Spis treści
Praca w zawodzie pielęgniarki to nie tylko wyzwanie, ale również bardzo duża odpowiedzialność, dlatego pracownicy służby zdrowia od lat walczą o poprawę warunków pracy. W innym przypadku szpitalom grozi pogłębienie braków kadrowych, które i tak dotykają wiele placówek.
Według danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych na koniec 2022 roku w Polsce pracowało 236 414 pielęgniarek. Liczba zatrudnionych co roku rośnie o około 1-3 tys. pracowników, jednak to nadal za mało, by zaspokoić rosnące zapotrzebowanie placówek medycznych. Średnia wieku w tym zawodzie to około 53 lata.
Pielęgniarka - obowiązki i wymagania
W przeszłości do wykonywania zawodu pielęgniarki wystarczyło wykształcenie średnie, a dokładniej ukończenie 5-letniego liceum pielęgniarskiego. Kobiety, które natomiast zdobyły wykształcenie wyższe, posługiwały się tytułem „pielęgniarki dyplomowanej”.
Obecnie, aby rozpocząć karierę w tym zawodzie, konieczne jest ukończenie szkoły wyższej (co najmniej I stopnia). Oprócz wykształcenia zawodowego w tej branży wymagane jest także stałe pogłębianie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji.
Pielęgniarki powinny również wyróżniać się empatią oraz wysoką odpornością psychiczną. Ze względu na pracę z ludźmi cenione są także otwartość, komunikatywność, towarzyskość i cierpliwość. Ostatnia z tych cech przyda się szczególnie w przypadku pracy z dziećmi oraz osobami starszymi.
Do obowiązków pielęgniarki zaliczamy między innymi:
- rozpoznawanie potrzeb zdrowotnych i warunków pacjenta,
- planowanie oraz sprawowanie opieki pielęgnacyjnej,
- rozpoznawanie problemów pielęgnacyjnych,
- realizacja zleceń lekarskich obejmujących diagnostykę, rehabilitację i leczenie,
- samodzielne udzielanie świadczeń diagnostycznych, zapobiegawczych, leczniczych oraz rehabilitacyjnych.
Pielęgniarki mogą pracować w miejscach takich jak dom chorego, szpital, punkt pobrań, przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej, gabinet szkolny profilaktyki zdrowotnej, dom pomocy społecznej.
Przeczytaj również:Ile wynoszą zarobki ratowników medycznych? W tym roku ich pensja wzrosła
Zarobki pielęgniarek - podwyżki pensji w 2023 roku
Od ubiegłego roku w Polsce funkcjonuje mechanizm corocznej rewaloryzacji wynagrodzeń minimalnych w służbie zdrowia. Podwyżki obejmują między innymi lekarzy, ratowników medycznych, salowych, sanitariuszy, a także pielęgniarki.
Po przeprowadzonej w lipcu waloryzacji wynagrodzeń pielęgniarki mogą liczyć na następujące zarobki:
Jak zostać pielęgniarką?
Obecnie osoby, które chcą pracować jako pielęgniarka, muszą ukończyć studia pierwszego stopnia na kierunku „pielęgniarstwo”. Ten etap kształcenia zajmuje około 3 lata, jednak pielęgniarki muszą też wyrobić wymaganą liczbę godzin praktyk w szpitalu.
Następnym krokiem jest uzyskanie certyfikatu językowego (poziom B2) oraz prawa do wykonywania zawodu, które nadaje okręgowa rada pielęgniarek oraz położnych. Osoby zainteresowane pracą na tym stanowisku powinny też:
- mieć polskie obywatelstwo,
- cechować się dobrym stanem zdrowia, umożliwiającym wykonywanie zawodu,
- posiadać zdolność do czynności prawnych,
- odbyć staż podyplomowy.
Wymóg ukończenia studiów obowiązuje od 2005 roku. Wcześniej osoby te mogły zdobyć zatrudnienie po ukończeniu szkoły średniej.