Spis treści
Czemu w czasie okresu chce się kupę? Biegunka podczas miesiączki
Biegunka podczas okresu (znana też jako „okresowa obfitość dwójek”) to częsta przypadłość, której doświadczają miesiączkujące osoby. Okazuje się, że zmiany hormonalne, które powodują kurczenie się macicy i zrzucanie jej wyściółki, mogą też wpływać na przewód pokarmowy i być zaproszeniem do częstych wizyt w toalecie. U niektórych osób rozwolnienie może wystąpić przed menstruacją. Zazwyczaj nie jest to powód do zmartwień. Możesz też podjąć kroki, które pomogą złagodzić lub zapobiec biegunce związanej z miesiączką, o czym przeczytasz w dalszej części testu.
Co ciekawe, eksperci nie wiedzą dokładnie, dlaczego niektóre osoby mają rozwolnienie podczas miesiączki, a inne nie. Prawdopodobnie jest to spowodowane ze zwiększoną produkcją prostaglandyn w organizmie.
Prostaglandyny powodują skurcze, które pomagają macicy pozbyć się wyściółki. Czasami powodują też skurcze jelit, przez które mogą wystąpić różne objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunka. Prostaglandyny zmniejszają również tempo wchłaniania pokarmu w jelitach, przez co pokarm szybciej przechodzi przez okrężnicę. Mogą też zwiększać wydzielanie elektrolitów, a to może prowadzić do biegunki.
Brzydki zapach podczas miesiączki? Ekspertka wskazuje, co może być problemem i jak mu zapobiec
Podajemy fakty i obalamy mity na temat miesiączki
Miesiączka to pierwsza faza cyklu miesiączkowego, wokół której krąży wiele mitów. Niestety są one często powielane. Czy podczas miesiączki można ćwiczyć lub chodzić na solarium? Sprawdź, co jest fakte...
Biegunka podczas okresu. Jak leczyć rozwolnienie przy miesiączce?
Biegunka, który występuje w czasie miesiączki, może być leczona w taki sam sposób, jak każda inna biegunka.
Sposoby na rozwolnienie w czasie okresu:
- Pij dużo płynów. Dzięki temu możesz zapobiec utracie płynów z powodu biegunki.
- Unikaj pokarmów, które mogą pogorszyć biegunkę (m.in. sztuczne słodziki, kofeina, produkty mleczne, pikantne potrawy, bardzo słodkie pokarmy).
- Wybieraj płynne jedzenie. Płynna dieta pomaga to odpocząć jelitom. Sięgnij po bulion, słabą herbatę lub sok jabłkowy.
- Jedz częściej, ale mniejsze porcje. Twój organizm będzie mógł łatwiej strawić zjedzone produkty.
- Jedz produkty bogate w pektyny. Pektyna to rozpuszczalny w wodzie błonnik, który może pomóc zmniejszyć biegunkę. Znajdziesz je w bananach, musie jabłkowym i jogurcie.
- Uzupełnij elektrolity. Pij napoje dla sportowców, soki owocowe lub wodę kokosową. Możesz też jeść banany i ziemniaki ze skórką.
- Wybieraj słone. Słone potrawy, takie jak precle, krakersy i zupy, pomagają zastąpić utracony sód. To z kolei pomaga organizmowi zatrzymać więcej wody.
Czasami konieczne może być przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych, które są dostępne bez recepty. W uregulowaniu cyklu i zmniejszeniu dolegliwości związanych z menstruacją (w tym biegunką) mogą pomóc środki antykoncepcyjne, które pomoże dobrać lekarz ginekolog.
Warto też zmniejszyć ilość stresu, np. ruszając się, stosując techniki relaksacyjne, medytując i odłączając się od technologii.
Co pić w trakcie okresu? Te napary zmniejszą skurcze i uśmierzą ból
Bolesne miesiączki to przypadłość, z którą boryka się na co dzień wiele kobiet. Częstym podłożem dolegliwości są zaburzenia hormonalne. Osoby, które chcą uniknąć comiesięcznego przyjmowania doustnych ...
Czy można zapobiec biegunce podczas okresu?
Rozwolnienie w czasie miesiączki może utrudniać funkcjonowanie, ale możesz zrobić kilka rzeczy, dzięki którym zmniejszysz ryzyko jej wystąpienia.
- Jedz więcej błonnika. Na kilka dni przed miesiączką zacznij jeść więcej produktów bogatych w błonnik. Dzięki temu zwiększysz objętość stolca, sprawiając, że będzie on bardziej zbity.
- Dodaj do diety produkty probiotyczne. Sięgnij po kiszoną kapustę, jogurt czy kefir. Mogą one zwiększyć ilość zdrowych bakterii w jelitach, co może pomóc zmniejszyć objawy biegunki.
- Zażyj ibuprofen. Dzień lub dwa dni przed miesiączką możesz wziąć ibuprofen. Może to pomóc zmniejszyć wpływ prostaglandyn na organizm.
Czujesz zapach cebuli „tam na dole”? Poznaj możliwe przyczyny tego stanu
Zdrowa pochwa nie ma specyficznego zapachu. Każda kobieta ma swój charakterystyczny zapach, który zmienia się wraz z cyklem miesięcznym. Czasami jednak zdarza się, że aromat unoszący się z okolic inty...
Inne problemy trawienne związane z miesiączką
Rozwolnienie nie jest jedyną dolegliwością trawienną, jaka może towarzyszyć ci podczas miesiączki.
Inne problemy trawienne przed i w trakcie okresu to:
- gazy i wzdęcia,
- zaparcia,
- częstsze wypróżnienia.
Pamiętaj, że objawy mogą zmieniać się co miesiąc – w jednym cyklu możesz mieć biegunkę, a w kolejnym zaparcia.
Tych rzeczy nie powinno zabraknąć w żadnej szkolnej toalecie
Ponad 500 000 osób menstruujących w Polsce nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Z tej przyczyny powstała Fundacja Różowa Skrzyneczka, która zajmuje się edukacją w kwestii miesiączkowania o...
Źródła:
- The Effect of the Menstrual Cycle on Inflammatory Bowel Disease: A Prospective Study Gut and Liver
- Using Foods Against Menstrual Pain Physicians Committee for Responsible Medicine
- Gastrointestinal symptoms before and during menses in healthy women BMC Women's Health