Koronawirus w Polsce: Gwałtownie rośnie cena mięsa. Za żywność będziemy płacić jeszcze więcej?
Sytuacja i realia życia Polaków w obliczu pandemii zmieniają się bardzo dynamicznie. W ubiegłym tygodniu sieć obiegły zdjęcia pustych półek sklepowych. Brakowało przede wszystkim papieru toaletowego, środków czystości, a także makaronu, mięsa czy mrożonek. Teraz, gdy sklepy są znów dobrze zaopatrzone, Polaków martwi inna kwestia - podwyżki cen żywności.
Nasze portfele już odczuwają skutki sytuacji związanej z koronawirusem. Dla przykładu, w ubiegłym tygodniu w osiedlowym sklepie kilogram piersi z kurczaka kosztował 17 złotych, teraz - 26 zł. Aż strach pomyśleć co dalej, jak ceny będą rosły w takim tempie... - pisze jedna z naszych czytelniczek.
Obserwację Polaków potwierdza również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które poinformowało, że obecnie największy wzrost cen dotyczy:
- mięsa drobiowego,
- produktów mleczarskich.
Wzrost cen żywności przez koronawirusa? "Nie ma zgody na niczym nieuzasadnione podwyżki cen żywności"
Do podwyżek cen i tego, że coraz więcej Polaków uskarża się na droższą żywność odniósł się Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Nie ma zgody na niczym nieuzasadnione podwyżki cen żywności. Spekulowanie cenami żywności i wykorzystywanie sytuacji spowodowanej pandemią jest podłe, nieetyczne i zasługuje na potępienie. - podkreślił minister Ardanowski.
Koronawirus w Polsce: Wysokie ceny mięsa. Czy sytuacja wróci do normy?
Głos w sprawie zabrała także Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza, która w środę, 18 marca marca wydała oświadczenie w związku ze wzrostem cen mięsa drobiowego. Przedstawiciele wspomnianej Rady potwierdzają, że ceny mięsa drobiowego były wyższe, m.in. ze względu na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na te produkty. Zapewniają jednak, że ceny powinny wrócić do normy.
Obecnie ceny oferowane zakładom przetwórczym powróciły do poziomu średnich cen z ubiegłych tygodni. [...] Jako branża pragniemy zaapelować do dystrybutorów o pełną transparentność i prezentowanie cen, po jakich odbierają towar od producentów. Dzięki temu wszyscy będziemy mogli zobaczyć różnicę między ceną, jaką płaci klient w sklepie, a ceną jaką otrzymuje producent. - tłumaczy i apeluje Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza.
Ceny żywności w górę. Sprawę bada Inspekcja Handlowa - posypią się kary
Jak podaje Ministerstwo, powodem podwyżek w sklepach są "nieuczciwi kontrahenci, którzy chcieliby mniej płacić rolnikom, a jednocześnie zarobić, podwyższając ceny. Resort zapewnia także, że nasz kraj ma spore zapasy żywności, a zakłady przetwórstwa rolno-spożywczego nieprzerwanie pracują. Nie ma zatem zgody na to, aby Polacy, w już i tak trudnym dla wszystkich okresie, płacili więcej za żywność.
Inspekcja Handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będą sprawdzać zmiany cen żywności w sklepach i w przypadku nadużyć nakładać sankcje karne. - zapowiada resort.