Koronawirus w Polsce. Są nowe dane o zakażeniach. Liczba zgonów nadal wysoka

Hubert Rabiega
Opracowanie:
fot. grzegorz olkowski / polska press
Według piątkowego raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu ostatniej doby wykryto 15,4 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu Covid-19 zmarło 596 osób.

W piątkowym raporcie Ministerstwo Zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 15 392 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najwięcej nowych zakażeń pochodzi kolejno z województw: mazowieckiego (2119), śląskiego (2053), wielkopolskiego (1523), małopolskiego (1449), dolnośląskiego (1330), pomorskiego (1051), łódzkiego (965), kujawsko-pomorskiego (923), zachodniopomorskiego (843), opolskiego (578), lubelskiego (506), podkarpackiego (487), warmińsko-mazurskiego (460), lubuskiego (446), świętokrzyskiego (359) oraz podlaskiego (189).

"Z powodu COVID-19 zmarły 164 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 432 osoby." - napisał resort zdrowia.

W szpitalach przebywa obecnie 21 703 chorych na Covid-19. Pomocy respiratora wymaga 2 061 osób. Liczba osób objętych aktualnie kwarantanną wynosi niemal 400 tysięcy. Od początku trwania pandemii wyzdrowiało już ponad 3,5 mln osób.

Aktualnie obowiązujące obostrzenia

Osoba zamieszkująca z osobą zakażoną może być zwolniona z kwarantanny dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Wcześniejsze zaszczepienie nie zwalnia z tego obowiązku.

Kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia mają zakaz prowadzenia działalności. Z zakazu wyłączone są taneczne kluby sportowe, które mogą nadal działać.

Prowadzenie pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (kod PKD 93.29.B) jest dopuszczalne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób.

W sylwestra kluby i dyskoteki będą mogły działać. W sylwestrową noc na imprezach obowiązuje limit do 100 uczestników.

W lokalach gastronomicznych (restauracje, bary, bistra, stołówki, itp.) oraz hotelach maksymalne obłożenie może wynosić 30 proc. Ponad ten limit przyjmować wolno osoby zaszczepione, po zweryfikowaniu statusu zaszczepienia przez przedsiębiorcę. W lokalach gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Mniejsza odległość pomiędzy stolikami może być tam, gdzie zamontowane są przegrody o wysokości co najmniej jednego metra licząc od powierzchni stolika.

Limit 30 proc. obłożenia dotyczy także kin, teatrów, obiektów sportowych i sakralnych. W tych miejscach również ponad limit będą mogły wejść osoby zaszczepione po zweryfikowaniu statusu zaszczepienia. Dodatkowo w kinach obowiązuje zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

Osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen muszą wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 (test należy wykonać nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem). Wcześniejsze zaszczepienie nie zwalnia z tego obowiązku. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie skierowana na obowiązkową kwarantannę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pacjent
Zgonów dużo ale nie na to co wmawiacie ludziom! Tragedia ludzi chorych i ich rodzin przez WAS trwa!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia