3, który bierze udział w nieprawidłowej przemianie białek, powodujących splątanie w chorobie Alzheimera. A lit jest silnym inhibitorem tego enzymu. To nie jest pierwsze badanie, które wykazało związek między używaniem litu, a zmniejszonym potencjalnym ryzykiem rozwoju demencji – oznajmił Rob Howard, profesor psychiatrii.
Badacze zaznaczają, że choć wyniki są zaskakujące i świadczą o pozytywnym wpływie preparatów z litem na zmniejszenie ryzyka rozwoju demencji, to konieczne są dalsze prace, które pomogą zrozumieć zaobserwowane zależności. Autorzy uważają, że następnym krokiem powinno być zbadanie, czy stosowanie preparatów z litem przez osoby z wczesnym stadium choroby Alzheimera może spowolnić procesy neurodegeneracyjne.
Źródła pokarmowe i właściwości zdrowotne litu
Całkowita zawartość litu w organizmie człowieka wynosi ok. 7 g, przy czym zauważono, że układ nerwowy, nerki i serce kobiet mają o 20 proc. więcej tego pierwiastka niż u mężczyzn.
Dzienne zapotrzebowanie na lit wynosi ok. 1 mg, jednak w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób intensywnie uprawiających aktywność fizyczną zapotrzebowanie zwiększa się. W naszym kraju rzadko obserwuje się niedobory tego pierwiastka.
Lit odgrywa w organizmie wiele ważnych funkcji, w tym:
- chroni komórki nerwowe przed uszkodzeniem,
- zwiększa wchłanianie magnezu z produktów spożywczych,
- obniża poziom glukozy we krwi,
- przyspiesza metabolizm tłuszczu,
- wspomaga leczenie opryszczki.
Jakie są pokarmowe źródła litu? Ten pierwiastek znajdziesz w następujących produktach:
- ziemniaki,
- warzywa korzeniowe – marchew, pietruszka,
- papryka,
- pomidory
- drożdże,
- śladowe ilości znajdują się również w mięsie oraz mleku.
Chcąc wzbogacić dietę w ten pierwiastek warto również sięgać po naturalne wody mineralne oraz lecznicze, które zawierają od 0,5 mg/l aż do 6 mg/l tego składnika.
- Could lithium protect against dementia? Medical News Today
- Leczenie litem – stan wiedzy na rok 2020 Psychiatria Polska