Terapia uzależnień – alkoholizm i narkomania. Terapia alkoholowa i narkotykowa. Jak pomóc osobie uzależnionej?

Aleksandra Golenia
Terapia uzależnień jest długotrwałym procesem, wymagającym wcześniejszego uświadomienia sobie problemu.
Terapia uzależnień jest długotrwałym procesem, wymagającym wcześniejszego uświadomienia sobie problemu. 123rf.com
Terapie uzależnień dedykowane są przede wszystkim dla osób nadużywających alkoholu i substancji psychoaktywnych. W zależności od problemu przeprowadzane są w różny sposób, jak też stosuje się w nich zróżnicowane metody. Istnieją ośrodki leczenia uzależnień, a także poradnie i inne placówki medyczne ukierunkowane na pomoc osobom uzależnionym.

Wśród największych uzależnień u Polaków należy wymienić palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Jeżeli chodzi o uzależnienie od papierosów, to od lat 90. sytuacja nie uległa większej poprawie. Niepokojący jest jednak fakt, że coraz więcej osób uzależnia się od alkoholu oraz niestety również od narkotyków. Z Raportu EZOP (Epidemiologia Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępność Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej) wynika, że ok. 40% mężczyzn pije alkohol regularnie kilka razy w tygodniu. Kobiety wciąż pozostają większymi abstynentkami, co nie oznacza, że problem ich całkowicie nie dotyczy. Z kolei z „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2018” opracowanego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii dowiadujemy się, że po narkotyki sięga 10 proc. osób w wieku od 15 do 34 lat. W większości przypadków niezbędna jest terapia uzależnień.

Terapia alkoholowa – kiedy jest potrzebna?

Rozpoznanie problemu jest kluczowe dla szybkiego podjęcia właściwego leczenia. Kiedy można stwierdzić, że terapia uzależnień jest potrzebna, a nawet stanowi jedyną możliwość pomocy bliskiej osobie? Osoba uzależniona od alkoholu odczuwa przymus i silne pragnienie picia. Nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania, nie potrafi skończyć pić, jak też powstrzymać się od sięgnięcia po kolejny kieliszek czy butelkę. Zaniedbuje swoje obowiązki, w momencie braku dostępu do alkoholu odczuwa niepokój, rozdrażnienie, lęk i strach. Zmienia się jej zachowanie, może być agresywna w stosunku do innych osób, również sobie bliskich. Osoba uzależniona od alkoholu nie przyjmuje do świadomości, że potrzebna jest jej terapia alkoholowa. Nie dostrzega problemu, który narasta, wciąż przekonując siebie i innych, że ma kontrolę nad sobą, swoim zachowaniem i wszelkimi podejmowanymi decyzjami.

Alkoholizm jest chorobą. Do diagnozy, czyli rozpoznania choroby, w Polsce ma prawo lekarz. Ze względu na zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania rozpoznaniem w przypadku choroby alkoholowej zajmuje się lekarz psychiatra we współpracy ze specjalistami od psychoterapii. Najlepiej pomóc więc może poradnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia oraz ośrodki uzależnień od alkoholu.

Zobacz też:

Ośrodki uzależnień od alkoholu – terapie i formy leczenia

W Polsce osoby uzależnione mogą skorzystać z bezpłatnego leczenia, które jest oferowane w ramach systemu NFZ. Państwowe ośrodki leczenia uzależnień nie mogą odmówić pomocy osobie, która zgłasza się do placówki w celu podjęcia leczenia i uczestnictwa w terapii. Do ośrodka można zgłosić się również bez skierowania od lekarza pierwszego kontaktu, z własnej, nieprzymuszonej woli. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, który potwierdza tożsamość pacjenta. Dotyczy to jednak poradni, w których przeprowadzane są terapie alkoholowe w ramach regularnych spotkań i konsultacji z terapeutą.

Jeżeli jednak wymagane jest leczenie w placówkach całodobowych i dziennych, konieczne jest posiadanie skierowania, które można otrzymać w poradni leczenia uzależnień. Ośrodki leczenia uzależnień z oddziałami dziennymi pozwalają pacjentowi na mieszkanie w domu, jednak musi on uczestniczyć regularnie w kilkugodzinnych spotkaniach terapeutycznych. Terapia uzależnień trwa zazwyczaj ok. 6-8 tygodni. Jeżeli jednak nie przynosi pożądanych rezultatów, zostaje wydłużona lub pacjent zostaje skierowany na całodobowy oddział terapii uzależnień. Takie ośrodki leczenia uzależnień skierowane są do osób, które w sposób szczególny nie potrafią sobie poradzić z abstynencją alkoholową. Alternatywą dla państwowych poradni i ośrodków są prywatne ośrodki leczenia uzależnień, które jednak wymagają opłaty za leczenie.

Specjalista terapii uzależnień może zastosować jedną lub kilka metod leczenia choroby alkoholowej. W większości placówek leczenia odwykowego stosuje się psychoterapię, która polega na uświadamianiu problemu oraz nauce radzenia sobie z tą trudną sytuacją. Farmakoterapia to leczenie z wykorzystaniem leków, które mają złagodzić objawy choroby alkoholowej.

Zobacz, jak alkohol działa na Twój człowieka. Poznaj negatywne konsekwencje picia alkoholu.

Jak alkohol wpływa na mózg i organizm człowieka? Negatywne k...

Uzależnienie od narkotyków – jak rozpoznać?

W Polsce potrzebna jest nie tylko terapia uzależnień od alkoholu, ale również od narkotyków, co wynika z coraz większej grupy osób uzależnionych. Narkomanią określamy chorobę dotyczącą uzależnienia od środków odurzających, które są zawarte w narkotykach. Ich zażywanie prowadzi do zatrucia organizmu, stopniowo niszczy wszystkie narządy wewnętrzne, a w ostateczności doprowadza do śmierci. Im wcześniej zostanie podjęta terapia odwykowa, tym większa szansa na całkowite wyleczenie bez skutków ubocznych, jakie są związane z długotrwałym zażywaniem narkotyków.

Charakterystycznymi objawami uzależnienia od narkotyków jest podawanie coraz większych dawek środków odurzających. Tolerancja na przyjmowane narkotyki u osób uzależnionych wzrasta samoistnie. O uzależnieniu świadczy również fakt, że osoba ma świadomość negatywnego wpływu narkotyków na swój organizm, jednak nie potrafi z nich zrezygnować. Pojawiają się też objawy abstynencji po ich odstawieniu, takie jak m.in. dreszcze, nadmierna potliwość, rozszerzone źrenice, świąd, kichanie, bóle mięśni, stawów i kości, bezsenność, niepokój i napady złości.

Pierwszym i najważniejszym krokiem podjętym w celu leczenia uzależnień jest uświadomienie sobie, że ma się do czynienia z poważnym problemem. Kiedy osoba uzależniona zrozumie, że nie jest w stanie zapanować nad swoimi pokusami, niszcząc przez to swój organizm, terapia uzależnień przynosi znacznie lepsze i szybsze efekty.

POLECANE: Wysłuchaj podcastu stronyZDROWIA na temat chorób psychicznych w społeczeństwie i dowiedz się, kiedy warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Gościem jest dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz specjalista psychiatra, Centrum Terapii Dialog.

Ośrodki uzależnień od narkotyków – metody leczenia

Metoda leczenia zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. W przypadku leczenia krótkoterminowego pacjent zostaje skierowany do kliniki lub szpitala psychiatrycznego, gdzie otrzymuje opiekę medyczną, środki farmakologiczne i opiekę psychologiczną. Możliwe jest też poddanie się leczeniu stacjonarnemu, które jest przeprowadzane w ośrodkach leczenia narkomanii. W skrajnych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zamknięty ośrodek leczenia uzależnień, w którym pacjent leczony jest przez kilka miesięcy, często bez kontaktu z osobami z zewnątrz.

Terapia uzależnień od narkotyków może przebiegać z wykorzystaniem metody Minnesota, w której uzależnienie od narkotyków jest traktowane w kontekście choroby, a leczenie odbywa się z poszanowaniem godności osobistej pacjenta. W polskich ośrodkach często stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna. Osoba uzależniona poznaje sytuacje, w których najczęściej odczuwa chęć do sięgnięcia po narkotyki, a następnie uczy się panować nad swoimi emocjami. Podczas odwyku przeprowadzane jest też odtrucie organizmu w celu pozbycia się toksyn.

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że konsumpcja alkoholu wpływa na naszą empatię, ale nie wpływa na nasze standardy moralne:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia