Woda pitna w czasie powodzi. „Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną”. Czy woda w kranie jest zdatna do picia?

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Polska południowa walczy z powodzią i jej skutkami. Główny Inspektorat Sanitarny wydał apel do osób na terenach objętych powodzią w sprawie dostępu do wody pitnej. W wielu miejscach zaleca się, aby korzystać z wody butelkowanej, bo woda z kranu może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu.

Spis treści

„Na zalanym terenie pij tylko wodę butelkowaną”. Czy można pić wodę z kranu podczas powodzi?

Powódź to nie tylko ludzkie dramaty, ale też ryzyko epidemiologiczne. We wrześniu 2024 roku wielka woda dotknęła przede wszystkim gospodarstwa domowe, ale także budynki użytku publicznego. W związku z sytuacją powodziową w wielu miejscach Polski Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat o dostępności wody pitnej.

Na zmianę jakości wody mogą wpłynąć m.in. powódź, intensywne opady czy susza.
Na zmianę jakości wody mogą wpłynąć m.in. powódź, intensywne opady czy susza. halayalex/freepik

– Na terenach dotkniętych powodzią mogą wystąpić problemy z dostępem do wody pitnej. Najlepiej korzystać z wody butelkowanej. Woda kranowa może nie nadawać do spożycia albo może być zdatna do spożycia tylko po przegotowaniu. Szczegółowe informacje dotyczące przydatności do spożycia wody kranowej są dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych – czytamy w komunikacie GIS-u.

Mieszkańcy zalanych terenów otrzymali też alert RCB. Gminy i powiaty publikują w swoich mediach społecznościowych komunikaty o zdatności bądź niezdatności „kranówki” do picia.

GIS ostrzega też przed wodą ze studni, które zostały zalane.

– Woda z zalanych prywatnych studni nie nadaje się do spożycia. Po ustąpieniu powodzi, konieczna będzie dezynfekcja studni i badania wody. Szczegółowe instrukcje oczyszczania studni po powodzi będą dostępne w powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych – informuje sanepid.

Kiedy należy unikać picia wody z kranu?

Woda to podstawowy napój. Na jej bazie przygotowujesz jedzenie, kawę, herbatę i inne napoje. Pewnie zadajesz sobie pytanie, czy twoja woda z kranu jest bezpieczna? GIS wyjaśnia, kiedy picie „kranówki” na co dzień nie zagraża zdrowiu.

– Zgodnie z polskimi prawem woda jest zdatna do użycia, jeżeli jest wolna od mikroorganizmów chorobotwórczych i pasożytów w liczbie stanowiącej potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, wszelkich substancji w stężeniach stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego oraz nie wykazuje agresywnych właściwości korozyjnych, spełniając wymagania mikrobiologiczne i chemiczne – podaje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jakość wody w Polsce jest regularnie monitorowana przez przedsiębiorstwa wodociągowe oraz Państwową Inspekcję Sanitarną, dzięki czemu wszelkie zagrożenia są na bieżąco zauważane i likwidowane, a komunikaty o ewentualnej niezdatności wody do picia są podawane do wiadomości publicznej i przekazywane dalej m.in. za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Choć zazwyczaj woda kranowa jest zdatna do picia, to istnieją sytuacje wyjątkowe, w których picie „kranówki” jest stanowczo odradzane.

Wody z kranu nie należy pić, jeżeli:

  • woda ma mętną konsystencję, brązowy odcień lub nieprzyjemny zapach,

  • woda stała długo w rurach lub doszło do awarii instalacji.

Na zmianę jakości wody mogą wpłynąć m.in. powódź, intensywne opady czy susza. W takim przypadku przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne informuje władze o podjętych i zaplanowanych działaniach.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia