Spis treści
GIS wycofuje sezam z rynku
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto bakterię Salmonella spp. w 1 z 5 próbek sezamu łuskanego o numerze partii 23003716, kodzie kreskowym 5905617002230 i datą minimalnej trwałości 01 2025.
Sprawdź też: GIS wycofuje makaron świderki. Decyzja z 8.11.2023 r.
Producentem sezamu jest Helio S.A. Wyględy, ul. Stołeczna 26, 05-083 Zaborów, a zakładem produkcyjnym Brochów 119, 05-088 Brochów. Producent po otrzymaniu informacji o wykryciu bakterii Salmonella podjął decyzję o wycofaniu wskazanej partii produktu, o czym poinformował swoich odbiorców.
Firma Helio S.A. poinformowała również, że badanie surowca przez dostawcę nie wykazało obecności pałeczek Salmonella.
Ten majeranek może zagrażać zdrowiu
Bakterię Salmonella Infantis wykryto z kolei w 1 z 5 próbek produktu Majeranku suszonego Prymat GastroLine o numerze partii L1400164 i datą minimalnej trwałości 07.2026.
Producentem jest Prymat sp. z o.o., ul. Chlebowa 14, 44-337 Jastrzębie-Zdrój, który poinformował GIS, że zidentyfikował wszystkich odbiorców kwestionowanej partii wyrobu gotowego i niezwłocznie zwrócił się do nich z prośbą o wstrzymanie dystrybucji wskazanej partii produktu i zwracania jej do magazynu spółki w celu utylizacji.
Uwaga - mięso wycofane ze sprzedaży. Może być groźne dla alergików!
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży partię mięsa. W produkcie została stwierdzona obecność białka soi, o czym nie ma informacji na etykiecie. Osoby uczulone na soję nie powinny go jeść. ...
Nie spożywaj tych produktów, bo grozi to zatruciem pokarmowym
GIS podkreśla, że nie należy spożywać produktów z partii objętych komunikatami. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia pokarmowego po spożyciu wyżej wymienionych produktów należy skontaktować się z lekarzem.
Według danych publikowanych przez Zakład Epidemiologii NIZP-PZH, w Polsce od wielu lat pałeczki salmonelli są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego. Zachorowania przez nie wywołane przeważnie objawiają się jako nieżyt żołądkowo-jelitowy, charakteryzujący się biegunką, bólami brzucha i wymiotami. Do zakażeń dochodzi najczęściej drogą pokarmową, po spożyciu zanieczyszczonej żywności.
Na stronie internetowej GIS regularnie publikowane są ostrzeżenia dotyczące żywności lub wyrobów do kontaktu z żywnością. Ogłoszenia te – jak podkreśla GIS – nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu. (PAP)
Aleksandra Kiełczykowska
ak/ par/
Zadbaj o optymalne trawienie
Źródło: