Spis treści
Rak kości - takie są rodzaje
Raki kości dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich jest kostniakomięsak (osteosarcoma), który jest najczęściej spotykanym złośliwym nowotworem kości u dzieci. Jest diagnozowany częściej u Afroamerykanów i osób pochodzenia latynoskiego.
Z kolei drugim pod względem częstości rakiem kości jest mięsak Ewinga, który występuje najczęściej u osób między 10. a 15. rokiem życia, nastolatków i młodych dorosłych powyżej 20. roku życia. Wykrywany jest częściej u Latynosów i Afroamerykanów.
Rak kości. Jak przebiega leczenie?
Sposób leczenia raka kości zależy od bardzo wielu czynników, m.in. od typu nowotworu czy stopnia jego zaawansowania. W terapii wykorzystuje się zarówno leczenie chirurgiczne, chemioterapię, jak i radioterapię. W przypadku wczesnych zmian, gdy nie doszło do rozwoju przerzutów, przed chirurgicznym usunięciem nowotworu przeprowadza się cykl chemioterapii, która ma na celu zmniejszenie rozmiarów guza. Zwiększa to szanse na całkowite jego usunięcie w trakcie zabiegu.
Rak kości daje niepozorne objawy
Najwcześniejszym objawem złośliwych nowotworów kości jest ból w zajętej okolicy. Często jest silny, tępy, słabo reagujący na leki przeciwbólowe i ma tendencję do wybudzania ze snu.
Raki mogą zlokalizować się we wszystkich kościach, jednak najczęściej są to kości
- kolan,
- stawu biodrowego,
- miednicy,
- ramion,
- szczęki.
Wraz ze wzrostem nowotworu może dojść do pojawienia się obrzęku, bolesności i zaczerwienienia okolicy, w której znajduje się guz. Do innych objawów zalicza się również niezamierzone chudnięcie czy zmęczenie mimo odpowiedniej ilości snu i odpoczynku.
Nowotwory złośliwe kości niestety mają to do siebie, że rosną szybko i równie szybko dają przerzuty. Do tego stopnia, że występują one już w momencie rozpoznania nawet u jednej piątej pacjentów. Mogą pojawić się w każdym narządzie, jednak najczęściej rzutują do płuc czy kości. Jeszcze więcej o sprawie przeczytasz w powyższej galerii.