Biseksualizm i znaczenie płci w wyborze partnera. Kim jest biseksualista i jakie cechy go wyróżniają?

Aleksandra Golenia
Biseksualizm jest orientacją seksualną, która charakteryzuje się pociągiem do kobiet i mężczyzn.
Biseksualizm jest orientacją seksualną, która charakteryzuje się pociągiem do kobiet i mężczyzn. 123rf.com
Biseksualizm jest jedną z trzech podstawowych orientacji seksualnych. Objawia się popędem do osób tej samej i odmiennej płci na płaszczyźnie emocjonalnej, płciowej i psychologicznej. Biseksualny może być zarówno mężczyzna, jak i kobieta. W tej orientacji seksualnej mniejsze znaczenie ma płeć drugiej osoby, natomiast większa koncentracja skupia się na jej zachowaniu, charakterze i upodobaniach. Związki romantyczno-erotyczne tworzy się z partnerem tej samej lub przeciwnej płci.

Co to jest biseksualizm?

Biseksualista charakteryzuje się popędem emocjonalnym, płciowym, psychicznym i romantycznym do obu płci – swojej i odmiennej. Nie można biseksualizmu mylić z ciekawością w okresie dojrzewania i podejmowania prób poznawania własnych preferencji. Biseksualizm to sprecyzowana i określona orientacja seksualna, niekrótki epizod i eksperyment. Osoba biseksualna wykazuje chęć tworzenia pary i nawiązywania bliższych kontaktów z osobą tej samej lub przeciwnej płci. Szacuje się, że na świecie jest ok. 2 proc. osób biseksualnych. Są to jednak wyniki szacunkowe, ponieważ nie wszyscy przyznają się do swojej orientacji seksualnej, nie chcą o niej mówić lub po prostu nie są jej jeszcze świadomi.

Jak biseksualista wybiera partnera?

Biseksualizm to nie objaw niezdecydowania czy uniwersalności w orientacji seksualnej. Biseksualista wykazuje chęć tworzenia związku z drugą osobą niezależnie od jej płci. Wybiera partnera, zwracając uwagę na jego charakter, zainteresowania, usposobienie i cechy psychologiczne. Dla biseksualisty płeć nie ma znaczenia, potrafi stworzyć silną więź zarówno z kobietą, jak i mężczyzną. Nie oznacza to jednak, że partnera poszukuje również wśród osób, które mają tę samą orientację seksualną. Szczęśliwy związek biseksualista może stworzyć z osobą heteroseksualną lub homoseksualną. Zdarza się też, że nie zawsze wie on o prawdziwych preferencjach seksualnych swojego partnera.

Co robić, by mieć większą ochotę na seks i łatwiej osiągać orgazm? Sprawdź, jak styl życia i dieta wpływają na libido, potencję i satysfakcję w łóżku. Przedstawiamy patenty, których skuteczność potwierdzono w badaniach naukowych.Libido to inna nazwa dla popędu seksualnego, czyli chęci i gotowości do intymnych zbliżeń. We współczesnym świecie ma tylu „wrogów”, że o ochotę na seks nieraz trzeba wręcz się starać. Przeszkadza nam głównie zmęczenie, brak czasu i psychiczna presja. Często wystarczy jednak zadbać o te obszary, wspólne zajęcia i dobrą dietę, by poczuć przypływ ochoty na miłość. Co więc pomaga zacieśnić fizyczną więź z partnerem?

10 sposobów na udany seks, czyli jak podnieść libido

Biseksualny facet

U mężczyzn biseksualizm występuje rzadziej niż u kobiet, nie ma jednak potwierdzenia, dlaczego tak się dzieje. Jak wynika z ankiety „2011–2013 National Survey of Family Growth”, za osoby biseksualne uważa się 2,0 proc. ankietowanych panów i ponad dwa razy więcej ankietowanych pań. Biseksualny facet częściej więc wybiera partnera homoseksualnego niż heteroseksualnego, ze względu na niewielką populację panów tej samej orientacji seksualnej. U panów raczej pojawiają się krótkie epizody biseksualne, a próba zbliżenia się zarówno z tą samą, jak też przeciwną płcią wynika z ciekawości.

Biseksualna dziewczyna

Kobiety częściej niż mężczyźni są biseksualne. W Essex University przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzono, którą płcią interesować się będą częściej panie i panowie. Pokazywano im fotografie atrakcyjnych kobiet i mężczyzn. U panów w przeważającej większości reakcja seksualna pojawiała się w przypadku zdjęcia kobiety, u pań dostrzec można było zainteresowanie obiema płciami. Biseksualizm u kobiet wyjaśniał w swoich teoriach nawet Zygmund Freud. Według niego panie z natury są biseksualne. Można jednak uznać, że płeć piękna jest bardziej otwarta na odmienność i rzeczy oraz zjawiska, które odbiegają od powszechnie znanych i obowiązujących schematów. Należy też podkreślić, że w wielu przypadkach kwestia emocjonalna jest dla nich wyżej w hierarchii niż kwestia seksualna, co także może być przyczyną tego, że biseksualna dziewczyna jest częściej spotykana niż biseksualny facet.

Warto przeczytać także:

Jak rozpoznać biseksualistę?

Biseksualizm opiera się na teorii, że związek to nie tylko sfera erotyczna i chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych swoich i drugiej osoby. Aby właściwie odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozpoznać biseksualistę, trzeba uznać, że przy wyborze partnera kluczowe znaczenie ma charakter, jego zachowanie i usposobienie. Nawet jeżeli biseksualista ma swój ideał, którym jest wysoki blondyn o niebieskich oczach, może związać się z niską brunetką o oczach zielonych. Wynika to z potrzeby idealnego dopasowania osobowościowego, a niekoniecznie pod względem preferencji seksualnych. Jak w przypadku heteroseksualistów i homoseksualistów, również tym razem nie można jednak uznać, że w każdym związku będzie tak samo. Tworzą go ludzie różni, mający inne charaktery, temperamenty i potrzeby. Podobnie, jak u heteroseksualistów i homoseksualistów, obawa o wierność jest taka sama. Jak w każdym innym związku, pojawia się w momencie, kiedy relacje z aktualnym partnerem przestają być tak bliskie, jak wcześniej. Może pojawiać się uczucie braku oparcia i wsparcia w drugiej osobie.

Ustalenie swojej orientacji seksualnej nie zawsze jest łatwe. Biseksualiści niekiedy są w stanie ją sprecyzować dopiero po kilku próbach związania się z partnerem tej samej i przeciwnej płci.

Biseksualna tożsamość – etapy

Nie wszyscy biseksualiści od razu akceptują siebie takimi, jakimi są. W wielu przypadkach jest to wieloetapowy proces. W pierwszej fazie odczuwają zakłopotanie, są zdezorientowani i nie potrafią zrozumieć swojej orientacji. Niektórzy niestety pozostają na tym etapie, przez całe życie ukrywając swoją tożsamość. Inni przechodzą do drugiego etapu, kiedy to z pełną świadomością mogą nazwać samych siebie biseksualnymi. To czas, kiedy odnajdują swoje miejsce, jednak przed nimi kolejny etap, który dla wielu okazuje się najtrudniejszy. Odrzucenie przez społeczeństwo jest spełnieniem ich wcześniejszych obaw. Muszą skoncentrować się na obronie samych siebie. Często znajdują spokój i zrozumienie w grupach biseksualnych, w których nawzajem się wspierają. Ostatni etap to zaakceptowanie rzeczywistości taką, jaką jest. Biseksualiści są świadomi, że niejednokrotnie będą musieli bronić samych siebie. Ci, którzy już odnaleźli swoją tożsamość, decydują się niekiedy na pomoc innym.

Jak kształtuje się nasza orientacja seksualna?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia