Szczyt zachorowań na grypę już za nami. Wkrótce może nadejść kolejna fala. Wiceminister ostrzega i zachęca do szczepień przeciwko grypie

Monika Góralska
Opracowanie:
Na wiosnę możemy mieć do czynienia ze wzrostem zachorowań nie tylko na grypę, ale również na COVID-19.
Na wiosnę możemy mieć do czynienia ze wzrostem zachorowań nie tylko na grypę, ale również na COVID-19. oneblink/123rf.com
Jesteśmy już poza szczytem fali zachorowań na grypę – mówił w piątek, 20 stycznia, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jednak – jak dodał – wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach możemy mieć do czynienia z kolejną falą. Dodatkowo na wiosnę może wzrosnąć również liczba osób chorujących na COVID-19.

Spis treści

Szczyt zachorowań na grypę już za nami

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany był w piątek w Radiu Wrocław m.in. o sytuację związaną z grypą. Poinformował, że ostatnie dane z Państwowego Zakładu Higieny pokazały, że „zdecydowanie jesteśmy już poza szczytem fali zachorowań na grypę”.

Były to 252 tys. przypadków. W poprzednich tygodniach było to ponad 300. Jeżeli chodzi o zapadalność na 100 tys. osób, w poprzednim tygodniu było 115, a w tej chwili mamy 83. Czyli tutaj wyraźnie widzimy zdecydowany spadek – powiedział.

Czytaj także: Kiedy piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19? Minister Zdrowia wyda decyzję w ciągu kilkunastu dni

Podkreślił, że najbardziej cieszy się, że dzieci i młodzież coraz rzadziej chorują na grypę.

Być może, i tak mówią eksperci, pomógł nam okres międzyświąteczny, kiedy dzieci nie chodziły do szkół. Mamy ferie i myślę, że ta sytuacja jest dość dobra, że w niektórych województwach młodzież odpoczywa i nie ma kontaktu bezpośredniego między rówieśnikami w szkołach – ocenił Kraska.

Wkrótce możemy mieć do czynienia z kolejną falą epidemii grypy

Wiceminister przekazał też, że 19 stycznia w Ministerstwie Zdrowia odbył się organizowany cyklicznie sztab kryzysowy, podczas którego rozmawiano o grypie i o tym, co może się wydarzyć w najbliższym czasie.

Wydaje się, że szybki wzrost, który mieliśmy, i szybki spadek, raczej wskazują na to, że możemy mieć do czynienia z kolejną falą – stwierdził. Dlatego zaapelował, aby zaszczepić się przeciwko tej chorobie.

Poinformował, że zaszczepionych przeciwko grypie jest ponad 800 tys. osób.

To jest naprawdę niski poziom. Szczepionki są dostępne. Można się zaszczepić i w aptece, i u swojego lekarza rodzinnego – powiedział Kraska.

Czytaj także: Pacjenci krócej będą przebywać w szpitalu. Od lutego 2023 NFZ zapłaci więcej za szybszy wypis ze szpitala

Podkreślił, że jest to jedyna metoda, aby uniknąć choroby lub znacznie złagodzić jej objawy w przypadku zachorowania. Zaznaczył, że powikłania po ciężkim przebiegu grypy mogą być niebezpieczne.

Zawsze mówię o powikłaniach, głównie kardiologicznych, i to szczególnie u młodych ludzi. Zapalenie mięśnia sercowego jest bardzo złą chorobą. Pozostawia skutki na całe życie. W poprzednim tygodniu z powodu grypy w Polsce umarło 26 osób – mówił.

COVID-19 nadal stanowi duże zagrożenie

Wiceminister został również zapytany o to, gdzie w tym wszystkim jest koronawirus. Kraska odpowiedział że „wydaje się, że ten szczyt zachorowań, na pewno mniejszy, niż to było w poprzednich falach, także być może wystąpi”.

To w tej chwili także jest przesuwane na kolejne miesiące. Mniej więcej na koniec lutego, początek marca. Być może to się znowu zbiegnie z większą liczbą zachorowań na grypę – powiedział. Dodał, że niepokoić może zwiększona liczba zachorowań w Chinach.

Kraska zwrócił uwagę, że według prognoz ekspertów WHO ponad 1,2 mln osób umrze z powodu nowej, kolejnej fali COVID-19 w Chinach.

To naprawdę są bardzo poważne liczby. Ale to także powoduje, jeżeli jest dużo zachorowań, to wirus w naturalny sposób może mutować – powiedział wiceminister.

(PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ joz/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia