Kiedy piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19? Minister Zdrowia wyda decyzję w ciągu kilkunastu dni

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Według prognoz Ministerstwa Zdrowia apogeum zakażeń koronawirusem ma miejsce właśnie w tym tygodniu. W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja w sprawie kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19.
Według prognoz Ministerstwa Zdrowia apogeum zakażeń koronawirusem ma miejsce właśnie w tym tygodniu. W najbliższym czasie zostanie podjęta decyzja w sprawie kolejnej dawki szczepionki przeciw COVID-19. freepik.com
Myślę, że w perspektywie najbliższych dwóch tygodni podejmiemy decyzję, co z piątą dawką szczepionki przeciw COVID-19 – powiedział w środę w Poznaniu Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że rosnąca ostatnio liczba zachorowań nie zagraża wydolności systemu opieki zdrowotnej. Szef resortu zdrowia powiedział też, że mimo szczytu zachorowań na COVID-19 to grypa i RSV są większym zagrożeniem.

Spis treści

Grypa i RSV większym zagrożeniem, mimo szczytu zachorowań na COVID-19

Minister Zdrowia zapowiedział podjęcie decyzji w sprawie piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19 w ciągu najbliższych 2 tygodni. Powiedział też, że cały czas głównym zagrożeniem epidemicznym w kraju są grypa i RSV.

Rzeczywiście w ostatnim czasie mamy do czynienia ze zdecydowanie większymi liczbami nowych zachorowań na COVID-19. W ciągu ostatnich tygodni ta dynamika z tygodnia na tydzień przekraczała czasami nawet 50 proc. W tej chwili wzrosty zachorowań z tygodnia na tydzień są coraz mniejsze, ale rzeczywiście osiągamy te poziomy, które dawno nie były obecne – powiedział minister.

Niedzielski podkreślił, że obecny wzrost zachorowań to szczyt tej fali zakażeń koronawirusem. W najbliższym czasie liczba osób chorych na COVID-19 powinna się stabilizować, a nawet zmniejszać.

Jeżeli chodzi o kwestię apogeum fali zakażeń, to według naszych prognoz apogeum ma miejsce właśnie w tym tygodniu. Tą najbardziej prawdopodobną tendencją w kolejnych dwóch tygodniach będą już stabilizacja, bądź nawet spadki liczby zakażeń – dodał.

Adam Niedzielski powiedział, że przekroczona została liczba 2,5 tys. hospitalizowanych pacjentów covidowych. Jednak nic nie wskazuje na to, aby liczba ta miała przekroczyć prognozowane wcześniej 5 tys. Na taką ilość osób chorych na COVID-19 były przygotowane szpitale.

Na razie nie widzimy zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej; wydolność oczywiście nie jest narażona na duże ryzyko przy tej liczbie hospitalizacji. Cały czas tym głównym zagrożeniem epidemicznym w kraju jest grypa i RSV. Nawet jeżeli mówimy o tym że zbliżamy się do poziomu 5 tys. zakażeń (koronawirusem - przyp. PAP), liczba zakażeń grypą czy RSV w tej chwili to jest blisko 30 tys. dziennie – podkreślił.

Czy będzie piąta dawka szczepionki przeciw COVID-19?

Pytany o decyzję w sprawie podawania piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19 poinformował, że trwa analiza sposobów działania w innych krajach. Decyzja ma zostać podjęta w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Widzimy takie trzy typy podejścia na świecie do przyjmowania piątej dawki. To jest udostępnienie tej możliwości wszystkim pacjentom, drugie to jest ukierunkowanie na grupy ryzyka: przede wszystkim osoby starsze bądź z upośledzeniami odporności. Są też kraje, tu podaję przykład Danii, które bardzo świadomie podjęły decyzję o nierekomendowaniu piątej dawki. Kraje te prowadzą badania populacji i stwierdzają że poziom odporności jest stosunkowo duży – powiedział.

My również takie badania prowadzimy, teraz czekamy na wyniki bieżące. Ostatnie badania które robiliśmy pokazywały, że obecność przeciwciał była u ponad 90 proc. badanej populacji. Ta odporność populacyjna jest już na dużym poziomie (...) teraz nie obserwujemy tak drastycznego przechodzenia COVID-19 od strony hospitalizacji czy w szczególności liczby pacjentów, którzy wymagają wspomagania tlenowego, znajdują się pod respiratorem – dodał Adam Niedzielski.

Minionej doby badania potwierdziły 3907 zakażeń koronawirusem, w tym 1046 ponownych. Zmarło 19 osób z COVID-19 – poinformowano w środę na stronach rządowych. Wykonano 10 675 testów w kierunku SARS-CoV-2. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mhr/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

kup najtaniej

Braun

Braun Prt2000

58,32 zł

kup najtaniej

Beurer

Beurer FT 65

102,98 zł

kup najtaniej

Beurer

Beurer FT 100

143,45 zł

kup najtaniej

Geratherm

GERATHERM RAPID

24,98 zł
Materiały promocyjne partnera

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie