Spis treści
Lekarze bez kolejki – nowe uprawnione grupy
Prawo do świadczeń zdrowotnych poza kolejnością zostanie wkrótce rozszerzone o dwie kolejne grupy – takie, ale także inne zmiany, przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia.
Do uprzywilejowanych osób zostają włączeni:
- dawcy krwi – warunkiem są min. 3 donacje krwi albo jej składników, np. osocza po przejściu COVID-19; ich identyfikacja będzie możliwa poprzez funkcjonujący już kod, który przysługuje m.in. honorowym dawcom krwi, tj. 47CZ (jego opis zostanie przy tym zmieniony),
- zawodowi żołnierze – mogą korzystać ze świadczeń zdrowotnych w podmiotach leczniczych utworzonych i nadzorowanych przez Ministra Obrony Narodowej.
Tak, jak wcześniej, uprawnienie zapewnia znacznie przyspieszony dostęp do opieki medycznej, jednak niekoniecznie natychmiastowe przyjęcie. Konieczne może być np. pewne oczekiwanie, ale co do zasady świadczenie zdrowotne powinno być zapewnione jeszcze tego samego dnia.
Może jednak zdarzyć się tak, że np. na wizytę do poradni specjalistycznej lub przyjęcie do szpitala zostanie wyznaczony inny termin, lecz wizyta powinna odbyć się maksymalnie w ciągu siedmiu dni roboczych.
Należy przy tym pamiętać, że pierwszeństwo nie obowiązuje na szpitalnych oddziałach ratunkowych, gdzie mają je osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Wtedy o kolejności przyjęcia decydują zasady segregacji medycznej, uwzględniające stan zdrowia, stopień obrażeń oraz rokowań.
Polecamy także:
Dla kogo jeszcze świadczenia opieki zdrowotnej poza kolejnością?
Do tej pory do osób uprzywilejowanych odnośnie dostępu do świadczeń medycznych poza kolejnością także należeli dawcy krwi, jednak nie wszyscy, podobnie jak pracownicy sektora obronnego.
Zgodnie z obowiązującym już prawem w kolejkach nie czekają:
- kobiety ciężarne,
- niepełnoletni ze stwierdzonym ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem lub zagrażającą życiu chorobą, które powstały w czasie ciąży albo porodu,
- osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności – w znacznym stopniu oraz łącznie ze wskazaniami, dotyczącymi konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy,
- zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi,
- zasłużeni Dawcy Przeszczepu,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- kombatanci,
- żołnierze zastępczej służby wojskowej,
- cywilne niewidome ofiary działań wojennych,
- weterani poszkodowani, uprawnieni żołnierze lub pracownicy z ustalonym uszczerbkiem na zdrowiu wynoszącym min. 30 proc.,
- osoby deportowane do pracy przymusowej,
- działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych.
Rozporządzenie może wejść w życie już w lipcu – obecnie trwają konsultacje społeczne projektu, a wejście w życie nowych przepisów powinno mieć miejsce po dwóch tygodniach od ogłoszenia zmian.
Sprawdź ponadto:
Inne zmiany w lecznictwie od sierpnia
W projekcie rozporządzenia wprowadza się też zmiany dotyczące organizacji pracy placówek medycznych. Dotyczą nie tylko rejestrowania i przetwarzania informacji, ale także przekazywana informacji o dodatkowych uprawnieniach przysługujących świadczeniobiorcy, jeżeli z nich skorzystał przy okazji świadczenia. Obowiązkowe informacje na ten temat mają być zawarte w formie kodu tytułu uprawnienia dodatkowego.
Wprowadza się też dwa nowe kody w sprawozdawaniach świadczeń udzielonych w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) oraz w izbie przyjęć. Dotyczą leczonych tam osób (kod 23) oraz segregacji medycznej w SOR (kod 24), która skutkuje przyznaniem pacjentowi kategorii pozwalającej na skierowania go do placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dzięki temu można będzie uwzględnić wszystkich trafiających tam pacjentów.
Segregacji medycznej, która jest udzieleniem świadczenia zdrowotnego, dokonuje pielęgniarka lub lekarz systemu albo ratownik medyczny. Polega na zebraniu wywiadu medycznego i danych umożliwiających ocenę stanu zdrowia pacjenta oraz zakwalifikowania go do jednej z kategorii. Gdy zachodzi taka potrzeba, może być wykonany pomiar temperatury ciała, stężenia glukozy we krwi z palca czy badanie elektrokardiogramem (EKG).
Wprowadzono ponadto inne zmiany, np. opisu kodów. Te nowe będą stosowane począwszy od sierpnia 2022 roku.
Sprawdź również:
Źródło: Bez kolejki do lekarza: kolejne grupy z przywilejami. Zmiany też na SOR i izbach przyjęć Rynek Zdrowia
Cukier pod kontrolą
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?