Spis treści
GIS wycofuje popularne tabletki na ból gardła
W suplemencie diety Tymianek i Podbiał marki Herbs wykryto podwyższony poziom niebezpiecznej dla zdrowia substancji. W badaniu przeprowadzonym przez Państwową Inspekcję Sanitarną stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych. Z tego powodu ziołowy suplement diety zawierający tymianek i podbiał w postaci pastylek do ssania stosowanych w leczeniu bólu gardła, chrypki i kaszlu został wycofany z obrotu.
Nieprawidłowości wykryto w jeden partii produktu. Jeśli masz je w domu, nie spożywaj ich:
- Produkt – HERBS, Tymianek i Podbiał, masa netto: 30g (12 pastylek)
- Numer partii: 31722
- Data minimalnej trwałości: 09/2024
- Producent: Stella Nutrion Sp. z o.o., ul. Kolejowa 10a, 23-200 Kraśnik
Czym są alkaloidy pirolizydynowe i czym grozi spożycie ich w zbyt dużej ilości?
Alkaloidy pirolizydynowe to wtórne metabolity wytwarzane przez rośliny jako ochrona przed zwierzętami roślinożernymi. Zawiera je m.in. podbiał pospolity (Tussilago farfara L.), a także żywokost lekarski (Symphytum officinale L.) czy ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.). Z tego względu ich stosowanie wewnętrzne jest zabronione lub dawkowanie ograniczone i ściśle kontrolowane pod kątem zawartości alkaloidów. Spożycie żywności zanieczyszczonej zbyt dużą ilością alkaloidów pirolizydynowych jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, ponieważ działają one toksycznie. Mogą powodować mutacje genetyczne i tworzenie nieprawidłowych wiązań poprzecznych pomiędzy nićmi DNA, a także inne zaburzenia w obrębie DNA. Toksyczne związki uszkadzają również wątrobę. W badaniach na zwierzętach alkaloidy wywoływały powstawanie guzów wątroby, a także zmian płucnych.
Spożywanie zbyt dużych ilości roślin zawierających alkaloidy pirolizydynowe wywołuje zatrucie i może doprowadzić nawet do śmierci. Odnotowano przypadki uszkodzenia wątroby u osób dorosłych spożywających herbatę z żywokostu, a także u wcześniaka, którego matka w czasie ciąży piła herbatę ziołową zawierającą żywokost. Natomiast u innego noworodka karmionego piersią stwierdzono powstanie zespołu niedrożności zatokowej wątroby, ponieważ jego matka piła herbatę ziołową zawierającą alkaloidy pirolizydynowe.
Czytaj również: Zakaz udawania lekarza w reklamie „to zmiana w dobrym kierunku”. Reklama nie może wprowadzać w błąd i oszukiwać pacjenta
Należy zaznaczyć, że dawka alkaloidów w ilości 1 mg/kg m.c. powoduje u ludzi działanie hepatotoksyczne. W produktach roślinnych dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej znajdują się dużo mniejsze, śladowe ilości alkaloidów, które są bezpieczne dla zdrowia. Należy jednak mieć na uwadze, że nawet produkty naturalne i roślinne w zbyt dużych ilościach mogą nam zaszkodzić. Alkaloidy pirolizydynowe wykryto m.in. w pewnej partii pyłku pszczelego należącego do superfoods.
Czytaj także: GIS wycofuje popularną przekąskę. Tych pistacji lepiej nie jedz. Zawierają rakotwórcze toksyny. Sprawdź, czy masz je w domu
Uzupełnij domową apteczkę
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?