Zobaczysz je w swoim kale! Co jeszcze świadczy o obecności pasożytów w układzie pokarmowym? Można mieć je w każdym wieku. Mamy listę objawów

Marta Siesicka-Osiak
Pasożyty układu pokarmowego ciężko rozpoznać. Podajemy 9 objawów, które mogą świadczyć o ich obecności. Poznasz je na kolejnych slajdach.
Pasożyty układu pokarmowego ciężko rozpoznać. Podajemy 9 objawów, które mogą świadczyć o ich obecności. Poznasz je na kolejnych slajdach. KittisakJirasittichai/GettyImages
Pasożyty układu pokarmowego to przypadłość, na którą zapadamy zdecydowanie częściej niż mogłoby nam się wydawać. Ze względu na to, że zakażenie daje wiele nieswoistych objawów, łatwo pomylić je z innymi schorzeniami. Dlatego wykrycie obecności owsików, glisty czy lamblii zajmuje często dużo czasu. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę, podejrzewając zarobaczenie organizmu.

Spis treści

Pasożyty – objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu owsikami, glistą ludzką lub tasiemcem

Zakażenie pasożytami układu pokarmowego – owsikami, glistą czy lamblią – daje głównie dolegliwości brzuszno-jelitowe, takie jak biegunki czy bóle brzucha. Ale także pojawianie się śluzu lub krwi w kale może być symptomem choroby pasożytniczej.

Zobacz też: Polacy boją się pasożytów. Czy słusznie? Mówi lekarz zakaźnik

Oprócz objawów niespecyficznych, które ciężko skojarzyć bezpośrednio z jedną chorobą, zakażeniu konkretnymi pasożytami, towarzyszą czasem specyficzne dolegliwości np. zgrzytanie zębami przez osoby z owsicą.

Zobacz w galerii, jakie objawy może dawać zakażenie poszczególnymi pasożytami

Pasożyty w kale – jak pobrać próbkę stolca do badania?

Badanie kału na pasożyty przeprowadza się, jeśli lekarz podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia. Jest to bezbolesne badanie, wykonywane w domu, polegające na pobraniu próbki stolca do sterylnego pojemnika, który można nabyć w aptece.

Przed pobraniem kału należy opróżnić pęcherz (kał nie może mieć kontaktu z moczem), a następnie umieścić w muszli klozetowej większą jednorazowe, najlepiej jałowe naczynie, do którego należy oddać część kału.

Z próbki stolca, za pomocą łopatki znajdującej się w sterylnym pojemniku, należy pobrać kilka fragmentów o łącznej wielkości orzecha laskowego. W przypadku płynnego stolca powinny być to 2-3 ml. Szczególną uwagę należy zwrócić na fragmenty zawierające ropę, śluz lub krew oraz mające podejrzaną strukturę.

Jeśli w stolcu są widoczne robaki, należy je oddzielić, opłukać wodą i przełożyć do osobnego pojemnika, dodając do nich sól fizjologiczną, a następnie przekazać wraz z próbką kału do badania.

Cały pobrany materiał należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, najlepiej w ciągu dwóch godzin od pobrania. Jeśli nie jest to możliwe, należy przechowywać go szczelnie zamkniętego w lodówce, maksymalnie przez dobę. Aby otrzymać wiarygodny wynik, należy pobrać trzy próbki kału w odstępie 3-5 dni między kolejnymi badaniami.

Jeśli pacjent stosował antybiotyki, miał podawany kontrast lub przyjmował leki przeciwpasożytnicze, badanie powinno być wykonane po 1-3 tygodniach od przyjęcia farmaceutyków.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia