Szwecja ciągle trwa przy liberalnej polityce. Część szwedzkich naukowców się temu sprzeciwia
Zgodnie z najnowszymi danymi worldometers.info:
- W Szwecji zarażonych jest przynajmniej 12 tys. osób.
- 15 kwietnia zanotowano 170 śmierci spowodowanych koronawirusem.
- Łącznie w Szwecji na COVID-19 zmarło 1203 osoby.
W Szwecji wciąż działają szkoły podstawowe oraz przedszkola, jedynym obostrzeniem jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Dopiero od 1 kwietnia w życie wszedł zakaz odwiedzin w domach opieki.
Naukowcy proszą rząd szwedzki: „Wybrani w wyborach politycy powinni interweniować”
Naukowcy ze Szwecji domagają się wprowadzenia bardziej surowych ograniczeń. Ich zdaniem należy m.in. zamknąć szkoły i restauracje. Na łamach gazety „Dagens Nyheter” 22 naukowców wyraziło swoje zdanie (cytat za TVN24.pl):
Gdy urzędnikom brakuje talentu do przewidywania czy ograniczenia epidemii, to wybrani w wyborach politycy powinni interweniować przy pomocy szybkich i radykalnych środków.
Naukowcy powołują się m.in. na dane związane ze wskaźnikiem umieralności. W dniach 7-9 kwietnia w Szwecji wskaźnik ten wyniósł 10,2 na milion mieszkańców. Już jest wyższy niż we Włoszech (tam wynosi 9,7).
Szwedzcy naukowcy podkreślają, że Urząd Zdrowia Publicznego wielokrotnie zapewniał, że rozprzestrzenianie się infekcji w Szwecji się ustabilizowało (a nawet zmniejszyło).
Główny epidemiolog Szwecji nie zgadza się uwagami przesłanymi przez naukowców. Anders Tegnell z Urzędu Zdrowia Publicznego zapewnia, że epidemię na razie udaje się kontrolować i nie należy wyciągać pochopnych wniosków. W trakcie konferencji prasowej tłumaczył, że:
Wśród chorych odnotowujemy nadreprezentację osób urodzonych w Somalii, Iraku oraz Syrii, co wymaga dalszej analizy. Natomiast rozprzestrzenianie się koronawirusa w domach opieki dla osób starszych jest bezpośrednim powodem wyższej liczby zgonów niż w krajach sąsiednich.
Strategia szwedzka wynika m.in. z przekonania, że wirusa nie da się powstrzymać, zatem nie warto na samym początku epidemii zamykać gospodarki. Zdaniem Tegnella wirus nie zniknie, dlatego nie można wierzyć, że wyeliminowanie zachorowań zlikwiduje problem.
Źródlo:Tvn24.pl