Sukces naukowców z Pomorza to polski wkład w walkę z koronawirusem. W gdańskich laboratoriach wykorzystano najnowszą generację sekwenatorów Oxford Nanopore Technologies. Dzięki nim rozkodowanie genomu było możliwe w krótszym czasie, bez dodatkowych procedur, co pozwoliło uniknąć niepożądanych zniekształceń. Wcześniejsze polskie izolaty pochodziły z analizy wirusów namnożonych w laboratorium w liniach komórkowych.
- Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie - wyjaśniał dr Rąbalski. - Obecnie, poprzez osiągnięcia biologii molekularnej, można stosować krótszą drogę, bez hodowli wirusa.
Sekwencja genetyczna koronawirusa została wyizolowana w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyki sp. z o. o., mieszczącej się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Aparatura i sprzęt zostały przekazane pracowni przez Uniwersytet Gdański. W prace zaangażowano pracowników Diagnostyki i doktorantów z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUM.
- Uzyskane dane to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa. W przyszłości może przyczynić się do wytypowania szczepionki oraz leków. Naukowcy z całego świata będą brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach - zapewniała rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, Beata Czechowska-Derkacz.
Zespół gdańskich badaczy planuje wysłanie następnych wyizolowanych bezpośrednio od pacjentów sekwencji w kolejnych dniach. To ważny wkład Polski w globalną walkę z koronawirusem oraz postępy epidemiologicznych prac nad chorobą COVID-19.