- Ta sytuacja pokazuje jak ważna jest ścisła i zgodna współpraca prezydenta z rządem. Jestem przekonany że prowadzona przez nas odpowiedzialna polityka gospodarcza, która pozwoliła w ostatnich latach osiągnąć wielkie sukcesy, przyniesie dobre skutki także w obliczu globalnego niepokoju - przekonuje prezydent.
Andrzej Duda spotkał się kilka dni temu z przedstawicielami sektora finansowego. Poprosił wówczas, by w związku z epidemią koronawirusa wypracowano rozwiązania łagodzące skutki spłaty zobowiązań kredytowych. - Oczekuję, że banki zgodzą się na zawieszenie spłat kredytów nie tylko na trzy miesiące, ale w razie potrzeby nawet na pół roku - podkreśla Duda.
We wtorek premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić pakiet gospodarczy, który ma złagodzić negatywne skutki koronawirusa.
Rada Gabientowa - czym jest, kto i kiedy zwołuje
W sprawach szczególnej wagi prezydent może zwołać Radę Gabinetową. Radę tę tworzy Rada Ministrów obradująca pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady Gabinetowej podejmuje wyłącznie prezydent, gdy uzna, że jakaś konkretna sprawa (lub sprawy) jest na tyle istotna, że stanowi "sprawę szczególnej wagi". Stanowiska przedstawiane w toku Rady Gabinetowej i dokonywane uzgodnienia nie mają charakteru prawnie wiążącego, lecz niosą w sobie istotny walor polityczny. Tym sposobem prezydent może zwracać uwagę Rady Ministrów na ważne problemy i domagać się informacji co do zamiarów lub działań rządu w tych obszarach. Może też ustalać z Radą Ministrów wspólną strategię w określonych kwestiach (prezydent.pl).