Spis treści
Pasożyty – objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu owsikami, glistą ludzką lub tasiemcem
Zakażenie pasożytami układu pokarmowego – owsikami, glistą czy lamblią – daje głównie dolegliwości brzuszno-jelitowe, takie jak biegunki czy bóle brzucha. Ale także pojawianie się śluzu lub krwi w kale może być symptomem choroby pasożytniczej.
Zobacz też: Polacy boją się pasożytów. Czy słusznie? Mówi lekarz zakaźnik
Oprócz objawów niespecyficznych, które ciężko skojarzyć bezpośrednio z jedną chorobą, zakażeniu konkretnymi pasożytami, towarzyszą czasem specyficzne dolegliwości np. zgrzytanie zębami przez osoby z owsicą.
Zobacz w galerii, jakie objawy może dawać zakażenie poszczególnymi pasożytami
Pasożyty w kale – jak pobrać próbkę stolca do badania?
Badanie kału na pasożyty przeprowadza się, jeśli lekarz podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia. Jest to bezbolesne badanie, wykonywane w domu, polegające na pobraniu próbki stolca do sterylnego pojemnika, który można nabyć w aptece.
Przed pobraniem kału należy opróżnić pęcherz (kał nie może mieć kontaktu z moczem), a następnie umieścić w muszli klozetowej większą jednorazowe, najlepiej jałowe naczynie, do którego należy oddać część kału.
Z próbki stolca, za pomocą łopatki znajdującej się w sterylnym pojemniku, należy pobrać kilka fragmentów o łącznej wielkości orzecha laskowego. W przypadku płynnego stolca powinny być to 2-3 ml. Szczególną uwagę należy zwrócić na fragmenty zawierające ropę, śluz lub krew oraz mające podejrzaną strukturę.
Jeśli w stolcu są widoczne robaki, należy je oddzielić, opłukać wodą i przełożyć do osobnego pojemnika, dodając do nich sól fizjologiczną, a następnie przekazać wraz z próbką kału do badania.
Cały pobrany materiał należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, najlepiej w ciągu dwóch godzin od pobrania. Jeśli nie jest to możliwe, należy przechowywać go szczelnie zamkniętego w lodówce, maksymalnie przez dobę. Aby otrzymać wiarygodny wynik, należy pobrać trzy próbki kału w odstępie 3-5 dni między kolejnymi badaniami.
Jeśli pacjent stosował antybiotyki, miał podawany kontrast lub przyjmował leki przeciwpasożytnicze, badanie powinno być wykonane po 1-3 tygodniach od przyjęcia farmaceutyków.