Co to jest krem CC?
Krem CC jest uznawany za kosmetyk, który łączy w sobie cechy podkładu, korektora oraz kremu nawilżającego. Pierwszy taki produkt pojawił się na rynku w 2010 roku i niemal od razu podbił serca miłośniczek makijażu. Za firmą, która jest odpowiedzialna za debiut produktu, zaczęły podążać inne przedsiębiorstwa kosmetyczne.
Zamysłem do stworzenia kremu CC było jednoczesne zamaskowanie niedoskonałości i wygładzenie cery, które jest możliwe dzięki jej nawilżaniu. Po nałożeniu kosmetyku koloryt skóry powinien być idealnie wyrównany – tak, by osiągnąć nieskazitelny, jedwabisty efekt.
Nazwa kosmetyku jest skrótem słów Color Control, Color Correcting, ew. Color and Care (ang. „kontrola koloru”, „korekta koloru” albo „kolor i pielęgnacja”). Każdy z nich oznacza, że kosmetyk nie jest zwyczajnym kremem, ale posiada również właściwości kryjące i podkreślające naturalną karnację cery.
Krem CC nadaje skórze zdrowy blask, nie powodują przy tym tzw. efektu maski. Ze względu na swoją formułę sprawdzi się u osób, które nie chcą obciążać swojej cery grubą warstwą podkładu.
Ponieważ krem CC ma lekką konsystencję, szybko się wchłania, nie obciąża cery i nie działa komedogennie (nie zapycha porów). Jest więc rekomendowany osobom, które borykają się z problematycznym trądzikiem lub wrażliwą cerą naczynkową.
Krem CC może być stosowany samodzielnie, ale sprawdza się też jako baza pod podkład. Aplikacja tego typu produktu pozwala większości osób zrezygnować z używania korektora, nie wyklucza jednak użycia lekkiego pudru mineralnego, najlepiej transparentnego.
Niektóre kremy CC mają status dermokosmetyków. Są to produkty o cechach kosmetyku i farmaceutyku. Tego typu specyfiki zawierają w swoim składzie substancje o określonym korzystnym działaniu, np. zwężają naczynia krwionośne i delikatnie je uszczelniają.
Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy krem CC nie zastąpi odpowiedniej pielęgnacji cery i regularnego stosowania kosmetyków przeznaczonych do danego typu skóry. Aby zniwelować problem, należy stosować odpowiednio dopasowane kosmetyki podstawowe, co pozwoli zredukować zmiany i ukoić cerę.
Krem BB czy CC?
Krem BB to młodszy brat kremu CC, określany jest jako balsam upiększający. Nazwa Blemish Balm, od której pochodzi skrót, to z ang. „balsam na niedoskonałości”. Klasyczny produkt z tej kategorii ma działanie przeciwzapalne, dzięki którym jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z wypryskami, trądzikiem i wrażliwą, nadreaktywną skórą. Często zawiera też filtry UV, które chronią uszkodzoną skłonną do przebarwień uszkodzoną skórę przed działaniem promieni słonecznych.
Krem BB ma przy tym słabsze właściwości kryjące w porównaniu do kremu CC, co wynika to z obecności mniejszej ilości substancji pigmentujących.
W kremach BB znajdują się jednak składniki o właściwościach pielęgnujących, których na próżno szukać w wersji CC. Z tego względu bardzo często można znaleźć w ich składzie oleje roślinne, alantoinę, glicerynę czy witaminę C, a więc substancje, które wspomagają regenerację skóry i pomagają wyrównać koloryt cery.
Jeśli więc zależy nam na doskonałym kryciu cery, powinniśmy postawić na krem CC, który pozwala lepiej zamaskować zmiany i przebarwienia potrądzikowe, popękane i rozszerzone naczynka krwionośne, a także rumień i zaczerwienienie skóry, a nawet drobne blizny. Po jego zastosowaniu skóra będzie wygładzona, delikatnie rozświetlona i jedwabista w dotyku.
Czym jest krem DD?
Krem DD to najmłodszy produkt z kategorii kosmetyków i propozycja dla osób z bardziej wymagają skórą. Zastąpi nie dwa, a kilka oddzielnych preparatów, łącząc specjalne właściwości pielęgnujące z makijażem. Skrót pochodzi od słów Dynamic Do-All lub Daily Defense (ang. „dynamiczna wielofunkcyjność” lub „ochrona dzienna”).
Kremy DD są lżejsze niż produkty z dwóch poprzednich kategorii. Ma zarówno właściwości zabezpieczające skórę przed działaniem szkodliwych czynników z zewnątrz, typowe dla kremów BB, oraz kryjące, które są atutem kremów CC, a dodatkowo działają przeciwstarzeniowo.
Tak oznaczone kosmetyki zawierają więc filtr UV oraz składniki nawilżające oraz przeciwzmarszczkowe (anti-age), do których należą przede wszystkim antyoksydanty i bogate w nie wyciągi oraz kompleksy roślinne. Często wzbogacone są też w rozświetlające pigmenty, które poprawiają optycznie wygląd dojrzałej skóry.
Dowiedz się więcej na temat:
Kto nie powinien stosować kremów BB, CC i DD?
Kremy zawierające pigmenty nie powinny być stosowane przez osoby, które zmagają się z ciężkimi wykwitami skórnymi, trądzikiem młodzieńczym czy hormonalnym. Kosmetyki tego typu nie są również wskazane osobom borykającym się z zaawansowanymi przebarwieniami skóry i trudno gojącymi się bliznami. W takiej sytuacji kosmetyk nie zamaskuje niedoskonałości cery i w niczym nie pomoże. Wręcz przeciwnie, może nawet przyczynić się do nasilenia złego stanu skóry.
Zwykły krem CC nie jest rekomendowany posiadaczkom cery tłustej, które powinny wybierać kosmetyki hamujące wydzielanie sebum, a dzięki temu również nadmierne błyszcze się cery w strefie T i pojawianie się wyprysków. W takiej sytuacji sprawdzi się zwłaszcza kosmetyk z zawartością składników łagodzących stany zapalne skóry i o delikatnych właściwościach matujących. Dzięki popularności tego rodzaju produktów ich wybór stale rośnie i wybór produktu dopasowanego do indywidualnych wymogów cery staje się coraz łatwiejsze.
ZOBACZ: Kremy do twarzy. BB, CC, DD – jaki wybrać? Ekspert: Aneta Suchowierska, kosmetyczka