Paracetamol wstrzymany w obrocie. GIF: „stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów”

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 12 latprzemoc
Decyzją GIF na terenie całego kraju wstrzymano obrót kilku serii leku przeciwbólowego – Paracetamol Aflofarm w zawiesinie. Powodem jest podejrzenia braku spełnienia wymagań jakościowych. Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, konieczne było nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Spis treści

Wadliwy paracetamol wstrzymany w obrocie

Główny Inspektor Sanitarny wstrzymał obrót produktem leczniczym o nazwie Paracetamol Aflofarm (Paracetamolum) zawiesina doustna, 120 mg/5 ml, 1 butelka 100 ml na terenie całego kraju.

Paracetamol Aflofarm jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w postaci zawiesiny o truskawkowym smaku.
Paracetamol Aflofarm jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w postaci zawiesiny o truskawkowym smaku. stevanovicigor/GettyImages

Decyzja dotyczy następujących serii:

  • numer serii: 04AF0622, data ważności: 30.06.2025,
  • numer serii: 01AF1122, data ważności: 30.11.2025,
  • numer serii: 01AF1022, data ważności: 31.10.2025,
  • numer serii: 02AF1022, data ważności: 31.10.2025,
  • numer serii: 01AF0222, data ważności: 28.02.2025.

Podmiot odpowiedzialny to Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Pabianicach.

Dlaczego paracetamol wstrzymano w obrocie?

Jak podaje GIF, decyzja została podjęta w związku ze zgłoszeniami, jakie wpłynęły do organów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Dotyczyły one problemów z uzyskaniem jednorodnej zawiesiny i pozostałością osadu na dnie butelki pomimo wielokrotnego wstrząsania.

Czytaj także: Często bierzesz paracetamol? Może być toksyczny i uszkodzić wątrobę i serce

W toku postępowania wyjaśniającego potwierdzono wystąpienie powyższej nieprawidłowości jakościowej w opakowaniach produktów znajdujących się na stanach magazynowych aptek dokonujących zgłoszeń.

– W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości związanych z brakiem możliwości uzyskania jednorodnej zawiesiny przedmiotowego produktu, pomimo wielokrotnego jej wytrząsania, nie możemy wykluczyć ryzyka wynikającego z nieodpowiedniego dawkowania leku, który trzeba to podkreślić, może być podawany dzieciom już od trzeciego miesiąca życia – tłumaczy w swojej decyzji GIF. – Brak możliwości prawidłowego użytkowania leku ponad wszelką wątpliwość stwarza realne i bezpośrednie zagrożenie dla pacjentów stosujących ten produkt leczniczy – podkreśla.

Z powyższych względów Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia