Nowe wytyczne dla brytyjskich lekarzy
Brytyjska służba zdrowia przygotowuje się na najgorsze? Do niedawna Wielka Brytania postępowała inaczej niż większość krajów w walce z koronawirusem. W ostatnich dniach brytyjski rząd zmienił jednak podejście. Stworzenie kryteriów, o których informuje „The Independent” oznacza, że zakładane jest najgorsze – sytuacja, w której pracownicy służby zdrowia będą stawać przed dramatycznymi wyborami.
Opublikowane zalecenia mają pomóc lekarzom w podjęciu decyzji, których pacjentów traktować priorytetowo w czasie pandemii koronawirusa. Powstały one w związku z obawami, że brytyjska służba zdrowia zostanie przytłoczona nadmiernym zapotrzebowaniem na respiratory i łóżka na oddziałach intensywnej terapii.
Decydując o przyjęciu pacjentów na OIOM, lekarze powinni brać pod uwagę prawdopodobieństwo wyzdrowienia. Służbie zdrowia zaleca się także omówienia możliwej decyzji o nie podjęciu reanimacji ze słabszymi osobami dorosłymi, tj. tymi, którzy są zależni od opieki innych bądź potrzebują pomocy w codziennych czynnościach.
Kogo ratować, a kogo odłączyć od respiratora?
O tym, że zostaną wdrożone nowe kryteria dla lekarzy w Wielkiej Brytanii, "The Independent" informował już w ubiegłym tygodniu.
Wytyczne mają dotyczyć pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego, nowotwory, choroby serca i cukrzycę, choć nie jest jasne, czy ustalona zostanie również granica wieku, powyżej której leczenie może zostać wstrzymane – informował „The Independent”.
Potencjalnie mogłaby zdarzyć się nawet sytuacja, w której podpięty do respiratora pacjent, zostałby od niego odłączony – po to, by z urządzenia skorzystał ktoś inny, mający większe szanse na przeżycie.
Tak dramatyczne sceny rozgrywają się już we Włoszech, gdzie sytuacja jest krytyczna.
Koronawirus w Wielkiej Brytanii: mało respiratorów i miejsc na OIOM
Jak podaje „The Independent”, Wielka Brytania dysponuje jedynie:
- 4 tys. respiratorów
- 6,6 miejscami na OIOM na 100 tys. osób
Dla porównania, we Włoszech jest dwa razy więcej miejsc na oddziałach intensywnej opieki medycznej.
Zaledwie kilka dni wcześniej premier Boris Johnson mówił, że jeśli zajdzie konieczność dokonywania tak trudnych wyborów, będzie to leżało w gestii poszczególnych szpitali – przypomina „The Independent”.
- Jak wybrać skuteczny żel antybakteryjny? Przepis na domowy żel i płyn do dezynfekcji
- Jak nadrobić zaległości szkolne? Ucz dziecko przez zabawę: przydatne aplikacje
- Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o tym
- Zostań w domu! Gdzie oglądać koncerty i spektakle online?
- Opieka nad zwierzętami w czasie koronawirusa
- Jak odbyć kwarantannę? Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara
Źródło: The Independent
ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<
ZADBAJ O DOBREJ JAKOŚCI POWIETRZE W DOMU >> Sprawdź w naszym sklepie co może się przydać <<