Turystyka to jedna z branż, które najbardziej odczuwają skutki koronawirusa i rządowych restrykcji. Nie latają samoloty, zamknięto hotele, odwołano wycieczki.
Dlatego rząd już dziś szuka rozwiązań, dzięki którym uda się uratować chociaż część firm działających w branży turystycznej.
Rządowy program 1000 plus
Jednym z pomysłów jest tzw. 1000 plus. - Pracujemy nad programem 1000 plus - przyznała kilka dni temu w Radiu Maryja minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Agencja Informacyjna Polska Press zapytała o szczegóły tego programu. "Ministerstwo Rozwoju oraz Polska Organizacja Turystyczna pracują nad koncepcją bonu 1000 plus. Na obecnym etapie konsultacje dotyczą formy, dystrybucji oraz wartości finansowania. Głównym celem programu 1000 plus będzie wsparcie finansowe polskiej branży turystycznej, m.in. turystów, organizatorów turystycznych, agentów turystycznych i innych podmiotów świadczących powiązane usługi turystyczne" - czytamy w nadesłanej odpowiedzi.
- Tarcza już obowiązuje. Kto ile wsparcia dostanie: etat firma
- Stopy procentowe mocno w dół. Ile zaoszczędzisz na kredycie
- Tarcze kryzysowe na świecie: Znacznie większe niż w Polsce
- 12-godzinny dzień pracy przez tarczę antykryzysową?
- Firmy cierpią przez brak zamówień lub zakazy i ograniczenia
- W kwietniu firmy szykują masowe zwolnienia pracowników
"Naszym celem w Ministerstwie Rozwoju jest pomoc całej polskiej branży turystycznej w powrocie do normalności. Jest już wiele rozwiązań, pracujemy nad kolejnymi m. in. trwają intensywne prace nad ostatecznym kształtem bonu turystycznego, który byłby impulsem do podróżowania w Polsce" - przyznał w radiowej Jedynce wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.
Bony 1000 plus mają być czymś innym niż uchwalone już tzw. vouchery. "Możliwość stosowania voucherów wprowadza ustawa z 31 marca br. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, (...). Na jej mocy, gdy dochodzi do odstąpienia od umowy bądź jej rozwiązania, organizator turystyki w terminie do 180 dni może zaproponować podróżnemu voucher do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna lub po 180 dniach, zwrócić 100 proc. opłaty za niezrealizowaną imprezę turystyczną. Voucher dla klienta dotyczy również przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z organizacją wystaw i kongresów lub działalnością kulturalną, rozrywkową, rekreacyjną i sportową lub organizującego wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe, działalność hotelarską lub rolnika świadczącego usługi hotelarskie" - wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju.
POLECAMY TEŻ:
Sportowcy dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?