Ból kości ogonowej – przyczyny i leczenie. Objawy bólu kości guzicznej i choroby, którym może towarzyszyć

Artur Białek
Ból kości ogonowej często jest wynikiem urazu, np. stłuczenia lub złamania na skutek upadku
Ból kości ogonowej często jest wynikiem urazu, np. stłuczenia lub złamania na skutek upadku forestpath/123RF
Ból kości ogonowej najczęściej jest skutkiem urazu takiego jak stłuczenia. Możliwych przyczyn występowania tej dolegliwości jest jednak wiele – zdarza się, że uporczywy ból odczuwany przy siadaniu i wstawaniu bądź długotrwałym siedzeniu jest jednym z objawów poważniejszych choroby.

Gdzie boli kość ogonowa?

Kość ogonowa, a właściwie kość guziczna, stanowi ostatni odcinek kręgosłupa i jest pozostałością ogona, który u człowieka zanikł na drodze ewolucji. Element ten nie jest jednak zbędny – kość ogonowa jest punktem zaczepu dla mięśni, które odpowiadają za podtrzymanie odbytnicy.

Kość ogonowa składa się z kilku zrośniętych ze sobą kręgów – zazwyczaj jest ich od trzech do pięciu. Największy ze wszystkich kręgów guzicznych jest wyposażony w wyrostki, które łączą się z kością krzyżową.

Ból kości ogonowej, nazywany też kokcygodynią, odczuwany jest pośrodku pleców, tuż nad pośladkami i pod odcinkiem krzyżowym kręgosłupa. Nasilenie tego bólu, moment, w którym się pojawia, jego czas trwania i rozległość są uzależnione od przyczyny jego występowania.

W niektórych przypadkach ból w okolicach kości ogonowej trwa najwyżej kilka godzin i mija samoistnie. W innych jednak ból utrzymuje się przez kilka tygodni, przechodząc w fazę przewlekłą.

Instrukcja obsługi zdrowego kręgosłupa – jak siedzieć, wstaw...

Ból kości ogonowej – stłuczenie, torbiele, zaparcia i inne przyczyny

Ból kości ogonowej najczęściej jest rezultatem urazów mechanicznych, najczęściej stłuczenia na skutek upadku. Ze względu na swoją budowę i umiejscowienie, kość guziczna jest szczególnie narażona na uszkodzenia. Bywają też jednak inne źródła tej dolegliwości, w tym takie, które pozornie są z nią niezwiązane.

Sprawdź: Jak leczyć stłuczenie w domu, a kiedy iść do lekarza?

Do możliwych przyczyn bólu kości ogonowej należą m.in.:

  • Stłuczenie lub złamanie – może nastąpić na skutek upadku. Jeśli jest on poważniejszy i skutkuje złamaniem, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna, mająca na celu usunięcie odłamków kości.
  • Siedzący tryb życia – ból kości ogonowej to przypadłość typowa dla zawodowych kierowców, pracowników biurowych i innych osób, które mają pracę siedzącą. Wpływ na to ma znaczne obciążenie kości guzicznej w tej pozycji, zwłaszcza w sytuacji, gdy stanowi ona punkt podparcia ciała. Aby zapobiegać dolegliwościom należy dbać o zachowanie prawidłowej pozycji przy siedzeniu.
  • Zaparcia – długotrwałe zaparcia mogą przyczyniać się do odczuwania bólu w okolicach kości ogonowej, choć nie stanowi ona ogniska bólu – jest on zlokalizowany w brzuchu i jedynie promieniuje w kierunku kości ogonowej.
  • Torbiele Tarlova – torbiele to chorobowe woreczkowate jamy w narządach, natomiast torbiele Tarlova to zmiany wrodzone, występujące między onerwiem a zewnętrzną blaszką opony miękkiej rdzenia kręgowego. Są wypełnione płynem mózgowo-rdzeniowym i mieszczą się wzdłuż nerwów krzyżowych i w niższych partiach odcinka lędźwiowego. Charakterystycznym objawem ich występowania jest ból zlokalizowany w okolicy krzyża i kości ogonowej, który promieniuje do jednej lub obu nóg, a podczas siedzenia jest odczuwany jako ból pośladków. Typowym symptomem jest też cierpnięcie jednej lub obu nóg. W niektórych przypadkach pojawiają się problemy z funkcjonowaniem zwieracza pęcherza i/lub odbytu.
  • Torbiel włosowa kości ogonowej – torbiel taka, nazwana też torbielą pilonidalną, ma swoje źródło w zakażeniu mieszków włosowych w obszarze krzyżowo-guzicznym. Charakterystycznym symptomem jest powstanie guza, a w niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju ostrego ropnia. Dotyczy to przede wszystkim młodych mężczyzn (w wieku od 15 do 24 lat), którzy preferują siedzący tryb życia.
  • Neuralgia splotu guzicznego lub krzyżowego – dolegliwość ta, nazywana też nerwobólem, pochodzi ze splotu krzyżowego, który jest największym splotem nerwowym organizmie. Tworzą go gałęzie brzuszne nerwów rdzeniowych, lędźwiowych, krzyżowych i nerwu guzicznego. Splot ten znajduje się w okolicy miednicy mniejszej, a konkretnie – na mięśniu gruszkowatym. Symptomem tej dolegliwości jest ból napadowy o charakterze ostrym, rwącym lub szarpiącym, który może promieniować w cały obszar splotu. Bólu pojawia się nagle i trwa od kilku sekund do kilku godzin; pojawiają się też okresy bezbólowe i takie, w ma on tylko nieznaczne nasilenie.
  • Przeciążenie mięśni – w przypadku przeciążenia mięśni takich jak dźwigacz odbytu, mięsień guziczny czy mięsień gruszkowaty ból może promieniować do kości ogonowej.
  • Stany chorobowe kręgosłupa – zdarza się, że ból wyższych odcinków kręgosłupa promieniuje w stronę kości guzicznej, dając mylne wrażenie, że boli właśnie jego część końcowa. Dolegliwość może to towarzyszyć rwie kulszowej, zwyrodnieniom kręgosłupa i dyskopatii.
  • Żylaki odbytu (hemoroidy) – ból kości ogonowej i w okolicy odbytu wskazuje na powikłania zakrzepowe i stany zapalne żylaków odbytu[. Pierwszym sygnałem alarmowym jest świąd odbytu i niewielkie krwawienie, pojawiające się podczas oddawania stolca. Aby nie dopuścić do rozwoju bólu, należy rozpocząć leczenie schorzenia we wczesnym stadium jego rozwoju.
  • Choroby nowotworowe – ból kości ogonowej jest charakterystyczny dla niektórych nowotworów. Pojawia się w przebiegu guza olbrzymiokomórkowego kości ogonowej – rzadko występującego i najczęściej łagodnego nowotworu kości. Może też jednak wskazywać na struniaka – nowotwór złośliwy, który często rozwija się w okolicy kości krzyżowo-ogonowej. Dolegliwości bólowe pojawiają się, gdy choroba osiągnie zaawansowane stadium, ponieważ wcześniej przebiega bezobjawowo. Innym rodzajem nowotworu, który może być źródłem bólu, jest mięsak Ewinga, który najczęściej rozwija się w okolicy krzyżowo-ogonowej.

Ból kości ogonowej – leczenie

Ból kości ogonowej, będący objawem stanu chorobowego, wymaga leczenia wywołującej go choroby. Wraz z postępami terapii dolegliwość powinna zniknąć.

Jeżeli źródłem bólu jest stłuczenie kości ogonowej, lub gdy wynika on z siedzącego trybu życia, ulgę może przynieść środki przeciwbólowe podawane doustnie lub miejscowo. Pomocny może okaże się też ciepły okład na miejsce występowania bólu i delikatny masaż. Jeżeli dolegliwości się utrzymają, należy skorzystać z pomocy lekarza.

ZOBACZ: Ćwiczenia, które przynoszą ulgę w problemach z kręgosłupem. Ekspert: Bartek Paluch, trener i fizjoterapeuta

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia