Spis treści
Skąd się biorą wzorki po zamknięciu oczu? Lekarz wyjaśnia
Czy widzisz dziwne zawijasy i esy-floresy, kiedy zamykasz oczy? Ja tak! I nareszcie znalazłam odpowiedź na to, czym one właściwie są. Dr Sermed Mezher, wielokrotnie nagradzany lekarz i autor publikacji naukowych w Wielkiej Brytanii, wyjaśnił, czym są te obrazy i światła, które pojawiają się za zamkniętymi oczami. Okazuje się, że doświadcza tego całkiem spora grupa ludzi.
– 75 proc. ludzi widziało te światła podczas zasypiania w dzieciństwie. Niektórzy opisują je jako kolory i wzory, unoszące się gwiazdy lub planety, a inni jako odległe galaktyki… – mówi dr Mezher.
To niezwykłe uczucie może mieć wiele wyjaśnień i raczej żadne z nich nie świadczy o problemach ze zdrowiem.
– Naukowcy nie są dokładnie pewni, co je powoduje, ale istnieją trzy dominujące teorie na temat tego, jak mogą się one zdarzać – kontynuuje lekarz.
Wzorki pod powiekami mogą być spowodowane przez minimum trzy zjawiska. Są to:
Bezpośrednia stymulacja mechaniczna, czyli pocieranie lub naciskanie powiek. Może to stymulować komórki reagujące na światło wewnątrz siatkówki, powodując pojawianie się kolorów i kształtów.
Interferencja pola magnetycznego.
Światło dwufotonowe.
To ostatnie odnosi się do cząsteczek światła, które generują się wewnątrz siatkówki – podobnie jak w przypadku świetlika lub świecących w ciemności stworzeń morskich.
Dlaczego widzimy kolory z zamkniętymi oczami?
Kwestia widzenia wzorów i kolorów po zamknięciu oczu została też opisana w 2014 roku w Science Line.
– W zależności od tego, skąd pochodzi fosfen (zjawisko widzenia światła bez wpadania światła do oka – przyp. red.), może on przybierać różne kształty, wzory i kolory. Różne atomy i cząsteczki emitują fotony o różnych długościach fal, dlatego widzimy różne kolory – czytamy w artykule. – Fosfen o uporządkowanym wzorze geometrycznym, takim jak szachownica, mógł powstać w części siatkówki, gdzie miliony komórek zbierających światło są ułożone w podobnie zorganizowany wzór. Naukowcy odkryli również, że różne obszary kory wzrokowej mózgu tworzą określone kształty fosfenów.
Dr Mezher stwierdził też, że nie wszyscy o tym mówią.
– Wiele osób opisuje również, że bało się o tym mówić, ponieważ nie zdawali sobie sprawy, że inni ludzie doświadczają tych samych rzeczy lub nie mieli słów, aby opisać to, co widzieli... W wieku dorosłym te przyjazne wizje stają się odległymi wspomnieniami, dopóki nie zostaną przypomniane – mówi lekarz.
Choć ekspert twierdzi, że te przyjemne „halucynacje” z zamkniętymi oczami często osiągają swój szczyt we wczesnych latach, to nie wszyscy się z tym zgadzają. W komentarzach wielu użytkowników Instagrama twierdziło, że widzi te tajemnicze wzory nawet w dorosłości. Inni zaś w ogóle nie pamiętają takiego zjawiska.
Źródła:
Why do we see colors with our eyes closed? Science Line
The Night Lights in My Mind dr Sermed Mezher - Instagram