Obecne przepisy w zakresie informowania pracodawcy o przyjęciu szczepionki reguluje m.in. ustawa o prawach pacjenta oraz ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, a także przepisy dotyczące ochrony danych osobowych (RODO). Prawo mówi, że wszelkie dane dotyczące zdrowia pracownika, za wyjątkiem badań okresowych i wstępnych, objęte są tajemnicą lekarską.
Takiej ochronie podlegają również zaświadczenia o szczepieniu, zaś przepisy kodeksu pracy wyłączają informacje o szczepieniach z zakresu badań lekarskich pracowników.
Ponieważ szczepienia są dobrowolne pracodawca nie może również zwolnić pracownika, za niezaszczepienie się przeciwko koronawirusowi.
Część pracodawców próbuje zatem zachęcać swoich pracowników oraz kandydatów do szczepień. W dalszej kolejności umożliwiają im przyjęcie szczepionki poprzez np. przyznanie dodatkowego czasu wolnego albo benefitów (wówczas siłą rzeczy pracodawca pozyskałby informację o szczepieniu pracownika, musi być ona jednak dobrowolna).
Nowe uprawnienia dla pracodawców
Wszystko wskazuje jednak na to, że niedługo pracodawcy dostaną do ręki nowy oręż w postaci nowej ustawy. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał kilka dni temu na antenie RMF FM, że projekt, który da możliwość sprawdzenia pracodawcom, czy jego pracownicy są w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 jest już gotowy. - Chcemy, aby na pierwszym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali, żeby mogli wiedzieć, który z pracowników jest zaszczepiony. Dla ich własnego bezpieczeństwa – przekazał wiceszef resortu.
Kraska stwierdził, że taką informację powinni posiadać również pozostali pracownicy. Dodał jednak, że nie należy zwalniać pracowników, którzy nie przyjęli szczepionki na Covid-19.
Z kolei portal Prawo.pl donosi, że nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zakłada, iż część pracowników będzie mogła być oddelegowana przez pracodawcę do pracy poza stałe miejsce zatrudnienia lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny.
Chodzi o pracowników, którzy nie zostali zaszczepieni, nie przebyli infekcji wirusa SARS-CoV-2 lub nie posiadają ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Nowelizacja przewiduje również również „możliwość oczekiwania” takich informacji przed nawiązaniem stosunku pracy z osobą ubiegającą się o pracę.
Nie tylko pracownicy, ale też usługobiorcy
Portal informuje również, że nowe regulacje mają pozwolić firmom sprawdzenie, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko koronawirusowi.
„W celu weryfikacji statusu zdrowotnego będzie możliwość stosowania aplikacji mobilnej udostępnionej przez Centrum e-Zdrowia lub wykorzystywania zaświadczeń, na których umieszczony będzie wizerunek twarzy posiadacza zaświadczenia. Będą one mogły być wydawane przez osoby wykonujące zawód medyczny. Fotografie będą pochodzić z Rejestru Dowodów Osobistych oraz ewidencji wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych” – podkreślają autorzy projektu, cytowani przez Prawo.pl.