10 proc. osób zakażonych koronawirusem w Polsce wyzdrowiało. Ich krew może uratować innych [INTERAKTYWNE MAPY]

Marcin Kasprzyk
Wideo
od 16 lat
Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że spośród 7 771 osób zainfekowanych w Polsce koronawirusem wyzdrowiało dotąd ok. 10 procent. Na dzień 16 kwietnia 774 osoby uznano za w pełni zdrowe i takie, które nie są już zagrożeniem dla innych. Dziś ludzie ci są bardzo ważni w procesie leczenia chorych na COVID-19. Osocze z krwi ozdrowieńców jest jedną z testowanych metod terapii osób, które w sposób najcięższy przechodzą leczenie koronawirusa.

Jak na razie ozdrowieńców, którzy mogą pomóc, jest wciąż niewielu, jeśli wziąć pod uwagę, że od ostatniego negatywnego testu do pobrania osocza musi upłynąć 14 dni. Nawet po tym czasie nie wszyscy zdrowi kwalifikują się do takiego zabiegu z powodu kilku innych ograniczeń. Na szczęście krzywa ludzi wyleczonych z dnia na dzień rośnie. Jeśli krzywą zachorowań uda się zatrzymać lub spłaszczyć, wówczas już za kilka tygodni w szpitalach walka o życie innych powinna być łatwiejsza.

MAPA WYZDROWIEŃ OD POCZĄTKU TRWANIA EPIDEMII DO 13.04.2020

Przeciwciała zawarte w krwi ozdrowieńców mogą pomóc w unieszkodliwieniu wirusa

- Terapia osoczem była stosowana podczas wcześniejszych epidemii, przy których również nie było szczepionek. Stąd też jest nadzieja, że w przypadku obecnej pandemii, również odniesie sukces - powiedział prof. Piotr Radziwon, konsultant krajowy w dziedzinie transfuzjologii klinicznej i dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku dla Gazety Współczesnej.

Terapia oparta na przetoczeniu osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5 N1). Zawarte w osoczu ozdrowieńców przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2 po przetoczeniu mają za zadanie eliminację wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem – informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Metoda ta testowana jest obecnie w Chinach i Korei Południowej.

MAPA ZAKAŻEŃ, ZGONÓW ORAZ WYZDROWIEŃ DZIEŃ PO DNIU. STAN NA 13 KWIETNIA 2020

Jeśli wyzdrowiałeś, zgłoś się do stacji krwiodawstwa

Wszystkie centra krwiodawstwa w Polsce bardzo proszą o kontakt osoby, które zostały wyleczone z COVID-19 i zostały uznane za zdrowie lub takie, które przeszły tę chorobę bezobjawowo. Ważne, aby od ostatniego negatywnego testu minęło 14 dni. Nie wszyscy będą kwalifikować się do tego zabiegu ponieważ apel dotyczy osób w wieku od 18 do 60 lat, takich które nie przechodziły transfuzji krwi, oraz kobiet, które nie były w ciąży.

Osocze pobierane jest metodą tzw. plazmaferezy, w czasie której pobrana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, oraz pozostałe elementy krwi, które z powrotem wtłaczane są w żyły pacjenta. Jednorazowo pobrać można do 650 ml osocza. Cały proces trwa około 30-40 minut.

W zależności od zawartości przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym przetacza się od 200 do 400 ml osocza. Jedna osoba może więc pomóc 2-3 pacjentom.

OGNISKA ROZPRZESTRZENIANIA SIĘ COVID-19. STAN NA 13 KWIETNIA 2020

Od diagnozy do pobrania osocza

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce oficjalnie ogłoszony został 4 marca. Był to 66-letni mieszkaniec Cybinki, który dwa dni wcześniej trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Szpital opuścił 20 marca, czyli 18 dni później. Średnio musi więc upłynąć przynajmniej miesiąc od diagnozy, poprzez skuteczny proces leczenia, aż do stawienia się w stacji krwiodawstwa.

Dlatego ważne jest, aby każdy kto wyzdrowiał i kwalifikuje się do pobrania osocza, jak najszybciej podjął decyzję, by pomóc innym.

Dane: Międzynarodowe Koło Naukowe Geodezji Satelitarnej i Nawigacji GeoSiN

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
16 kwietnia, 17:06, Gość:

10 % wyzdrowiało , a co z 90 % ?

10 % to powód do zadowolenia ???

Jak tak to niech 10 % odda swój głos na dudę , tego pozera.

17 kwietnia, 0:31, Russel:

[wulgaryzm]

Prawda boli " Russie ?

R
Russel
16 kwietnia, 17:06, Gość:

10 % wyzdrowiało , a co z 90 % ?

10 % to powód do zadowolenia ???

Jak tak to niech 10 % odda swój głos na dudę , tego pozera.

[wulgaryzm]

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia