Koronawirus: Unia Europejska zamyka granice zewnętrzne Schengen na 30 dni. Ruch towarów i usług nie ustanie

Kazimierz Sikorski
Xinhua News/East News
Szef Rady Europejskiej ogłosił zamknięcie granic zewnętrznych Unii przed obywatelami państw trzecich na 30 dni.

Liderzy państw unijnych zdecydowali o zamknięciu granic zewnętrznych wspólnoty przed obywatelami państw trzecich na 30 dni.

Będą też zamknięte granice Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, które choć nie są członkami Unii Europejskiej, to jednak należą do strefy Schengen.

Powodem tego kroku jest chęć powstrzymania rozprzestrzeniana się groźnego wirusa, który w Europie zbiera coraz większe żniwo.

Wcześniej francuski prezydent Emmanuel Macron informował w telewizyjnym wystąpieniu, że podróże między krajami nie należącymi do Unii a Unią Europejską zostaną zawieszone na okres 30 dni.

Wprowadzono wyjątki od zakazu tego rodzaju podróży. Nie obejmuje on obywateli UE wracających do domu, pracowników służby zdrowia (lekarzy i pielęgniarek) oraz naukowców pracujących nad rozwiązaniem kryzysu.

Życie w czasach koronawirusa. Relacje mieszkańców USA, Islan...

Zakaz nie dotyczy też osób z prawem do długoterminowego pobytu w UE, rodzin obywateli państw UE i dyplomatów. Von der Leyen dodała, że ograniczania podróży do UE nie dotyczą Brytyjczyków, bo obywatele Wielkiej Brytanii są obywatelami Europy i w związku z tym, nie będzie wobec nich restrykcji.

Zakaz dotyczy transportu lądowego osób jak i transportu lotniczego. Co bardzo ważne, jak podkreślała Bruksela, zakaz nie dotyczy osób realizujących międzynarodowy transport towarów. Decyzja nie obejmuje też spraw związanych podróżami między państwami członkowskimi UE, ta sprawa pozostaje w kompetencji tych państw.

ZOBACZ TEŻ:

Komisja Europejska wydała też wytyczne dla państw członkowskich dotyczące granic i dodała, że obecne kroki powinny zapewniać przepływ podstawowych towarów i usług. Wytyczne mają pomóc przede wszystkim przemysłowi, który obawia się po wprowadzeniu kontroli granicznych przerw w dostawach części i podzespołów. Producenci w Unii z uwagi na koszty praktycznie nie robią zapasów, działają w modelu dostaw na styk. Bez nich produkcja może nawet stanąć.

Stąd sugestia Komisji Europejskiej sugeruje, by kraje unijne wyznaczyły szybkie pasy dla transportu towarów i umożliwiły swobodne przemieszczanie się kierowców ciężarówek i maszynistów pociągów, pilotów.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu. Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza, że możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach!

http://bit.ly/hity-filmowe

P
Pppiioottrr

Wszystkie rządy w UE do dymisji, razem z komisją i parlamentem UE!! Zewnętrzna granica UE powinna być zamknięta w styczniu, dla osób przybywających z Chin od razu kiedy pojawiły się sygnały o niebezpiecznym virusie. Ani UE ani nasz rząd nie zrobił nic aby nas przygotować, skandalem jest, że prywatne firmy i ludzie do szpitali dostarczają środki ochrony! Niech w końcu ktoś poniesie polityczna odpowiedzialność!

B
Brawo

Rychlo w czas!

G
Gość

Dla mnie anglicy to nie europa , podchodza do tematu lekkomyslnie dlaczego maja sie przemieszczac bez problemu, tak samo potraktowaly ich stany a europe zablokowaly, o co w tym chodzi?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia