Już działa bezpłatny Ogólnopolski Telefon Autyzmu dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin!

Monika Góralska
Monika Góralska
Dzwoniąc pod numer: 333 070 180 uzyskasz informacje na temat przysługujących osobom z autyzmem świadczeń socjalnych, diagnostyki i możliwych form terapii.
Dzwoniąc pod numer: 333 070 180 uzyskasz informacje na temat przysługujących osobom z autyzmem świadczeń socjalnych, diagnostyki i możliwych form terapii. racorn/123rf.com
Bezpłatna infolinia została uruchomiona na potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Mogą one uzyskać nie tylko informacje prawne czy medyczne na temat swojej choroby, ale również porozmawiać z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem, ponieważ zespół konsultantów telefonu tworzą osoby autystyczne. Sprawdź, jak uzyskać pomoc.

Darmowa infolinia dla autystyków

Ogólnopolski Telefon Autyzmu został uruchomiony przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Dorosłym z Zespołem Aspergera oraz Zaburzeniami Pokrewnymi AS. Dzięki takiej formie pomocy osoby autystyczne oraz ich rodziny mogą uzyskać całkowicie bezpłatną i anonimową pomoc. Przede wszystkim chodzi o otrzymanie informacji formalnych na temat przysługujących osobom z autyzmem świadczeń socjalnych czy informacji medycznych takich jak diagnostyka i możliwe formy terapii.

Jak mówi Adam Wrzesiński, jeden z konsultantów infolinii oraz pierwszy w Polsce terapeuta integracji sensorycznej ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu: „Uruchomiliśmy Telefon po to, aby pokazywać świat osobom ze spektrum autyzmu jako miejsce dobre i przyjazne oraz wyposażać w umiejętności niezbędne do odnoszenia sukcesów w swoich misjach życiowych przy równoczesnym zachowaniu ich poczucia wolności.”

Ogólnopolski Telefon Autyzmu dostępny jest pod numerem: 333 070 180. Z pomocy można korzystać od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 18:00.

Polecamy także:

Telefon wspomaga aktywizację zawodową osób z autyzmem

Osoby ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu mogą, a nawet powinny normalnie funkcjonować w społeczeństwie tymczasem z badania „Ogólnopolski Spis Autyzmu” przeprowadzonego w latach 2013-2016 wynika, że tylko połowa z nich pracuje zawodowo.

Spektrum autyzmu obejmuje bardzo szeroki zakres zaburzeń, a wśród osób wyróżniających się tą przypadłością istnieją wysokofunkcjonujące osoby autystyczne, które przeważnie mają zdiagnozowany zespół Aspergera. Do ich głównych dysfunkcji należy ograniczony kontakt z ludźmi oraz brak empatii, poza tym potrafią funkcjonować tak, jak inni ludzie. Nierzadko wyróżniają się także wybitnymi umiejętnościami i nieprzeciętną wiedzą w jakiejś konkretnej dziedzinie, dlatego rezygnowanie z ich kompetencji jest dużą stratą dla rynku pracy. Telefon Autyzmu ma służyć również aktywizacji zawodowej tych osób. W jego zespole znajdują się bowiem osoby ze zdiagnozowanym autyzmem.

Kto może skorzystać z infolinii?

Telefon jest ogólnodostępny i może z niego skorzystać każdy, ale pomocny będzie szczególnie dla osób autystycznych oraz ich rodzin czy znajomych. Na infolinię mogą też zadzwonić rodzice, którzy podejrzewają u swojego dziecka autyzm, ale nie wiedzą jak go rozpoznać i gdzie się udać po pomoc. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, bo wczesne rozpoznanie daje większe szanse na powodzenie zastosowanej terapii.

Projekt Ogólnopolski Telefon Autyzmu realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG przez Stowarzyszenie AS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia