Skąd się bierze ból z tyłu głowy?
Pulsujący ból z tyłu głowy to bardzo uporczywa, uprzykrzająca życie dolegliwość. Najczęściej jest on wynikiem podrażnienia rozmaitych części: struktur mózgowych, naczyń krwionośnych, zębów, oczu, uszu, mięśni. Jeżeli ból z tyłu głowy często nawraca albo towarzyszą mu dodatkowo inne objawy, to nie należy go bagatelizować. W przypadku gdy bóle głowy z tyłu nasilają się bądź utrzymują przez dłuższy czas - mogą być wynikiem poważniejszych chorób i wymagają wówczas profesjonalnej diagnostyki.
Przyczyny bólu z tyłu głowy
Do bardzo częstych przyczyn, przez które występują bóle głowy z tyłu, należą:
- przemęczenie,
- napięcie mięśni karku,
- stres,
- nieregularny tryb życia,
- silne emocje.
Takie dolegliwości bólowe są sygnałem ze strony naszego organizmu, że należy nam się wypoczynek i koniecznie powinniśmy o siebie bardziej zadbać. W takiej sytuacji koniecznie trzeba pójść za potrzebami swojego organizmu, zamiast połykać kolejną tabletkę przeciwbólową. Przykładem takiego bólu jest napięciowy ból głowy, który zazwyczaj pojawia się pod koniec dnia.
Bóle głowy z jednej strony
Ból głowy z tyłu po prawej stronie najczęściej ma charakter objawowy. Może się wiązać z powiększonymi węzłami chłonnymi lub infekcjami zęba czy ucha. To samo może oznaczać ból z tyłu głowy po lewej stronie. Tego rodzaju dolegliwości bólowe często są związane z silnym napięciem mięśni karku, występującymi tylko po jednej stronie. Dzieje się tak przykładowo z powodu przewiania, spania w złej pozycji czy długotrwałego obciążania jednej strony ciała. Jest to punktowy ból głowy o dużym nasileniu, który objawia się zwykle pulsowaniem, uciskiem bądź kłuciem. Ból głowy przy schylaniu zaś, najczęściej jest oznaką chorych zatok; zwykle jednak nie dochodzi on aż do tyłu głowy.
Kłucie w głowie, ból tyłu głowy a nadciśnienie
Inną możliwą przyczyną bólu z tyłu głowy jest nadciśnienie tętnicze. Charakterystyczne są wówczas bóle występujące w godzinach porannych. Wysokie ciśnienie tętnicze jest bowiem niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażające życiu. Obciąża ono naczynia krwionośne, w związku z czym może wystąpić groźny wylew krwi do mózgu. Pulsujący ból z tyłu głowy jest typowym objawem nadciśnienia. Pamiętajmy, że lekceważenie jego objawów może prowadzić do zaburzeń przepływu krwi, a tym samym do wystąpienia udaru mózgu lub zawału serca.
Migrena przyczyny bólu z tyłu głowy
Migrenowy ból głowy pojawia się najczęściej po jednej stronie. Można go rozpoznać po objawach, które mu współtowarzyszą, takich jak: światłowstręt, nadwrażliwość na hałas, nudności, wymioty, mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia. Trwa on od kilku do kilkunastu godzin. Jego przyczyny nie są całkowicie znane. Prawdopodobnie odpowiadają za niego zaburzenia naczyniowe. Konieczne jest specjalistyczne leczenie migreny preparatami przepisanymi przez lekarza.
Zobacz też:
Ból z tyłu głowy i karku
Tego rodzaju dolegliwości bólowe najczęściej wiążą się ze zwyrodnieniami kręgosłupa szyjnego, bądź chorobami tkanek miękkich szyi.
Możliwe przyczyny bólu z tyłu głowy i karku:
- Zwyrodnienia kręgosłupa.
- Urazy wypadkowe.
- Niewłaściwa pozycja w trakcie snu lub pracy.
- Reumatoidalne zapalenie stawów.
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Półpasiec.
- Fibromialgia.
- Przerzuty nowotworowe do kręgów szyjnych.
Warto przeczytać także:
Ból z tyłu głowy i jego leczenie
Leczenie bólu z tyłu głowy wymaga podania odpowiednich leków, które będą działały bezpośrednio na przyczynę problemu. Konieczna jest zatem wizyta u lekarza. W zależności od tego, co będzie przyczyną naszego problemu - zostanie wdrożone odpowiednie leczenie. Najczęściej stosowane są leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeżeli przyczyna bólu nie jest poważna, można stosować dostępne w aptekach leki przeciwbólowe, np. paracetamol. Najważniejsze jest jednak, by najpierw wykonać odpowiednie badania zlecone przez specjalistę.
Naturalne sposoby na ból głowy i odporność: