Korzystne zmiany dla pacjentów. Od 1 lipca nowe skierowania do sanatorium lub na rehabilitację. Jak przyspieszyć wyjazd do uzdrowiska?

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Już od 1 lipca 2023 r. pacjenci, którzy chcą skorzystać z sanatorium lub rehabilitacji, będą otrzymywać nowe skierowania – e-skierowania, czyli skierowania elektroniczne. To duże ułatwienie, oszczędność czasu i pominięcie kłopotliwej papierologii. Co się stanie z papierowymi skierowaniami? Podpowiadamy też, jak można przyspieszyć wyjazd do sanatorium.

Spis treści

Starsza para rozmawia z lekarzem
Papierowe skierowania zastąpią e-skierowania. Lekarze jeszcze do 30 czerwca 2023 roku będą mogli wystawiać stare, papierowe dokumenty. Drazen Zigic/freepik

Kto może skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego?

Sanatoria cieszą się niesłabnącą popularnością. Te zakłady uzdrowiskowe oprócz walorów zdrowotnych mają też inne, które przyciągają kuracjuszy i korzystnie wpływają na organizm – przyrodnicze i klimatyczne. Z leczenia w sanatorium mogą skorzystać osoby przewlekle chore czy potrzebujące rehabilitacji. Na turnus rehabilitacyjny mogą pojechać seniorzy, dorośli, młodzież i dzieci, jeżeli tylko mają ku temu medyczne wskazania. Weryfikuje to lekarz wydający skierowanie na rehabilitację.

Nowe skierowania do sanatorium i na rehabilitację

Pacjentów, którzy kwalifikują się na wyjazd do uzdrowiska lub na rehabilitację, ominie uciążliwa papierologia. W drugiej połowie marca 2023 roku w życie weszły przepisy, dzięki którym lekarze mogą wystawiać elektroniczne skierowania, czyli e-skierowania. Celem tej zmiany jest ułatwienie całego procesu kierowania na leczenie – wyeliminowanie papierologii i zaoszczędzenie czasu.

Zobacz też: Sanatorium nie tylko na NFZ. ZUS zapłaci za twój turnus. Jak skorzystać z sanatorium za darmo?

Niewątpliwie będzie to duże ułatwienie i pominięcie wielu kroków, które do tej pory należało wykonać, aby wyjechać do uzdrowiska. Do tej pory lekarz kierujący na leczenie wystawiał skierowanie, w którym opisywał stan pacjenta, potrzebne były kopie dokumentów medycznych, przekazanie skierowania do oddziału NFZ drogą pocztową lub osobiście i oczekiwanie na listowne powiadomienia. Teraz cały proces uległ znacznemu skróceniu.

– System e-Zdrowie ma na celu ułatwienie pracownikom ochrony zdrowia, jak również pacjentom obsługę i realizację świadczeń, poprzez ograniczenie braku czytelności skierowań wystawionych papierowo. Ponadto ma usprawniać gromadzenie i archiwizowanie dokumentacji medycznej w podmiotach leczniczych – informuje na swojej stronie internetowej NFZ.

e-skierowanie – gdzie je znaleźć i jak sprawdzić status?

Nowe procedury mogą się początkowo wydawać skomplikowane. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest założenie Internetowego Konta Pacjenta. Znajdziemy tam nie tylko e-skierowania, ale też historię leczenia, dawkowanie leków czy e-recepty.

Na swoim koncie IKP w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji mojeIKP w zakładce „e-zdrowie” będziemy mieć wgląd w pojawiające się aktualności dotyczące skierowania i jego status. Wyszukamy je, wpisując rodzaj e-skierowania lub datę. Co ważne, powiadomienie o tym, na jakim etapie zatwierdzania jest nasze e-skierowanie, otrzymamy także listownie.

Skierowania są rozpatrywane przez lekarzy specjalistów z NFZ. Wniosek może być przez nich zaakceptowany lub odrzucony. Czas oczekiwania wynosi do 30 dni od wystawienia skierowania. Zaakceptowane i zatwierdzone skierowanie otrzymuje numer i informację o sposobie rozpatrzenia oraz szacunkowym czasie oczekiwania na przewidywany turnus w sanatorium. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu dostaniemy w Internetowym Koncie Pacjenta.

Do kiedy skierowania NFZ będą papierowe?

Nowe zasady, a wraz z nimi e-skierowania, weszły w życie w drugiej połowie marca. Mimo to lekarze jeszcze do 30 czerwca 2023 roku będą mogli wystawiać papierowe skierowania. Później takie tradycyjne skierowania będą wystawiane jedynie w dwóch przypadkach:

  • jeżeli lekarz, który wystawia skierowanie, nie posiada dostępu do systemu teleinformatycznego,
  • jeżeli rehabilitacja ma odbyć się poza granicami Polski.

– Dane, które powinny się znaleźć w e-skierowaniu na rehabilitację, a w szczególności na fizjoterapię ambulatoryjną nie ulegają zmianie. Jeśli niektórych danych nie można wpisać poprzez formularz e-skierowania, a są niezbędne (np. informacja o przeciwwskazaniach do rehabilitacji, pkt. w skali Rankina, komentarze i uwagi lekarza, zlecone zabiegi itp.) należy te informacje wpisać w polu edytowalnym – wyjaśnia NFZ.

Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium na NFZ?

Wyjazd do sanatorium czy na turnus rehabilitacyjny często wiąże się z wielomiesięcznym oczekiwaniem, które może trwać nawet 2,5 roku. W 2023 roku kolejki są krótsze, ale jest też sposób, by taki wyjazd przyspieszyć.

Kto może skorzystać z sanatorium i rehabilitacji bez kolejki? W jaki sposób można szybciej dostać się do sanatorium? Sprawdźcie w galerii!

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia