Spis treści
Właściwości odżywcze kopru ogrodowego, czyli koperku
Koper ogrodowy (Anethum graveolens), to roślina z rodziny selerowatych, która powszechnie uprawiana jest na terenie całego kraju. Jego inne nazwy to koperek, krop, kopr lub kazjer.
Roślina ta znana jest przede wszystkim jako przyprawa do ziemniaków, dań głównych i sosów. Do przygotowania tych potraw zazwyczaj używa się młodych roślin, których łodygi i liście są miękkie, o intensywnie zielonym kolorze. Natomiast do produkcji kiszonek wybiera się starsze rośliny, które zdążyły już zakwitnąć.
Koper znany jest ze swojego wpływu na układ pokarmowy, jednak ma znacznie szersze spektrum działania. W gastronomii i ziołolecznictwie surowcem jadalnym są łodygi, liście i kwiaty kopru ogrodowego. Roślinę można uprawiać przez cały rok, nawet w warunkach domowych, np. w doniczce. Koperek wysiany w drugiej połowie kwietnia zaczyna kwitnąć na początku lipca, a przekwita pod koniec września. Warto pamiętać, że ziele tej rośliny nadaje się zarówno do suszenia, jak i mrożenia.
Właściwości odżywcze koperku
Koper ogrodowy, mimo że jest niskokaloryczną rośliną, to zawiera znaczne ilości witamin i związków mineralnych. Półtorej szklanki siekanego koperku (100 g) to źródło 33 kcal, po 2,8 g białka i węglowodanów, 2,4 g błonnika pokarmowego oraz znikomych ilości tłuszczu – 0,4 g.
Dodatkowo porcja 100 g liści i łodyg kopru ogrodowego jest źródłem:
- witaminy A – 386 µg,
- witaminy B1 – 0,058mg,
- witaminy B2 – 0,296 mg,
- witaminy B3 – 1,57 mg,
- witaminy B5 – 0,4 mg,
- witaminy B6 – 0,18 mg,
- witaminy E – 0,58 mg,
- kwasu foliowego – 1,5 µg,
- wapnia – 208 mg,
- magnezu – 54 mg,
- żelaza – 6,6 mg,
- potasu – 396 mg,
- cynku – 0,9mg,
- miedzi – 0,14 mg.
Koperek zawiera również znaczne ilości witaminy C (85 mg na 100 g), która jako silny antyoksydant chroni komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych.
Roślina ta jest również znakomitym źródłem chlorofilu, czyli naturalnego barwnika roślin o silnych właściwościach oczyszczających. Związek ten wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Dodatkowo wspomaga również usuwanie z organizmu metali ciężkich oraz toksyn.
Przy jakich dolegliwościach warto sięgać po koper ogrodowy?
Koperek to popularna przyprawa, która wspiera nie tylko trawienie, ale również funkcjonowanie całego organizmu. Świeże lub suszone ziele kopru ogrodowego można stosować przy wielu dolegliwościach. Według zwolenników medycyny naturalnej, spożywanie tej rośliny wykazuje korzystnie działanie w przypadku:
- niestrawności,
- wzdęć,
- zaparć,
- stłuszczeniu i marskości wątroby,
- stanów zapalnych organizmu,
- reumatoidalnego zapalenia stawów,
- bóli menstruacyjnych,
- skurczy brzucha,
- hipercholesterolemii i miażdżycy,
- zakażenia bakteryjnego, szczególnie w przypadku gronkowca złocistego, laseczki woskowej, Salmonelli i pałeczek E.coli,
Koperek można spożywać na surowo lub przygotować z niego zdrowotny napar.
Przeciwwskazania do spożywania kopru ogrodowego
Koperek jest uznawany za bezpieczną roślinę, dlatego nie ma wielu przeciwwskazań do jego spożywania. Stosowanie naparów z tej rośliny nie jest natomiast zlecane przed opalaniem lub stosowaniem lamp z użyciem promieni ultrafioletowych np. solarium, ponieważ może powodować reakcję fotouczulającą – swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie skóry.