Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej
Nowelizacja ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej z 15 lipca 2011 r. oraz niektórych innych ustaw ma na celu m.in. implementację prawa unijnego oraz uproszczenie procedur związanych z wejściem na rynek pracy osób, które ukończyły kształcenie w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii.
Za jej wprowadzeniem głosowało 276 posłów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 166 osób. Wcześniej Sejm odrzucił poprawkę zgłoszoną przez koło Polska 2050, którego posłowie chcieli wykreślenia zapisów dotyczących badań klinicznych produktów leczniczych.
Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany m.in. w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej. Zmiany te obejmują kwestie odnoszące się do swobody świadczenia usług oraz uznawania na podstawie przepisów koordynacji minimalnych wymogów w zakresie kształcenia.
Zmiany w pracy pielęgniarek oraz położnych
Zgodnie z nowelizacją zmieni się organ, który prowadzi rejestr pielęgniarek i położnych wykonujących w Polsce czasowo i okazjonalnie te zawody – z okręgowych rad pielęgniarek i położnych na Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych.