Wścieklizna rozprzestrzenia się w Polsce. Wykryto już 8 ognisk! Główny Inspektorat Weterynarii ostrzega

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Główny Inspektorat Weterynarii informuje o kolejnych zwierzętach, u których potwierdzono wściekliznę. Na Lubelszczyźnie stwierdzono chorobę u padłego lisa oraz u jenota, który został poddany eutanazji. Główny Lekarz Weterynarii zaleca ostrożność i przypomina o obowiązku szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie.

Spis treści

Wścieklizna w Polsce. Wykryto kolejne ogniska choroby

Coraz więcej potwierdzonych ognisk wścieklizny na terenie Polski. Główny Inspektorat Weterynarii donosi o kolejnych przypadkach zwierząt z tą chorobą na Lubelszczyźnie.

– Główny Lekarz Weterynarii informuje o wystąpieniu na terytorium RP siódmego i ósmego w 2024 r. ogniska wścieklizny stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 1 października 2024 r. – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych.
Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. serhii bobyk/freepik

Jak podaje GIW, siódme ognisko wścieklizny stwierdzono u padłego lisa, który został znaleziony w miejscowości Dzierążnia, leżącej w województwie lubelskim, podlegającej pod gminę Krynice i powiat tomaszowski.

Ósme ognisko wścieklizny zostało potwierdzone u jenota, który również został znaleziony w województwie lubelskim w miejscowości Poturzyn, leżącej w gminie Telatyn i powiecie tomaszowskim, ok. 10 km od granicy z Ukrainą. Jenot został poddany eutanazji.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje. „Zobowiązanie do szczepienia”

Odkrycie kolejnych ognisk wścieklizny na Lubelszczyźnie to sposobność do przypomnienia o obowiązku szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie.

– Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia – informuje GIW.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że od 25 do 31 października 2024 r. na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

W kilkunastu gminach w województwie lubelskim pojawiły się znaki ostrzegawcze informujące o zagrożeniu wścieklizną. Zwierzęta nie powinny być też spuszczane ze smyczy.

Kiedy był ostatni przypadek wścieklizny w Polsce?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych – zabija prawie 100 proc. zakażonych. Dzięki dobrej profilaktyce wścieklizny, w Polsce od wielu lat nie odnotowuje się zachorowań u ludzi.

– Ostatni zgon z powodu wścieklizny miał miejsce w 2002 roku. W 2016 roku oraz 2017 roku odnotowano odpowiednio 7987 i 8246 przypadków pogryzienia osób przez zwierzęta podejrzane o wściekliznę lub kontakt ze śliną tych zwierząt, u których przeprowadzono szczepienia przeciw wściekliźnie – czytamy na stronie Szczepienia.info.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia