Biodro, a właściwie staw biodrowy, odpowiada za wykonywanie szerokiego zakresu ruchów, umożliwiając dzięki temu chodzenie, bieganie i kucanie. Dolegliwości bólowe w tym obszarze są niezwykle dokuczliwe, co ma związek nie tylko z ich natężeniem – ból biodra może znacząco ograniczyć wykonywanie nawet najbardziej podstawowych codziennych czynności, a utrzymując się przewlekle, być źródłem problemów zdrowotnych. Należy podkreślić, że w wielu przypadkach, ból nie dotyczy wyłącznie stawu biodrowego, a promieniuje także do stopy, pachwiny, pośladków i pleców.
Ból biodra a przeciążenie stawu
Ból biodra często jest następstwem przeciążenia stawu biodrowego. Do takiej sytuacji może dojść na skutek zbyt obciążającego treningu w stosunku do aktualnej formy i przygotowania, w następstwie pominięcia rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym lub w konsekwencji niewłaściwego wykonywania ćwiczeń. Ból biodra może pojawić się po dłuższym spacerze również u osób, które nie uprawiają regularnie sportu. W większości przypadków dolegliwość mija samoistnie po kilku dniach wypoczynku.
Przeciążenie może mieć jednak charakter przewlekły, trwając kilka miesiący. Przyczyną tego stanu mogą być zaburzenia równowagi mięśniowo-stawowej o różnorakim podłożu, a m.in.:
- z powodu nadmiernej masy ciała (nadwagi lub otyłości),
- nieprawidłowości w budowie stawu tzw. dysplazji,
- siędzącego trybu życia i długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej w ciągu dnia,
- nieprawidłowego rozkładu ciężaru ciała. Dochodzi do tego stanu wówczas, gdy podczas chodzenia, siedzenia lub wykonywania innych czynności w główniej mierze obciążana jest jedna połowa ciała.
Oblicz swoje BMI i zobacz, w jakiej normie się mieści! Nadwa...
Ból biodra, zwłaszcza gdy utrzymuje się przez długi czas i gdy towarzyszą mu inne objawy, może wskazywać na schorzenie wymagające konsultacji lekarskiej i wdrożenia właściwej terapii. To konieczne, ponieważ przewlekłe przeciążenie w istotnym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej.
Ból biodra a biodro trzaskające
To schorzenie nazywanym także biodrem przeskakującym. W przebiegu dolegliwości pojawia się głośny trzask, towarzyszący ruchom stawu biodrowego. W niektórych przypadkach trzaskanie można wyczuć pod wpływem dotyku. Należy zaznaczyć, że pojawienie się charakterystycznego dźwięku jest rezultatem konfliktu, jaki zachodzi między tkankami miękkimi a wystającymi strukturami kostnymi, choć chorzy mogą odnieść wrażenie, że niepokojący odgłos powstaje w wyniku przemieszczania się kości udowej w panwece stawu biodrowego. Trzaskające biodro może mieć związek ze stanami zapalnymi lub z urazami stawu biodrowego, jednak dokładna przyczyna występowania dolegliwości pozostaje nieznana.