Ketoprofen – działanie, wskazania, dawkowanie, przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Agata Orzełowska
Ketoprofen pomoże załagodzić ból głowy, bóle kostno-stawowe i mięśniowe, a także ból zęba czy ból pleców.
Ketoprofen pomoże załagodzić ból głowy, bóle kostno-stawowe i mięśniowe, a także ból zęba czy ból pleców. 123rf.com
Udostępnij:
Ketoprofen to niesteroidowy lek o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Preparaty zawierające ten składnik dostępne są w aptekach bez recepty. Przed zastosowaniem należy jednak dokładnie zapoznać się z ich działaniem, dawkowaniem i środkami bezpieczeństwa – to silne leki, a duża dawka składnika czynnego może być nawet śmiertelna! Sprawdź, jak działa ketoprofen, jakie są wskazania i dawkowanie tego leku.

Czym jest ketoprofen i jak działa?

Ketoprofen zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych z grupy pochodnych kwasu propionowego. Ma silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Zmniejsza objawy zapalne takie jak ból, obrzęk, podwyższona temperatura, sztywność stawów i hamuje agregację płytek krwi.

Ketoprofen działa na zasadzie hamowania syntezy prostaglandyn, czyli hormonów, które uwalniane są pod wpływem pobudzenia układu nerwowego i są odpowiedzialne za powstawanie i rozwój stanu zapalnego. Ketoprofen hamuje aktywności enzymów o nazwie cyklooksygenazy (COX-1 iCOX-2), które biorą udział w reakcjach prowadzących do powstawania z lipidów błon komórkowych prostaglandyn.

Ketoprofen po podaniu doustnym jest wchłaniany z przewodu pokarmowego i działa po upływie około 30 minut od zażycia. Największe stężenie katoprofenu we krwi pojawia się około 1,5 godziny po zażyciu tabletki. Związek ten przenika do tkanek i ścięgien oraz do płynu maziowego w stawach. Rozkładany jest w wątrobie, a następnie wydalany z moczem i kałem.

Zobacz też:

Preparaty z ketoprofenem dostępne w aptekach

Ketoprofen dostępny jest w aptekach w postaci tabletek lub kapsułek do stosowania doustnego. Można też kupić żel lub spray z ketoprofenem do stosowania miejscowego oraz czopki z ketoprofenem.

Leki z ketoprofenem dostępne są na receptę (powyżej 50 mg substancji czynnej na jedną tabletkę lub kapsułkę), a także – od 2017 roku – bez recepty (do 50 mg ketoprofenu na tabletkę; opakowanie zawiera 10 tabletek).

Ketoprofen może także być podawany domięśniowo, w formie iniekcji (zastrzyków) i dożylnie – na przykład po zabiegach chirurgicznych, w celu złagodzenia bólu.

Leki mogą wzajemnie wzmacniać swoje działanie lub je osłabiać. Większość leków obciąża wątrobę, która w głównej mierze odpowiada za metabolizm wszystkich trafiających  do organizmu substancji, a także oczyszcza organizm z toksyn. Gdy przyjmiemy za dużą dawkę leków lub gdy będą to składniki wzajemnie się wykluczające wątroba zostanie zbyt intensywnie obciążona i może dojść do jej uszkodzenia. Uwaga! Leki o różnych nazwach mogą mieć ten sam skład chemiczny. Nazwy handlowe leków często nie mówią, jaka substancja czynna została wykorzystana do ich produkcji.Sprawdź, których leków nie należy ze sobą łączyć i czym może to grozić! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tych leków nie łącz ze sobą bez konsultacji z lekarzem! List...

Wskazania do stosowania ketoprofenu

Wskazaniem do stosowania ketoprofenu są dolegliwości bólowe różnego pochodzenia, o nasileniu lekkim do umiarkowanego. Ketoprofen jest pomocny do łagodzenia bólu głowy, bóli kostno-stawowych i mięśniowych, skutecznie łagodzi też ból zęba i pleców. Substancję tą stosuje się do leczenia dolegliwości towarzyszących reumatoidalnemu zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów oraz do łagodzenia bólu po operacjach i zabiegach chirurgicznych.

Ketoprofen jest skuteczniejszy w leczeniu bólu niż inne substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w aptekach. Działa w niedługi czas po zażyciu i już przy niskich dawkach, dlatego często zalecany jest przez lekarzy – lepiej jest zażyć jedną tabletkę ketoprofenu niż stosować kombinację kliku innych leków, co zdarza się w przypadku niecierpliwych pacjentów, którzy chcą szybko i skutecznie pozbyć się bólu.

Jakie jest dawkowanie ketoprofenu?

Ketoprofen należy dawkować ściśle według zaleceń lekarza. W przypadku leków dostępnych bez recepty nie należy przekraczać dawki 50 mg ketoprofenu naraz, do 3 tabletek na dobę.

Maksymalna dawka ketoprofenu to 200 mg na dobę. Wyższa dawka może być śmiertelna.

Ketoprofen – przeciwwskazania i środki ostrożności

Ketoprofen jest lekiem dość bezpiecznym, o ile jego dawki nie są wysokie i nie są stosowane dłużej niż przez 5 dni. Działania niepożądane, szczególnie ze strony układu pokarmowego, zdarzają się rzadziej niż w przypadku innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W celu zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia zaleca się przyjmować ketoprofen po posiłku i popić tabletkę dużą ilością wody (około 1 szklanki).

Ketoprofen uznawany jest również za jeden z najbezpieczniejszych leków, jeśli chodzi o działanie na układ sercowo-naczyniowy.

Ketoprofen jest jednak przeciwwskazany w przypadku pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy (aspirynę) oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen, kwas tiaprofenowy). Reakcja alergiczna na ketoprofen może wystąpić w postaci astmy, nieżytu błony śluzowej nosa oraz reakcji skórnych (pokrzywka, wysypka, rumień).

Ketoprofen jest przeciwwskazany dla osób z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz krwawieniem albo perforacją.

Nie należy go stosować przy ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby, ciężkiej niewydolności serca oraz w III trymestrze ciąży i w czasie karmienia piersią. W III trymestrze ciąży ketoprofen powoduje ryzyko przedwczesnego zamknięcia u płodu przewodu tętniczego, ryzyko uszkodzenia nerek płodu oraz ryzyko zahamowania czynności skurczowej macicy. Leku nie należy stosować także w I i II trymestrze ciąży – jest to dopuszczalne jedynie na zalecenie i pod nadzorem lekarza.

Ketoprofen nie jest wskazany dla pacjentów ze skłonnością do krwawień oraz przy jednoczesnym stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Nie zaleca się go dla osób cierpiących na chorobę alkoholową, cukrzycę i astmę oskrzelową.

Ketoprofenu nie należy stosować u dzieci i młodzieży do 15. roku życia, ostrożność zachować należy również w przypadku pacjentów w podeszłym wieku.

Leczenie ketoprofenem, tak jak innymi niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi, powinno jednak trwać możliwie najkrócej, a dawka leku powinna być jak najmniejsza.

Długotrwałe stosowanie ketoprofenu w dużych dawkach może prowadzić do zwiększonego ryzyka zawału serca lub udaru. Jeśli długotrwałe stosowanie leku jest konieczne, należy regularnie kontrolować czynność nerek i wątroby oraz wykonywać morfologię krwi.

W apteczce warto umieścić nie tylko tradycyjne leki chemiczne, ale również środki naturalne. Dobrze jest stosować je w pierwszej kolejności zwłaszcza w początkach problemu i przy niezbyt silnych objawach infekcji czy urazu. Polecamy środki do naturalnej apteczki, które zawsze warto mieć pod ręką. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Naturalna apteczka – 13 środków pierwszej pomocy bez chemii,...

Interakcje ketoprofenu z innymi lekami

Ketoprofenu nie wolno stosować z innymi lekami przeciwzapalnymi, w tym z kwasem acetylosalicylowym (aspiryną).

Nie należy stosować ketoprofenu równocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi, ponieważ może to zwiększać ryzyko krwotoku.

Ostrożność zachować należy stosując ketoprofen oraz leki moczopędne, leki na nadciśnienie, kortykosteroidy, leki trombolityczne (zwiększone ryzyko krwawienia), cyklosporyny (ryzyko uszkodzeni nerek), doustne leki przeciwcukrzycowe (ryzyko nasilenia ich działania) oraz glikozydy nasercowe (ryzyko zwiększenia niewydolności serca i zwiększenia stężenie glikozydów nasercowych we krwi). Stosowanie ketoprofenu z antybiotykami z grupy chinolonów zwiększa ryzyko pojawienia się drgawek, zaś ketoprofen stosowany łącznie z lekami moczopędnymi może spowodować zbyt wysokie stężenie potasu we krwi.

Leki przeciwpłytkowe w połączeniu z ketoprofenem powodują ryzyko wystąpienia krwawień.

Ketoprofen nasila działanie leków przeciwzakrzepowych i sulfonamidów – koniecznie należy poinformować lekarza o stosowaniu tych leków przed przyjęciem ketoprofenu.

Sięgnij po naturę w walce z bólem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie