Spis treści
Cudowny lek na odrastanie zębów. Kiedy będzie dostępny?
Braki w uzębieniu za jakiś czas mogą nie być już takim problemem, jakim były do tej pory. Naukowcy z Japonii pracują nad przełomowym lekiem, dzięki któremu mogłyby odrastać zęby. To rewolucja w stomatologii.
Badania kliniczne są zaplanowane na lipiec 2024 roku, jak podaje japoński serwis informacyjny Mainichi.
– Pomysł wyhodowania nowych zębów jest marzeniem każdego dentysty – powiedział dr Katsu Takahashi, główny badacz i kierownik oddziału stomatologii i chirurgii jamy ustnej w Medical Research Institute Kitano Hospital.
Dr Takahashi pracuje nad tym od czasu swoich studiów. Jak mówi, był przekonany, że uda mu się to osiągnąć.
Innowacyjny lek pomóc leczyć osoby, które mają niekompletny zestaw dorosłych zębów z powodu tzw. czynników wrodzonych. Naukowcy twierdzą, że może się znaleźć w obrocie w 2030 roku.
Jeżeli testy przejdą pozytywnie i wszystko się powiedzie, będzie to pierwszy lek na świecie, dzięki któremu pacjentom będą odrastać zęby.
Co wpływa na wzrost zębów? Odpowiedzialny jest jeden gen
Dr Takahashi pracuje nad tymi badaniami na Uniwersytecie w Kioto od około 2005 roku. Naukowiec odkrył, że u myszy istnieje konkretny gen, który wpływa na wzrost ich zębów. To właśnie przeciwciało dla tego genu, USAG-1, może pomóc stymulować wzrost zębów, jeśli jest on tłumiony. Dr Takahashi zbadał to w 2021 r. Badanie zostało opublikowane w Science Advances.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Po tym odkryciu naukowcy pracowali nad opracowaniem leku, który neutralizowałby przeciwciała i byłby w stanie zablokować USAG-1. Testy na myszach i fretkach potwierdziły, że zwierzęta były w stanie wyhodować nowe zęby.
Lek, który pomoże cierpiącym na anodoncję
Innowacyjny lek na wzrost zębów byłby przełomem dla osób, które cierpią na rzadkie zaburzenie genetyczne – anodoncję. Jak podaje Cleveland Clinic, anodoncja to „całkowity brak zębów”. W tym schorzeniu zęby nigdy się nie rozwijają.
Osoby chorujące na anodoncję mogą nie mieć zębów mlecznych i/lub zębów stałych. Może u nich występować brak sześciu lub więcej zębów.
Dr Takahashi ma nadzieję, że nowy lek może być kolejną opcją dla tych, którzy nie mają kompletu zębów.
– Mamy nadzieję, że doczekamy czasów, w których lek na odrastanie zębów będzie trzecim wyborem obok protez i implantów – powiedział Takahashi.
Jak podaje portal Mainichi, po tym jak lek przejdzie niezbędne testy, naukowcy chcieliby udostępnić go do leczenia dzieci w wieku od 2 do 6 lat, które wykazują oznaki anodontii.
Źródła:
- World's 1st 'tooth regrowth' medicine moves toward clinical trials in Japan
- New drug to regenerate lost teeth Science Daily
- Anti–USAG-1 therapy for tooth regeneration through enhanced BMP signaling Science Advances
- Anodontia Cleveland Clinic