Czy powstrzymywanie kichania może być niebezpieczne? Dowiedz się, co się może stać, jeżeli wstrzymujesz kichanie

Gabriela Fedyk
Kichanie pomaga zapobiec zachorowaniu lub zranieniu się przez różne rzeczy, które mogą dostać się do nosa.
Kichanie pomaga zapobiec zachorowaniu lub zranieniu się przez różne rzeczy, które mogą dostać się do nosa. cookie_studio/freepik
Kichanie to odruchowa reakcja organizmu. Kichamy, kiedy nasz nos wyczuje coś, co nie powinno się w nim znaleźć: kurz, pleśń, brud, bakterie, pyłki czy dym. Najpierw odczuwamy dyskomfort lub łaskotanie, a zaraz po tym zaczynamy kichać. Czasami jednak powstrzymujemy je. Dowiedz się, dlaczego nie powinniśmy powstrzymywać kichania i jakie niebezpieczeństwa się z tym wiążą.

Spis treści

Dlaczego kichamy? Najczęstsze powody kichania

Kichanie jest reakcją na czynniki drażniące, a także sposobem nosa na pozbycie się zarazków. Niemal każda cząsteczka może podrażnić nos i spowodować kichnięcie.

Czynniki drażniące to m.in.:

  • kurz,
  • pyłki,
  • wirusy,
  • bakterie,
  • pleśń,
  • dym.

Kichanie pomaga zapobiec zachorowaniu lub zranieniu się przez różne rzeczy, które mogą dostać się do nosa.

Choć czasami chcemy powstrzymać kichnięcie (np. w środkach transportu publicznego, w zatłoczonym miejscu czy podczas rozmowy), to badania pokazują, że tłumienie kichnięcia może być niekorzystne, a czasami wręcz niebezpieczne dla zdrowia i powodować poważne komplikacje.

Czy można umrzeć od powstrzymywania kichania? Zagrożenia związane z powstrzymywaniem kichania

Podczas kichania organizm wytwarza ciśnienie w układzie oddechowym, które obejmuje zatoki, jamę nosową i gardło aż do płuc. Przytrzymanie kichania znacznie zwiększa ciśnienie wewnątrz układu oddechowego – jest większe od 5 do 24 razy niż ciśnienie spowodowane samym kichnięciem. Jak twierdzą eksperci, utrzymywanie takiego dodatkowego ciśnienia wewnątrz ciała może spowodować różne potencjalne obrażenia, nierzadko poważne. Niektóre z tych urazów to:

Wstrzymywanie kichania ani samo kichanie nie powodują zatrzymania akcji serca. Mimo braku doniesień o zgonach spowodowanych powstrzymywaniem kichania, z technicznego punktu widzenia nie jest to niemożliwe. Niektóre urazy spowodowane tym mogą być bardzo poważne (np. pęknięcie tętniaka mózgu, uraz przepony, uszkodzenie gardła, zapadnięcie się płuc). Pęknięty tętniak mózgu w 40 proc. przypadków jest śmiertelny.

Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków wstrzymywanie kichnięcia nie spowoduje większych konsekwencji niż ból głowy czy pęknięcie błony bębenkowej lub naczyń krwionośnych w oczach. Jako środek ostrożności warto zastosować unikanie rzeczy, które powodują kichanie i nie powstrzymywać kichania, kiedy nasze ciało tego potrzebuje.

Jak sobie radzić z kichaniem?

Kichanie jest spowodowane podrażnieniem nosa. Niektórzy ludzie kichają częściej niż inni, ponieważ są bardziej wrażliwi na czynniki drażniące, które unoszą się w powietrzu.

Najlepszym sposobem na kichanie bez jego powstrzymywania jest unikanie tego, co może je wywołać, a zatem: kurzu, pyłków, pleśni czy sierści zwierząt domowych. Kichanie może wywoływać także patrzenie na jasne światło.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia