Spis treści
Jak szkodzi nam stres?
Stres jest stanem, w którym odczuwamy wzmożoną presję i określone reakcje ciała związane z napięciem emocjonalnym oraz fizycznym. Reakcją na stres jest niepokój, który może prowadzić do rozwoju lęków, bezsenności i depresji. Jest także źródłem nieumiejętności zrelaksowania się i z czasem sprzyja występowaniu chronicznych objawów, takich jak bóle mięśni i wzmożona czujność.
Nadmierny i długotrwały stres szkodzi zdrowiu: zaburza gospodarkę hormonalną, sprzyja nadciśnieniu, chorobom serca i układu krążenia, cukrzycy, alergiom i nadwadze, dlatego warto redukować go na bieżąco, na co dzień lub w chwilach, gdy za bardzo się nasili.
Jeśli do tej pory nie znalazłeś skutecznych metod radzenia sobie ze stresem, teraz jest szansa, by zadbać o to kompleksowo, co daje największe szanse na powodzenie.
Zadbaj o piękny i kojący zapach w domu
Domowe sposoby na stres to nie tylko medytacja i joga
Gdy myślimy o redukcji stresu, w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy medytacja i joga. Te metody należą do najskuteczniejszych, jednak nie zapewniają efektów od razu. W obu przypadkach wymagana jest pewna wprawa i dostępnych jest wiele metod, co jednak zwiększa szansę na znalezienie ulubionego rodzaju tych aktywności. W przypadku medytacji można jednak zacząć od prostych ćwiczeń mindfulness, czyli uważności, natomiast doskonałym wstępem do jogi będzie nauka jej pozycji asan. Wiele z nich wykonuje się na matach do jogi, które warto wykorzystać też do innych ćwiczeń angażujących zarówno ciało, jak i umysł.
Wiele sposobów na stres to aktywności, które pozwalają całkowicie skupić się na ich wykonywaniu, a nawet osiągnąć stan tzw. przepływu (flow), który jest zbawienny dla naszej psychiki. Dla wielu osób będą to różne aktywności, np. gotowanie, rysowanie, roboty ręczne.
Oderwanie się myślami od stresującej rzeczywistości zapewnią spacery oraz fitness, ale niekoniecznie na dworze. Wielu osobom jest w domu znacznie łatwiej całkowicie skupić się na właściwym wykonywaniu ćwiczeń i oddychaniu. Można też jednak skorzystać z samego treningu oddechowego, który nie wymaga ruszania się z miejsca, ale zapewnia dotlenienie organizmu, wspomagając też jego oczyszczanie i regenerację.
Zadbaj o swoje zdrowie w domowym zaciszu
Zafunduj sobie relaks z lekturą
Niektórym osobom do skutecznego odprężenia się wystarczy seans z ulubioną lekturą. Czytać można w każdej wolnej chwili, również podczas dojazdów czy oczekiwania np. do lekarza. Nie trzeba przy tym nosić ze sobą książek, bo wiele tomów do przeczytania można zgromadzić na wygodnym czytniku do książek w wydaniach elektronicznych, czyli e-booków. A jeśli ktoś nie lubi lub nie może akurat czytać, może słuchać audiobooków, czyli książek w formie dźwiękowej. Umilą czas zarówno na rowerku stacjonarnym, jak i w wannie.
Zrelaksuj się przy ulubionej literaturze
Sposoby na regenerujący sen
Właściwa odnowa organizmu następuje w nocy, dlatego dla redukcji stresu kluczowy jest dobrej jakości nocny wypoczynek. Należy przede wszystkim chodzić spać i wstawać o podobnych porach, by przesypiać 7-9 godzin dziennie. Jeśli chcemy, aby sen był mocny i regenerujący, warto zadbać o chwilę na ulubione aktywności wieczorem lub przed położeniem się do łóżka.
Wygodna i miękka pościel, może polepszyć Twój sen
Ogromnie istotne są warunki panujące w sypialni – wygodny materac, który podpiera kręgosłup, wyprofilowana piankowa poduszka, zapewniająca odpoczynek nadwyrężonej szyi, a także nakrycie, które zapewnia odpowiednią temperaturę podczas snu. Sypialnię należy na noc jak najbardziej zaciemnić, porządnie wywietrzyć i zadbać o obniżenie poziomu hałasu, np. stosując stopery do uszu.
Zadbaj o zdrowy i spokojny sen
Te suplementy diety wspierają radzenie sobie ze stresem
Gdy nie możemy poradzić sobie ze stresem lub jego skutkami w postaci problemów ze snem, z pomocą przyjść mogą odpowiednie suplementy diety:
- magnez z witaminą B6 – magnez umożliwia odprężenie mięśni, natomiast pirydoksyna jest witaminą niezbędną do jego przemian w organizmie
- witaminy B kompleks – są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, a zapotrzebowanie zwiększa nie tylko stres, ale też nadmiar kawy, jedzenie słodyczy i nieprawidłowa dieta,
- L-teanina z zielonej herbaty – działa na mózg, ułatwia relaks, poprawia nastrój, sen i pamięć,
- zioła o działaniu uspokajającym i poprawiającym nastrój – korzeń kozłka lekarskiego (waleriana), ziele melisy, koszyczek rumianku, szyszka chmielu, liście miłorzębu czy męczennica (passiflora).
Osobom, którym napięcie nerwowe utrudnia zasypianie, pomóc może melatonina – naturalny związek pełniący rolę neuroprzekaźnika, który umożliwia zapadanie w sen (i z tego powodu jest nazywany hormonem snu).
W przypadku problemów związanych ze stresem polecane są także adaptogeny – produkty ziołowe, które ułatwiają adaptację organizmu do warunków fizycznego i psychicznego stresu. Warto przyjmować je pojedynczo lub tylko w kombinacjach zapewnionych przez producenta. Polecane to m.in. aszwaganda (witania ospała), kava kava (pieprz metystynowy), różeniec górski (Rhodiola, złoty korzeń).