Nadciśnienie tętnicze to jedna ze współczesnych chorób, która jest często diagnozowana wśród Polaków. Jej leczenie ukierunkowane jest na obniżenie ciśnienia za pomocą leków o takim działaniu (hipotensyjnych), lecz bardzo ważną rolę odgrywa również zmiana dotychczasowego stylu życia oraz sposobu odżywiania się. Jak więc obniżyć ciśnienie? Podpowiadamy, co jeść, a czego unikać, po jakie zioła na nadciśnienie sięgać oraz jaka forma ruchu daje najwięcej korzyści.
Jakie są przyczyny nadciśnienia?
Nadciśnienie tętnicze to choroba rozpoznawana, gdy wyniki trzech kolejnych pomiarów ciśnienia wykonywanych w pozycji siedzącej po kilkuminutowym odpoczynku i w odstępach co najmniej kilku dni wskazują wartość 140-90 mm/HG lub więcej.
Nadciśnienie rozwija się latami, często nie dając żadnych objawów, a nieleczone prowadzi do chorób serca i naczyń. Przyczyny rozwoju tej choroby dzieli się na pierwotne i wtórne. [lista=1] [*]Nadciśnienie pierwotne występuje u ok. 90 procent osób z podwyższonym ciśnieniem. To stan, którego przyczyną nie jest konkretna jednostka chorobowa, a podłoża schorzenia da się jednoznacznie sprecyzować. Do jego rozwoju przyczyniają się:
zbyt duża ilość soli w diecie,
zaburzenia lipidowe,
wysoki poziom kwasu moczowego we krwi,
nadmierna masa ciała – szczególnie otyłość typu brzusznego,
stres,
palenie papierosów,
częste spożywanie alkoholu,
brak regularnie podejmowanej aktywności fizycznej.
[*]Nadciśnienie wtórne, nazywane tez objawowym, występuje u ok. 5 procent osób z postawioną diagnozą. To stan towarzyszący innym jednostkom chorobowym lub wynikający z działania pewnych leków. Zidentyfikowanie przyczyny i jej wyeliminowanie zwykle nie stwarza problemu, a prowadzi do normalizacji ciśnienia. Jego wartość mogą podwyższać niektóre tabletki antykoncepcyjne, glikokortykosteroidy i leki przeciwzapalne. Choroby, w których przebiegu dochodzi do podwyższenia ciśnienia to:
choroby nerek,
choroby tarczycy,
niedoczynność przytarczyc,
obturacyjny bezdech senny,
choroba Cushinga,
zwężenie aorty.
Jak obniżyć ciśnienie za pomocą diety?
W leczeniu nadciśnienia tętniczego bardzo ważną rolę odgrywa farmakoterapia, a także modyfikacja stylu życia, w tym sposobu żywienia oraz obniżenie masy ciała. W pozbyciu się nadmiernych kilogramów pomoże doświadczony dietetyk.
Podstawą diety obniżającej ciśnienie jest ograniczenie spożycia soli oraz produktów zawierających jej duże ilości i jednoczesne wprowadzenie tych, które są źródłem potasu. Sód zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi do zwiększenia objętości krwi, co powoduje przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia tętniczego. Potas działa przeciwnie do sodu, ponieważ nasila wydalanie wody z organizmu. Korzystny wpływ na ciśnienie ma ponadto uwzględnienie w codziennym menu pokarmów zapewniających białko zawarte w nasionach soi i produktach mlecznych, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-9. Dieta powinna zapewniać również odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, magnezu, cynku, witaminy C i D.
By obniżyć ciśnienie warto stopniowo zmniejszać ilości soli obecnej w diecie do ok. 1 łyżeczki na dobę. Aby to osiągnąć, warto ograniczyć dodawanie soli do potraw w czasie ich gotowania, zastępując ją ziołami i mieszankami przypraw bez jej dodatku w składzie. Do dań warto dodawać szczególnie czosnek, bazylię i cynamon. Ponadto dobrze zrezygnować z doprawiania solą już gotowych dań, a także zwrócić uwagę na skład gotowych produktów. Zasobne w sól są pieczywo, kiszonki, wędliny, kiełbasy, przetwory mięsne i rybne, a także żywność typu fastfood.
W codziennym menu należy uwzględnić żywność zasobną w potas. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi 3500 mg, co z łatwością da się pokryć wraz z dietą. Jego źródłem są następujące produkty, które ponadto zapewniają także błonnik pokarmowy:
wszystkie rodzaje warzyw i owoców, których w sumie warto jadać co najmniej 400 g dziennie,
ziemniaki, najlepiej gotowane i podawane bez sosów i zasmażki,
pełnoziarniste produkty zbożowe gotowane bez solenia wody – np. kasza gryczana, pęczak, kasza jaglana, płatki owsiane, ryż, ciemny makaron,
nasiona roślin strączkowych – fasola, ciecierzyca, soczewica, groch i soja, które są wdzięcznymi składnikami dań jednogarnkowych i past do pieczywa,
nasiona roślin oleistych – np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, pistacje, pestki dyni, nasiona słonecznika itp.
Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji.
Zaloguj się lub załóż konto
Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.