Spis treści
Nowy, przerażający objaw COVID? „Gardło jak żyletki”. Lekarze reagują
Coraz więcej osób zakażonych koronawirusem w Chinach opisuje jeden szczególnie bolesny objaw: ekstremalny ból gardła, określany potocznie jako „żyletkowe gardło” (razor blade throat). Termin może brzmieć dramatycznie – i nic dziwnego, że budzi niepokój także poza Azją. Według danych z Google Trends, frazy takie jak „covid razor throat” czy „nowy bolesny objaw COVID” zyskują popularność również w innych częściach globu.
Czy jest się czego bać? Eksperci tłumaczą, że choć objaw może być nieprzyjemny, nie jest niczym nowym ani specyficznym dla nowych wariantów koronawirusa.
„Gardło jak żyletki” – znany objaw w nowej nazwie
O objawach COVID-19 mówi dla Huff Post dr William Schaffner, profesor medycyny prewencyjnej z Vanderbilt University Medical Center w Nashville:
– W przeszłości, gdy na scenie pojawiały się nowe warianty, prawie zawsze pojawiały się pytania o charakterystyczne objawy, a po pewnym czasie, gdy zebrano wiele danych, okazało się, że tak nie jest – wszystkie te objawy występowały wcześniej – wyjaśnia ekspert.
Jak dodaje, warianty koronawirusa – w tym te najnowsze jak Nimbus – wywołują zazwyczaj te same objawy, co wcześniej:
ból gardła,
gorączkę,
kaszel,
zmęczenie.
– Chociaż nowsze warianty, te omikronowe, są mniej dotkliwe – zaznacza dr Schaffner.
Z kolei dr Carrie Horn, dyrektor medyczna National Jewish Health w Kolorado, podkreśla, że bardzo silny ból gardła nie jest specyficzny dla krążących wariantów COVID.
– Jest to objaw, który od jakiegoś czasu jest związany z infekcjami COVID – mówi dr Horn.
Dr Schaffner przyznaje, że sam nie słyszał wcześniej określenia „gardło jak żyletki”, ale zna relacje pacjentów, którzy skarżyli się na wyjątkowo dokuczliwy ból gardła przy COVID-19.
Boli cię gardło? Nie panikuj – to nie oznacza ciężkiego przebiegu
Nie każda osoba zarażona COVID-19 będzie mieć „gardło jak żyletki” – a sam objaw nie oznacza cięższego przebiegu choroby.
Zdrowie

– Nie ma jednego wyjątkowego objawu COVID, który oznaczałby infekcję – mówi dr Mark Burns, specjalista chorób zakaźnych z UofL Health w Louisville. – Ból gardła jest tego objawem, ale także gorączka, kaszel i zmęczenie, to również objawy – dodaje.
Ekspert podkreśla, że objawy takie jak ból gardła tak naprawdę niczym się nie różnią.
– Nie ma zwiększonej intensywności na podstawie bólu gardła lub cokolwiek podobnego – podkreśla.
Jak chronić się przed COVID-19 latem?
Wzrost zachorowań na COVID-19 obserwuje się dwa razy w roku – zimą oraz w połowie lub pod koniec lata.
– Dlatego też Komitet Doradczy CDC ds. Praktyk Immunizacyjnych od dawna zaleca, aby osoby, które są narażone na zwiększone ryzyko zachorowania na ciężką postać COVID, otrzymywały dwa szczepienia przeciwko COVID w ciągu roku. Oczywiście jedno jesienią, aby zapobiec wzrostowi zachorowań zimą, ale drugie już teraz, aby zapobiec poważnym chorobom późnym latem i wczesną jesienią – tłumaczy dr Schaffner.
Dotyczy to m.in.:
osób 65+,
osób z chorobami przewlekłymi,
kobiet w ciąży.
Do codziennych środków ochrony należą również: noszenie maseczek w pomieszczeniach, unikanie tłoku, częste mycie rąk i wietrzenie pomieszczeń.
Zachorowałeś? Reaguj szybko
W przypadku wystąpienia objawów – niezależnie, czy to ból gardła, kaszel, gorączka czy zmęczenie – warto wykonać test na COVID. Masz pozytywny wynik? Skontaktuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie ryzyk.
– Leki dostępne bez recepty pomagają – ibuprofen na przemian z Tylenolem, jeśli jesteś w stanie je przyjmować… – mówi dr Horn.
Ból gardła może utrudniać picie, ale nawodnienie pozostaje kluczowe.
– Odwodnienie może dodatkowo podrażnić suche błony w gardle – przestrzega dr Horn.
Lekarka zaleca picie wody, bulionów i ziołowych herbat – wszystko to może łagodzić i nawilżać podrażnione gardło. W razie możliwości radzi też, by zostać w domu.
– Jeśli jesteś chory, najlepiej zachować zarazki dla siebie – podkreśla dr Horn.
Jeżeli nie jest to możliwe, ważne jest, aby nosić maseczkę ochronną.
– Zapobieganie przenoszeniu zarazków to największa rzecz, jaką możemy zrobić, aby wszyscy byli zdrowi – podsumowuje lekarka.
Źródła: