Coraz więcej Polaków nosi maseczki i bawełniane zasłonki
Część społeczeństwa nie potrzebowała rządowych regulacji, żeby wyposażyć się w maseczki ochronne. Już teraz na ulicach polskich miast coraz więcej osób przywdziewa materiał ochronny - czasami są to maseczki chirurgiczne, a czasami domowej roboty bawełniane zasłonki.
Atestowany, specjalistyczny sprzęt ochronny jest dedykowany tylko i wyłącznie personelowi medycznemu i chorym. Dlaczego tak się dzieje? W obecnej sytuacji maseczki to towar deficytowy i te dwie grupy z naturalnych przesłanek mają pierwszeństwo, ponadto użytkowanie wymaga wiedzy i umiejętności. Warto również pamiętać, że maseczki nie eliminują, a ograniczają zagrożenie zakażenia.
W przypadku maseczek chirurgicznych ważny jest czas noszenia, ponieważ po 3-4 godzinach materiał zachodzi wilgocią i staje się bezużyteczny. Dbać należy również o bawełniane maseczki, które wymagają regularnego prania i prasowania, co pozwoli zniszczyć patogeny.
JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maski ochronne. Do czego służą?
Maski ochronne to produkty medyczne służące do ochrony przed bakteriami i wirusami przenoszonymi drogą kropelkową. Zastosowanie maseczek antywirusowych w połączeniu z innymi środkami zapobiegawczymi może przyczynić się do uchronienia nas także przed zakażeniem koronawirusem.
Od 16.04.2020 roku zakrywanie ust i nosa będzie w Polsce obowiązkowe. Jedną z możliwości, najbardziej popularną, jest zakładanie maseczki.
Dostępność maseczek na rynku jest ograniczona. Wiele firm zdecydowało się jednak na szycie maseczek wielorazowych. Proponują różne wykroje, a także wzory i napisy.
Skuteczność masek ochronnych
Doktor David Carrington z St George's University of London w rozmowie z jednym z mediów wyraźnie oznajmił, że maski chirurgiczne nie stanowią skutecznej ochrony przed wirusami i bakteriami przenoszonymi w powietrzu. Co więcej, w jego opinii większość wirusów została właśnie w ten sposób przeniesiona, ponieważ zwykłe maski ochronne są luźne i nie posiadają filtra powietrza. Podkreślił on, że mogą jedynie zmniejszyć ryzyko zarażenia wirusem z kichnięcia lub kaszlu.
Innego zdania jest profesor wirusologii molekularnej Jonathan Ball, który w rozmowie na temat masek przywołał przykład badania, w którym udowodniono, że w warunkach szpitalnych maska ochronna była tak samo skuteczna w zapobieganiu grypie, jak specjalnie do tego stworzony respirator wyposażony w filtr powietrza.
Jednak kiedy przechodzimy do badań dotyczących ich skuteczności w populacji ogólnej, dane są mniej przekonujące – noszenie maski przez dłuższy czas jest dużym wyzwaniem
- podsumowuje Jonathan Ball.
Warto pamiętać, że stosowanie samej maseczki ochronnej nie gwarantuje powstrzymania infekcji. Powinno być ono połączone z używaniem innych środków zapobiegawczych, utrzymaniem higieny rąk, podstawowymi zasadami ochrony podczas kaszlu i kichania. Zaleca się także unikanie bliskiego kontaktu z innymi osobami - pozostawanie w odległości przynajmniej 1 metra.
Jak samemu zrobić maskę ochronną?
Ze względu na duże zapotrzebowanie maseczek ochronnych w internecie pojawiło się kilkadziesiąt instrukcji pokazujących, jak zrobić samodzielnie maskę higieniczną z papieru. DIY wcale nie jest takie trudne, jak się wydaje. Poniżej zamieszczamy przykładową, najprostszą instrukcję stworzenia własnej maseczki.
Do stworzenia osłonki na twarz potrzebujemy:
- kawałek papieru urwanego z rolki zwykłego ręcznika kuchennego
- gumkę recepturkę
- zszywacz, którym łączymy zagięte kawałki papieru z dwóch stron
Co należy zrobić? Zgiąć kawałek papieru i za pomocą gumki lub zszywek złączyć go po bokach. Nic prostszego! Spróbujcie sami!