Spis treści
Nowy subwariant Omikronu Kraken
Obecnie na świecie istnieje ponad 80 wersji koronawirusa SARS-CoV-2, wśród których trudno jest wyróżnić wariant dominujący, jak to było wcześniej. Jednak na prowadzenie wychodzi Omikron, który stale się przekształca i tworzy nowe subwarianty. Wirus mutując, próbuje omijać odpowiedź immunologiczną organizmu, który wytwarza przeciwciała w obronie przed nim po przechorowaniu lub po szczepieniu.
Sprawdź: Kraken – co trzeba wiedzieć o tym koronawirusie pod koniec 2023 r.?
Kraken, inaczej XBB.1.5 to nowy subwariant Omikronu, który został po raz pierwszy wykryty w październiku 2022 r. w Nowym Jorku (USA). Jest on produktem rekombinacji subwariantu Omikron BA.2 z nową podlinią XBB. Według informacji amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) odpowiada on za40 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego roku oraz [b]75 proc. przypadków na początku lutego br. Mimo, że nowa wersja wirusa jest bardziej zakaźna to jednak nie wywołuje nowych symptomów i cięższego przebiegu choroby.
Sprawdź też:
Czy Kraken jest groźniejszy niż poprzednie wersje koronawirusa?
XBB.1.5 dla łatwiejszego odróżnienia od innych wersji koronawirusa nazwano potocznie Krakenem. Nazwa ta pochodzi od legendarnego potwora morskiego przypominającego ogromną ośmiornicę i nawiązuje do innych nazw mitycznych stworów, którymi określano poprzednie mutacje wirusa jak np. Cerber (szczep BQ.1.1) czy Minotaur (BF.7).
Kraken rozprzestrzenia się szybciej niż poprzednie wersje koronawirusa, ponieważ każda kolejna odmiana zmienia swój kod genetyczny i rekombinuje białka kolca w taki sposób, aby łatwiej łączyć się z komórkami organizmu i je infekować. Dzięki temu wirus zostaje niezauważony przez przeciwciała i swobodnie się namnaża wywołując infekcję.
Sprawdź także: Tridemia – grypa, COVID-19 i RSV atakują równocześnie. Jak uchronić się przed zakażeniem? Naczelna Izba Lekarska przedstawiła zalecenia
Badanie opublikowane w grudniu w czasopiśmie „Cell” przeprowadzone przez zespół dr Davida Ho wykazało, że XBB jest lepszy w unikaniu obrony immunologicznej uzyskanej w wyniku szczepienia i wcześniejszej infekcji w porównaniu z innymi wariantami. Wzbudza to obawy, że nowa mutacja wkrótce może wywołać falę zachorowań na całym świecie. Chiński epidemiolog Eric Feigl-Ding nazywa Krakena „superwariantem”, który rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie.
– Nie jest do końca jasne, skąd pochodzi ta wersja Omikronu, ale bardzo szybko się rozprzestrzenia. Na szczęście Kraken nie powoduje poważniejszej choroby niż jakikolwiek inny podwariant Omikronu – powiedziała stacji NBC dr Barbara Mahon, dyrektorka działu ds. koronawirusa i innych wirusów układu oddechowego w CDC.
Zobacz również: Koronawirus nadal istnieje i mutuje. HV.1 to nowy wariant COVID-19, który jest bardziej zakaźny od poprzednich
Objawy koronawirusa zmieniają się wraz z pojawianiem się nowych mutacji i obecnie są inne niż były na początku pandemii, jednak Kraken nie powoduje odmiennych symptomów niż te, które już znamy, a są to:
- ból gardła,
- ból głowy,
- bóle mięśni,
- katar,
- zatkany nos,
- kichanie,
- kaszel suchy lub mokry,
- chrypka,
- zaburzenia węchu i smaku.
Polecamy ponadto:
Kraken jest już w Polsce
Dr Mahon uspokaja również, że po wykryciu nowego subwariantu Omikronu liczba hospitalizacji i przypadków śmiertelnych w USA nie wzrosła znacząco. Kraken rozprzestrzenia się jednak dość szybko i jest już obecny także w Polsce. W naszym kraju pod koniec stycznia 2023 r. potwierdzono wykrycie tej mutacji Omikronu u siedmiu osób, ale eksperci podejrzewają, że przypadków może być znacznie więcej. Zaniżona liczba wynika z tego, że obecnie niewiele osób przeprowadza testy na COVID-19, więc tym bardziej mniej próbek poddawanych jest sekwencjonowaniu na obecność poszczególnych wariantów koronawirusa.
Sprawdź też: Czy będzie piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19? Ministerstwo Zdrowia rozważa taką możliwość
Jak podaje brytyjski instytut badawczy Sanger, między 10 a 17 grudnia wśród osób chorujących na COVID-19 w Wielkiej Brytanii 4 proc. przypadków wywołanych było przez nową mutację XBB.1.5. W USA na początku grudnia również odnotowano 4 proc. przypadków tego podwariantu, podczas gdy w ciągu miesiąca liczba ta wzrosła do 40 proc.
Kraken bardzo szybko się rozprzestrzenia i w związku z tym władze oraz eksperci przestrzegają, że może on wywołać kolejną falę epidemii koronawirusa na wiosnę już na przełomie lutego i marca. Z badania opublikowanego w „New England Journal of Medicine” wynika, że osoby, które otrzymały dawkę przypominającą zaktualizowanej szczepionki biwalentnej są lepiej chronione również przed subwariantem XBB.1.5. Omikronu niż ci, którzy jej nie przyjęli.
W związku z tym najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia koronawirusem, w tym również Krakenem, jest szczepienie, a także unikanie dużych skupisk ludzkich, spotykanie się z innymi ludźmi na zewnątrz i stosowanie środków ochronnych w postaci płynów do dezynfekcji i maseczek w miejscach publicznych oraz zamkniętych pomieszczeniach.
Sprawdź również: Wszystkie warianty koronawirusa mogą zakażać mózg