Spis treści
Czym jest hydroksyapatyt?
Hydroksyapatyt (HAp) to główny składnik szkliwa – stanowi główną część mineralną zębów i części kości. Hydroksyapatyt to ponad 90 proc. podstawy szkliwa. To także jeden z najlepiej przebadanych biomateriałów w medycynie i stomatologii.
Sprawdź też: Pasta węglowa do zębów może szkodzić – mówi stomatolog
Utrzymanie zdrowego szkliwa jest niezbędne na ogólnego dobrego samopoczucia – nie tylko dla jamy ustnej. Ta najbardziej zewnętrzna i najtwardsza substancja w ludzkim ciele chroni wewnętrzne elementy zębów przed bakteriami i próchnicą. Ich odsłonięcie może prowadzić do ubytków, chorób dziąseł, poważnych infekcji, a nawet do utraty zębów.
Hydroksyapatyt jest nietoksyczny i biokompatybilny (czyli prawidłowo działający w organizmie). Sprawia to, że jest opcją dla osób, które poszukują naturalnych rozwiązań do pielęgnacji jamy ustnej.
Czy hydroksyapatyt jest bezpieczny?
O medycznym zastosowaniu hydroksyapatytu mówiło już w latach 70. XX wieku NASA. Astronauci stracili wtedy minerały w zębach i kościach z powodu braku grawitacji w kosmosie. Japońska firma Sangi Co. Ltd. otrzymała od NASA patent na wykorzystanie hydroksyapatytu w stomatologii w 1974 roku. Pierwsza pasta do zębów z nanohydroksyapatytem powstała w 1980 roku, a sam składnik został opatentowany w 1990 roku.
Jak podkreślają stomatolodzy, HAp – w przeciwieństwie do fluoru – nie wzbudza kontrowersji związanych ze zbyt dużą ilością podczas stosowania, przez co jest bezpieczniejszy. Warto też podkreślić, że pasty do zębów z fluorem też są bezpieczne, o ile ich nie połykamy. Dla pewnych osób może być też niezbędny, jeżeli wymagają one silnej skuteczności w przypadku słabszego szkliwa.
Hydroksyapatyt pomaga tworzyć warstwę ochronną na szkliwie i powierzchni korzenia cementu zęba. Proces ten to remineralizacja – hydroksyapatyt wiąże się ze szkliwem i wypełnia kanaliki. Jak wykazały liczne badania, hydroksyapatyt pomaga w remineralizacji już w początkowych stadiach próchnicy, a także ma większą skuteczność niż fluor.
Hydroksyapatyt może być nie tylko alternatywą dla fluoru – jest bezpieczny także w stosowaniu razem z fluorem. Niektóre pasty do zębów łączą te dwa składniki. Różnica, jaka jest między fluorem a hydroksyapatyt jest taka, że fluor może zabić bakterie, a hydroksyapatyt zapobiega przyleganiu bakterii do zębów.
Korzyści płynące ze stosowania hydroksyapatytu
Hydroksyapatyt remineralizuje szkliwo zębów – i to jest jego główna zaleta. Wzmocnione szkliwo zębów to lepsza ochrona przed płytką nazębną, która może powodować próchnicę i choroby dziąseł. Choć fluor także chroni zęby przed próchnicą, to nie zawiera wapnia ani fosforanów. Minerały te znajdują się w hydroksyapatycie i szkliwie zębów, co dodatkowo pomaga zapobiegać próchnicy.
Dzięki temu, że hydroksyapatyt występuje naturalnie w ludzkim organizmie, jest nietoksyczny i biokompatybilny. Jest też bezpieczny dla dzieci, które mogą przypadkowo połknąć pastę do zębów, co w przypadku fluoru nie byłoby tak oczywiste.
Hydroksyapatyt pomaga złagodzić nadwrażliwość zębów, przez co zmniejsza się wrażliwość i uczucie dyskomfortu na dotyk, jedzenie i temperaturę.
Źródła: