Spis treści
Babcine sposoby na wysoką temperaturę. Jak domowymi metodami zbić gorączkę?
Jeśli temperatura nie jest bardzo wysoka, sprawdzone domowe sposoby mogą pomóc w jej obniżeniu. Można stosować je pomocniczo także po podaniu leków przeciwgorączkowych. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że chory powinien mieć zapewnioną możliwość odpoczynku, snu i uzupełniać płyny.
Większość babcinych sposobów na gorączkę wydaje się oczywista na pierwszy rzut oka, ale nie każdy wie, jak prawidłowo robić zimne okłady oraz po jakie napary sięgać, aby obniżyć temperaturę ciała. W naszej galerii znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Sprawdź babcine sposoby, które pomogą na gorączkę
Najczęstsze przyczyny występowania gorączki. Co może ją wywoływać?
Normalna temperatura ciała człowieka wynosi ok. 37 stopni Celsjusza. O gorączce mówimy, kiedy u dorosłego przekracza ona 37,2-37,5 stopnia, a u dziecka 37,5 stopnia. Jej wysokość jest zależna od różnych czynników, m.in. od pory dnia (zawsze wzrasta wieczorem), od fazy cyklu menstruacyjnego czy od wysiłku fizycznego.
Większy niż zwykle wzrost temperatury ciała może mieć różne powody, niektóre z nich to:
- infekcje wirusowe i bakteryjne np. grypa czy angina,
- choroby zapalne,
- zatrucie pokarmowe,
- zakrzepy,
- reakcje na niektóre szczepionki,
- ząbkowanie.
Do najczęstszych objawów gorączki należą: ból głowy, pocenie się, dreszcze, ból mięśni i osłabienie.
Dowiedz się więcej:
Kiedy gorączka wymaga konsultacji lekarskiej?
Niewysoki wzrost temperatury często nie wymaga leczenia – odpoczynek i nawodnienie są zazwyczaj wystarczające. Domowe sposoby na obniżenie gorączki mogą okazać się wtedy pomocne i przynieść ulgę.