Już działa bezpłatny Ogólnopolski Telefon Autyzmu dla osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin!

Monika Góralska
Dzwoniąc pod numer: 333 070 180 uzyskasz informacje na temat przysługujących osobom z autyzmem świadczeń socjalnych, diagnostyki i możliwych form terapii.
Dzwoniąc pod numer: 333 070 180 uzyskasz informacje na temat przysługujących osobom z autyzmem świadczeń socjalnych, diagnostyki i możliwych form terapii. racorn/123rf.com
Bezpłatna infolinia została uruchomiona na potrzeby osób ze spektrum autyzmu. Mogą one uzyskać nie tylko informacje prawne czy medyczne na temat swojej choroby, ale również porozmawiać z osobami dotkniętymi tym zaburzeniem, ponieważ zespół konsultantów telefonu tworzą osoby autystyczne. Sprawdź, jak uzyskać pomoc.

Darmowa infolinia dla autystyków

Ogólnopolski Telefon Autyzmu został uruchomiony przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Dorosłym z Zespołem Aspergera oraz Zaburzeniami Pokrewnymi AS. Dzięki takiej formie pomocy osoby autystyczne oraz ich rodziny mogą uzyskać całkowicie bezpłatną i anonimową pomoc. Przede wszystkim chodzi o otrzymanie informacji formalnych na temat przysługujących osobom z autyzmem świadczeń socjalnych czy informacji medycznych takich jak diagnostyka i możliwe formy terapii.

Jak mówi Adam Wrzesiński, jeden z konsultantów infolinii oraz pierwszy w Polsce terapeuta integracji sensorycznej ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu: „Uruchomiliśmy Telefon po to, aby pokazywać świat osobom ze spektrum autyzmu jako miejsce dobre i przyjazne oraz wyposażać w umiejętności niezbędne do odnoszenia sukcesów w swoich misjach życiowych przy równoczesnym zachowaniu ich poczucia wolności.”

Ogólnopolski Telefon Autyzmu dostępny jest pod numerem: 333 070 180. Z pomocy można korzystać od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 – 18:00.

Polecamy także:

Telefon wspomaga aktywizację zawodową osób z autyzmem

Osoby ze zdiagnozowanym spektrum autyzmu mogą, a nawet powinny normalnie funkcjonować w społeczeństwie tymczasem z badania „Ogólnopolski Spis Autyzmu” przeprowadzonego w latach 2013-2016 wynika, że tylko połowa z nich pracuje zawodowo.

Spektrum autyzmu obejmuje bardzo szeroki zakres zaburzeń, a wśród osób wyróżniających się tą przypadłością istnieją wysokofunkcjonujące osoby autystyczne, które przeważnie mają zdiagnozowany zespół Aspergera. Do ich głównych dysfunkcji należy ograniczony kontakt z ludźmi oraz brak empatii, poza tym potrafią funkcjonować tak, jak inni ludzie. Nierzadko wyróżniają się także wybitnymi umiejętnościami i nieprzeciętną wiedzą w jakiejś konkretnej dziedzinie, dlatego rezygnowanie z ich kompetencji jest dużą stratą dla rynku pracy. Telefon Autyzmu ma służyć również aktywizacji zawodowej tych osób. W jego zespole znajdują się bowiem osoby ze zdiagnozowanym autyzmem.

Kto może skorzystać z infolinii?

Telefon jest ogólnodostępny i może z niego skorzystać każdy, ale pomocny będzie szczególnie dla osób autystycznych oraz ich rodzin czy znajomych. Na infolinię mogą też zadzwonić rodzice, którzy podejrzewają u swojego dziecka autyzm, ale nie wiedzą jak go rozpoznać i gdzie się udać po pomoc. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, bo wczesne rozpoznanie daje większe szanse na powodzenie zastosowanej terapii.

Projekt Ogólnopolski Telefon Autyzmu realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG przez Stowarzyszenie AS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia