Koronawirus. Francja od dziś zamknięta. Zabroniono spotkań rodzinnych i towarzyskich, odwołano wybory

asz
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Prezydent Francji Emmanuel Macron 123rf.com
Prezydent Francji Emmanuel Macron wygłosił wczoraj telewizyjne orędzie, w którym ogłosił daleko idące zmiany w funkcjonowaniu kraju w związku z epidemią koronawirusa. Od dzisiaj przez przynajmniej 15 dni Francja będzie zamknięta. Mieszkańcom zabroniono spotkań rodzinnych i towarzyskich, a z domu będzie można wyjść tylko w ściśle określonych przypadkach.

Koronawirus we Francji. Od dziś duże zmiany i ograniczenia

Zmiany we Francji z powodu epidemii koronawirusa wejdą w życie we wtorek 17 marca w południe. Będą one daleko idące, a mieszkańcy kraju muszą liczyć się z wieloma ograniczeniami.

Koronawirus zamknął Francuzów w domach. Od wtorku będą mogli opuścić je tylko, by:

  • zrobić zakupy,
  • udać się do pracy, jeśli to konieczne,
  • iść do lekarza.

Wychodząc z domu, należy mieć przy sobie pisemne uzasadnienie. Obowiązkowo trzeba zachować wtedy przynajmniej jeden metr odległości od innych ludzi.

Zabronione są natomiast wszelkie spotkania towarzyskie i rodzinne, a za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 38 do 135 euro. Przestrzegania nakazu pozostawania w domu będzie pilnować 100 tys. policjantów.

Jesteśmy na wojnie. Walczymy nie przeciw armiom, nie przeciw jakiemuś narodowi. Ale wróg jest tutaj, niewidzialny i robi postępy – mówił Macron.

Od wtorku od godz. 12 zostaną też zamknięte granice Francji z krajami UE na najbliższe 30 dni.

Koronawirus: odwołane wybory i pomoc dla przedsiębiorców we Francji

22 marca we Francji miała odbyć się druga tura wyborów samorządowych. Emmanuel Macron odwołał ją, nie podając jednak nowej daty wyborów.

Żadna firma nie zostanie narażona na ryzyko bankructwa, żadna Francuzka ani Francuz nie pozostanie bez środków do życia – obiecuje prezydent Francji.

Prezydent Francji zapowiada utworzenie specjalnego funduszu dla przedsiębiorców. Dodatkowo od wtorku dla firm, które mają problemy finansowe, zawieszony zostanie obowiązek płatności rachunków za gaz i prąd, czynszów oraz podatków i składek na ubezpieczenia społeczne. Mają także zostać powiększone środki dla osób bezrobotnych. Zawieszone zostają także wszelkie reformy w kraju.

Taksówki i hotele mają być dostępne dla pracowników służby zdrowia, za co ma zapłacić państwo.

Francuska armia ma zaangażować się w transport osób zakażonych koronawirusem do mającego powstać w Alzacji wojskowego szpitala polowego.

Koronawirus we Francji

Wciąż obowiązują poprzednie restrykcje:

  • zakaz zgromadzeń powyżej 100 osób
  • zamknięcie wszystkich miejsc użyteczności publicznej niezbędne dla funkcjonowania państwa
  • nakaz zachowania społecznego dystansu.

Do tej pory we Francji zakażonych koronawirusem jest 6,6 tys. osób, z czego 148 zmarło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

A duże zakłady pracy? Ludzie upchani po 200 os na hali.

G
Gość

1 metr kiedy wirus " skacze " na 4 i jak niby ci co jadą do pracy publicznym transportem mają to zrobić . rządom i ekspertom łatwo wydawać takie zarządzenia. oni "pracują" zdalnie wożą się limuzynami i apelują do społeczeństw o odpowiedzialność.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia